Věnujme se tomu, co pro pravidelnost vyprazdňování můžeme učinit sami. Jak bychom měli svůj denní jídelníček upravit, abychom se zácpy zbavili?
Co jsou hemoroidy
Hemoroidy jsou žilní pleteně, které jako jemné cévní polštářky pomáhají dotěsňovat konečník a zabraňují úniku větrů a stolice. Pokud dojde k roztažení cévních stěn hemoroidálních pletení s nárůstem jejich objemu a objeví se obtíže jako svědění, pálení, řezání nebo krvácení z konečníku, jedná se o hemoroidální onemocnění.
Genetika v pozadí
Hemoroidální onemocnění má často genetické pozadí.
„Udává se, že pokud naši rodiče nebo sourozenci trpí hemoroidálními obtížemi, máme až třikrát vyšší riziko, že se tyto obtíže objeví i u nás. Důvodem je vrozená ochablost žilních stěn a absence žilních chlopní,“ uvádí proktolog MUDr. Martin Kouda z pražské Chimare Clinic a doplňuje i další možné příčiny:
„Jestliže někdo trpí zácpou, průjmy nebo má zvýšený stah řitního svěrače, krev v hemoroidálních žilách nemůže volně protékat a dochází k jejímu městnání. To vede k jejich roztažení.“ Mezi další faktory, které vedou k hemoroidálnímu onemocnění, patří těhotenství, porod, nadváha nebo nevhodné sportovní aktivity jako zvedání těžkých břemen.
Jedna zácpa stačí ke spuštění nepříjemných projevů
Hlavním příznakem hemoroidální nemoci je krvácení – od stopového množství jasně červené krve na toaletním papíře přes přítomnost krve v toaletní míse až po masivní krvácení. Příznaky hemoroidálního onemocnění neobtěžují trvale, přichází spíše v tak zvaných hemoroidálních atakách, tedy akutních fázích, které se projevují přibližně jednou za dva až tři týdny. Někdy stačí jedna zácpa a potíže se projeví. Sice mohou postupně samy odeznít, ale také naopak vést ke zhoršení stavu.
Zvětšené hemoroidální uzly mohou způsobit i bolest a pocit tlaku v řitním otvoru a kanálu. Dalšími doprovodnými příznaky mohou být svědění, pocit zduření, vlhnutí či výtok z konečníku a špinění spodního prádla.
Proč raději navštívit lékaře
Kvůli ostychu pacienti s hemoroidálními obtížemi často volí spíše návštěvu lékárny než lékaře. Lékař však může jako jediný určit diagnózu, případně předepsat léky na zpevnění žilních stěn (venofarmaka). Na vině odkládání lékařského vyšetření u rozšířených hemoroidů přitom bývá zejména stud, obava z nepříznivé diagnózy a strach z bolestivosti při vyšetření i případném zákroku. Ty ale bolestivé nejsou – lékař je provádí v místech, kde nejsou nervová zakončení k vnímání bolesti.
Jak předejít potížím s hemoroidy?
Oddálit vznik onemocnění nebo další hemoroidální ataky mohou režimová a dietní opatření
Jídlo pomůže předejít hemoroidálním atakám
„Zásadní je péče o správně formovanou stolici, vyvarovat se zácpě i průjmům. Konzistence stolice závisí na obsahu nestravitelných zbytků v potravě. Lidé se sklonem k zácpě by měli konzumovat stravu s vysokým obsahem vlákniny, pít dostatek tekutin a pravidelně se hýbat,“ doporučuje proktolog MUDr. Martin Kouda. Pohyb potravy ve střevech usnadní:
- Vláknina – podporuje střevní mikroflóru, zlepšuje pohyb potravy v trávicím traktu a změkčuje stolici. Ideálními zdroji vlákniny jsou psyllium, pšeničné otruby a vločky, zelenina, ovoce se slupkou, luštěniny, lněná a chia semínka.
- Tekutiny – vláknina funguje správně jen s dostatkem tekutin. Při problémech se zácpou je dobré pít kromě vody také švestkovou šťávu nebo švestkové smoothie.
- Probiotika – zlepšují střevní rovnováhu a snižují riziko zácpy. Účinnost probiotik zvyšuje kombinace s vlákninou. Přirozeným zdrojem probiotik jsou jogurty, zakysané výrobky, kysané zelí nebo kimchi.
- Oleje – lněný nebo olivový olej mohou vhodně podpořit trávení a zmírnit příznaky hemoroidů.
Při konzumaci vlákniny je ale třeba držet se rozumných mezí a nic nepřehánět. Nadměrný příjem způsobuje průjem a ten dráždí konečník a hemoroidy úplně stejně jako zácpa.
Protažení napomůže rozhýbání střev
Zatímco sedavý způsob života zvyšuje tlak na cévy konečníku, fyzická aktivita stimuluje peristaltiku střev. Rozhýbání celého těla tedy podpoří pohyb střev a vyprázdnění stolice. Při sedavém zaměstnání je každou hodinu vhodné dělat přestávky na pár kroků k rozhýbání střev a na protažení těla v podobě vytažení se do výšky, předklonů, záklonů, rotací v oblasti trupu a dýchání do břicha. Mezi pohybové aktivity doporučované při hemoroidálním onemocnění patří jóga, pilates, plavání i nordic walking. Celkový pohyb střev účinně zvýší rychlá chůze nebo chůze do schodů.
Tipy a triky proti zácpě
Cvičení
V lehu na zádech si přitáhněte kolena k hrudi, rukama je pevně obejměte a jemně se pohupujte ze strany na stranu. Tento pohyb aktivuje střeva.
Akupresurní bod pro lepší trávení
Pro lepší trávení mohou příznivci tradiční čínské medicíny vyzkoušet mačkání akupresurních bodů pro regulaci střev s názvem Tianshu (Nebeský pilíř) – ST 25. Nachází se dva prsty vlevo a dva prsty vpravo od pupku. Jeho krátká masáž celkově harmonizuje trávení – při zácpě rozpohybuje střeva, při průjmu zastaví nadměrné vylučování vody.
Bylinky
Pro krátkodobé řešení zácpy může fungovat bylinná čajová směs ze senny, máty peprné, fenyklu, lékořice a řebříčku. Je to podobné jako s jinými projímadly, pokud do jednoho až dvou týdnů zácpa neodezní, je třeba poradit se s lékařem.
Správné návyky při vyprazdňování
Hemoroidálním pletením prospívá, když člověk poslechne svá střeva a vyhoví jim, jakmile se ohlásí potřeba vyprázdnění. Rychlé by mělo být i samotné vyprázdnění. Ve chvíli, kdy člověk sedí na toaletní míse, má otevřený řitní kanál, hemoroidy se plní krví a tlak krve se při dlouhém sezení ještě zvyšuje. Nejlépe je sednout si na toaletní mísu v době nutkání, bez mobilu, bez novin, dát konečníku čas se uvolnit, aby mohla stolice lépe projít, a pak odejít pryč. Zbytečně se zde nezdržovat, ale ani nechvátat, vyhnout se tlačení. Někomu může pomoci dát si pod nohy schůdek nebo podnožku, tělo se přiblíží k přirozené dřepové pozici. Důležitá je i hygiena – po vykonání velké potřeby je vhodné si opláchnout konečník vlažnou vodou.
Zdroj: konectabu.cz
Prostředky na hemoroidy najdete v e-shopu Lékárna.cz. Pokud potřebujete poradit s výběrem vhodného produktu, kontaktujte lékárníky v online poradně.