Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Máte problémy s prostatou? Poradíme vám jak je řešit

(5. února 2021, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 520x )

Noční návštěvy WC, časté močení, přerušovaný či slábnoucí proud moči... S přibývajícím věkem se dříve či později u každého muže objevují potíže s prostatou, které znepříjemňují život uvedenými symptomy. Dá se jim vůbec předejít a co dělat, když nastanou? 5 osvědčených rad, jak řešit problémy s prostatou poradí urolog MUDr. Vladislav Klemenc.

archiv FNO

Neignorujte potíže!

Prostata neboli předstojná žláza se u mužů nachází na spodině močového měchýře, skrz kterou prochází močová trubice.
„Tento orgán může začít dělat obtíže již v poměrně raném věku. Prostata se s věkem muže obvykle zvětšuje. Neznamená to ovšem, že malá prostata nezpůsobuje obtíže a velká prostata je problém. Většinou je však doporučeno mužům, aby navštívili urologa v 50 letech. Pokud je v rodině anamnéza nádoru prostaty, pak již ve 40 letech,“ radí urolog MUDr. Vladislav Klemenc. Ignorovat potíže se nevyplatí – už jen proto, že zbytečně komplikují každodenní život.
„Symptomy dělíme na iritativní, způsobující častější nucení na močení, a obstruktivní, kdy muž má slabší mikční proud a musí při močení tlačit. Jestliže se objeví tyto obtíže, je již vhodné dojít k urologovi na vyšetření. Příznaky mohou být prvotním signálem vážnějšího onemocnění, kupříkladu nádoru močového měchýře,“ varuje odborník.

Dodržujte pitný režim a správnou životosprávu!

Ačkoliv řada mužů má z návštěvy urologa obavy, strach bývá mnohdy horší než samotné vyšetření.
„Na první návštěvě probereme s pacientem jeho dosavadní anamnézu. Zjistíme, jaké má obtíže s močením, pomocí otázek či dotazníku, který pacient vyplní v ambulanci nebo doma. Vždy se dotazujeme i na jiná onemocnění, na léky, jaké pacient užívá, na alergie. V neposlední řadě se ptáme i na obtíže s erekcí. Provedeme klinické vyšetření, prohmatáme břicho, proklepeme oblast beder, vyšetříme zevní genitál a prstem přes konečník vyšetříme prostatu. Dále ultrasonograficky vyšetříme ledviny, močový měchýř, prostatu, varlata a nadvarlata. Muž se vymočí do přístroje, který zaznamená rychlost močového proudu. Laboratorně vyšetříme moč a odebereme malé množství krve ke stanovení hodnoty PSA (marker metabolické aktivity prostaty). Zvýšené hodnoty PSA mohou znamenat zhoubné onemocnění prostaty,“ popisuje průběh vyšetření MUDr. Klemenc a dodává, že při počátečních fázích obtíží s močením může postačit pouze upravit pitný režim pacienta. Doporučuje se denní příjem tekutin alespoň 1,5 litru. Vhodné je omezit také kouření a konzumaci takových nápojů, které mohou dráždit močový měchýř – například káva, alkohol, silný čaj. Vhodné není ani pití na noc.  

Využijte pomoc z přírody!

Pokud jsou obtíže s prostatou mírnějšího charakteru, je vhodné užívat přírodní preparáty, které nemají nežádoucí účinky.
„Přírodní cestu bychom neměli opomíjet,“ potvrzuje i MUDr. Klemenc. A jaké produkty přírody jsou vhodné? „Jedná se o následující extrakty: Pygeum Africanum (slivoň africká), která inhibuje účinky růstových faktorů a blokuje zvětšování prostaty. Serenoa Repens (trpasličí palma, saw palmetto) blokující přeměnu testosteronu na jeho aktivnější formu dihydrotestosteron. Dále jde o Epilobium Parviflorum (vrbovku malokvětou), Urticu dioicu (kopřivu dvoudomou) a cucurbitu pepo (olej z dýně),“ vyjmenovává urolog účinné přírodní látky. Mnohé z nich lze najít v bylinných směsích určených pro přípravu čaje. Čaje s obsahem vrbovky, kopřivy, zlatobýlu či břízy se však musejí užívat pravidelně a ve velkých dávkách, aby se organismus nasytil účinnými látkami, navíc množství látek může výrazně kolísat. Dalším řešením jsou pak doplňky stravy určené pro zdraví mužů a normální funkci prostaty. Patří mezi ně například Cemio RED3 se zmíněnou slivoní africkou, jejíž účinky prokazují i klinické testy.   

Když nastane čas na léčbu...

Pokud se potíže výrazně zhorší nebo omezují každodenní aktivity, může urolog rozhodnout o chemické medikaci, tedy užívání léků na zmírnění průběhu nemoci. Jedná se o případy, kdy muž chodí v noci močit častěji než pětkrát, což má za následek nevyspání, únavu a celkový negativní dopad na zdraví. Objevit se může také krev v moči, bolest v podbřišku nebo samovolný únik moči. Často v takových případech lékaři nasazují takzvané alfa-blokátory, uvolňující svalstvo a zlepšující odtok moči, nebo takzvané inhibitory 5-alfa-reduktázy, jež ovlivňují činnost hormonu testosteronu. Jak potvrzuje MUDr. Klemenc, zahájení léčby zvětšené prostaty se pozitivně odráží i na psychickém stavu pacienta.
„Obtíže s močením, většinou iritativní (dráždivé), způsobují větší únavu pacienta spojenou s nevyspáním. Problémy mohou vyústit i v inkontinenci moči. Takový muž se pak vyčleňuje z normálního života. Je škoda neřešit řešitelné,“ uvádí specialista.

Chirurgické řešení

Někdy bohužel ani po nasazení léčby nedojde ke zmírnění obtíží, anebo při zanedbání problémů naroste prostata do takové velikosti, že v krajních případech může dojít i k retenci moči – tedy stavu, kdy nemůže moč odcházet ven a hromadí se. Řešení pak představuje chirurgický zákrok v podobě endoskopické nebo laserové operace. Mezi nejnovější šetrné metody patří také technologie Rezum, vhodná pro léčbu nezhoubného zbytnění prostaty o velikosti 30 až 80 ml u mužů nad padesát let. Pomocí aplikace sterilní horké vodní páry se zasahuje přímo v obstruktivní prostatické tkáni a účinně tak lze redukovat podstatu benigní hyperplazie prostaty.
„Na závěr je však potřeba zdůraznit, že prostata není žádný strašák. Bez prostaty by muž nebyl schopen přirozené reprodukce. Zkrátka patří k nám mužům a je lépe s ní být zadobře,“ uzavírá Vladislav Klemenc.  

Otázka na odborníka: Je možné zvětšení prostaty předejít?

„Existuje jediná kauzální prevence zvětšení prostaty nebo nádoru prostaty – kastrace chlapce ještě před pubertou. Toto řešení je však nepřijatelné, i když historicky ověřené. Strážci harémů, kteří tento operační zákrok museli podstoupit, obtíže neměli. Ale situace není pouze takto černobílá. Zmiňované extrakty bylin můžu s klidným svědomím doporučit i jako prevenci,“ říká urolog MUDr. Vladislav Klemenc.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 53 lidí

Mohlo by vás zajímat

Příznaky onemocnění prostaty

Zpravidla se objeví dosud nepozorované problémy s močením. Jejich nástup může být nenápadný a postupný, takže si muž zvykne. V tom případě nechápe zvětšení prostaty jako obtěžující, neboť "už zapomněl", jaké je to normálně močit. Řada mužů je přesvědčena, že poruchy močení patří ke stárnutí a že jde o obraz zcela normální...

Může onemocnění prostaty ovlivnit chuť na sex?

Dobrý den. Doktor mi řekl, že mám zvětšenou prostatu. Od té doby (ale i dřív) mám pocit, že sex neprožívám s partnerkou tak dobře a tak často, jako dříve. Také můj penis není zdaleka tak tvrdý, jako dříve.Nejvíc se ale bojím reakce mé partnerky. Dá se s tím ještě něco dělat? Nebo už to nebude jako dřív?

Sonografie (vyšetřování ultrazvukem)

Vyšetřování ultrazvukem je v současnosti základní a pravděpodobně i nejrozšířenější zobrazovací diagnostickou metodou. Má totiž mnoho předností: nezatěžuje vyšetřovaný organizmus pronikavým zářením ani nutností podávat kontrastní látku jako metody rentgenové, a vyšetřovací přístroj není zdaleka tak drahý jako u počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MR). Navíc lze, je-li to potřeba, vyšetřovat přímo u lůžka nemocného. Vyšetření je možno dokumentovat: jednotlivé záběry na speciální papír nebo celý průběh na videokazetu.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.