Co se smí a nesmí dělat po prodělaném infarktu.Zjištěna angina pectoris.Po akutním infarktu provedena angioplastika.děkuji za odpověď
Infarkt myokardu je stejně jako angina pectoris formou (projevem) ischemické choroby srdeční - viz články na Lekarna.cz "Aktuní infarkt myokardu" a "Angina pectoris"). Zatímco angina pectoris je různě častá a různě silná bolest na prsou, většinou spojená se zhoršením dechu, která však zcela ustupuje v klidu nebo po léčbě, akutní infarkt myokardu je jednorázově vzniké poškození srdečního svalu.
Průběh léčby, rekonvalescence i další průběh je tedy závislý na rozsahu poškození, na postižení krevního oběhu, na komplikacích jako jsou poruchy srdečního rytmu či zánětu osrdečníku. Proto musí krátko- i dlouhodobý režim určit ošetřující lékař při propuštění z nemocnice a upravovat ošetřující lékař (praktický, internista, kardiolog). Obecně lze říci, že se postupně zvyšuje fyzická zátěž jak mírou, tak časem. Za nevhodné se považuje zvedání a nošení břemen, práce s rukama nad hlavou (věšení záclon), ale jsou infarkty lehké, kde po několika týdnech pacient "o ničem neví", a těžké, které vedou k invalidizaci a víceméně klidovému režimu. Zkrátka neexistuje univerzální doporučení (zvláště ne v takových záležitostech, jako je pohlavní styk - jeho riziko se asi obecně přeceňovalo). Mírná zátěž, přiměřená věku a předchozí fyzické zdatnosti, je prospěšná. Není-li si pacient jist, měl by se lékaře zeptat.