Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Jak se projevuje onemocnění ledvin?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3300x )

Onemocnění ledvin nebolí, nemá příznaky, které by na problémy upozornily včas. Jedinou šancí, jak je odhalit, jsou pravidelné preventivní prohlídky. Velmi často se stává, že pacient i v pokročilém stadiu onemocnění ledvin nemusí pozorovat žádné zvláštní obtíže.

shutterstock.com

Proč jsou pro nás ledviny tak důležité?

Ledviny filtrují odpadní látky, které v našem těle vznikají při trávení nebo při zvýšené fyzické námaze. Pomáhají také regulovat množství vody v těle, krevní tlak i hladinu minerálů. Vyrovnávají kyselé a zásadité látky v krvi a tvoří vitamin D, který je důležitý pro silné kosti i imunitu. Ledviny jsou pro nás skutečně životně nezbytným orgánem a měli bychom se o ně správně starat.

Co ledvinám škodí?

 • kouření a nadměrná konzumace alkoholu
 • nedostatečný pitný režim
 • prochladnutí
 • obezita
 • časté užívání léků (například proti bolesti)
 • nedoléčené záněty močových cest
 • nadměrné solení

Co ledvinám prospívá?

 • pití vody a bylinkových čajů
 • zdravá strava
 • psychická pohoda
 • teplo

Nejčastější příčiny onemocnění ledvin

 • Cukrovka (diabetes mellitus) - především déletrvající a špatně kompenzovaná
 • Vysoký krevní tlak (hypertenze) - vysoký krevní tlak může být nejen příčinou, ale i důsledkem onemocnění ledvin. Za vysoký krevní tlak považujeme hodnoty ≥140/90 mmHg.
 • Onemocnění srdce a cév – ateroskleróza, srdeční selhání
 • Obezita
 • Chronické onemocnění ledvin v rodině
 • Nadužívání některých léků – nejčastěji léky proti bolesti (ibuprofen), některé typy antibiotik a antivirotik, chemoterapeutika
 • Epizody akutního poškození ledvin – toxické (léky, chemické látky, jedy), infekce, šokové stavy,
 • Onemocnění močového ústrojí – vrozené vývojové vady, poruchy odtoku moči s opakovanými močovými infekcemi
 • Nezdravý životní styl – kouření, alkohol, nedostatečná fyzická aktivita, nadměrný příjem živočišných tuků, nedostatečný příjem tekutin

Příznaky onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin často probíhá skrytě. Zejména v prvních stádiích bývá diagnostikováno náhodně při odběru krve nebo u lékaře v rámci preventivní prohlídky či např. předoperačního vyšetření. Onemocnění ledvin mohou probíhat akutně, s rychlým nástupem klinických příznaků, mnohdy však také chronicky. Příznaky jsou převážně nespecifické, které provázejí i jiné choroby, a proto mohou komplikovat včasné stanovení správné diagnózy.  Na které varovné signály si dát pozor?

Otoky

Otoky bývají způsobeny jednak bílkovinami v moči, jednak neschopností ledvin regulovat hladinu sodíku v těle. V prvním případě je vylučováno močí nadměrné množství bílkovin. Tím, že jsou bílkoviny masivně vylučovány močí, dochází k jejich poklesu i v krvi a z cév "prosakuje" tekutina do okolních tkání. To pak způsobuje otoky.  Druhou možností je onemocnění, které znemožňuje ledvinám správně vylučovat sodík. Jeho vysoká koncentrace v těle způsobuje zadržování vody ve tkáních, což je opět příčinou otoků. Otoky se projevují nejčastěji v oblasti dolních končetin a kloubů.

Přibírání na hmotnosti v důsledku zadržování tekutin v těle.

Potíže s močením

Potíže s močením, k nimž nepatří pouze nepříjemné pocity během močení, ale také změny barvy moči. Ta může být buď příliš tmavá (a v malém množství), nebo naopak abnormálně světlá až čirá (a ve velkém množství). Zatížené ledviny může signalizovat také časté až pravidelné noční buzení kvůli „malé potřebě“ nebo pěnivá moč.

Únava

Proč může souviset právě s ledvinami? Protože zdravé ledviny produkují hormon erythropoietin, který se podílí na tvorbě červených krvinek. Se zátěží ledvin se produkce hormonu snižuje a s ní také množství červených krvinek. Nezřídkakdy nastává překyselení těla, doprovázené slabostí, únavou a sníženou aktivitou mozku.

Zápach z úst

Zápach z úst je další z nenápadných varovných signálů, že vaše ledviny mohou být nemocné. V těle totiž dochází k hromadění dusíkatých zplodin včetně amoniaku, což pak při selhávání ledvin způsobuje charakteristický zápach vydechovaného vzduchu. Někteří pacienti zase mohou pociťovat nepříjemnou kovovou pachuť v ústech, za kterou opět mohou nahromaděné toxiny.

Kožní vyrážky 

Kožní vyrážky mohou signalizovat nejen zátěž ledvin, ale prakticky jakoukoli toxickou zátěž v těle. Hromadění toxinů, které nemají kudy odcházet, se může projevit vznikem pupínků až akné nebo ekzémů.

Ztížené dýchání

Tento příznak je spíše projevem plicních poruch, ale může souviset i se zátěží ledvin. Snížený počet červených krvinek způsobí také nedostatečné okysličení organismu. Člověk je tak nucen kompenzovat vzniklou situaci zrychleným dýcháním. S tím souvisí také snížená schopnost koncentrace, nebo dokonce závratě.

Bolesti ve střední části zad, přímo nebo přibližně v místech, kde se ledviny nacházejí, zvláště je-li doprovázena teplotou nebo změnou barvy moči (infekce, kameny, prasklá cysta). Bolest se nemusí projevit pouze při zánětu ledvin! Může být různě silná, akutní i chronická a velice nepříjemná.

Mezi laboratorní známky patří:

 • zvýšená hodnota kreatininu a urey v krvi, dále odchylky v iontech (draslík, vápník, fosfor)
 • přítomnost krve, bílkoviny či bílých krvinek v moči
 • svalová slabost, ztráta chuti k jídlu, svědivka, svalové křeče, změna barvy kůže.

Čtěte také: Vyšetření ledvin při preventivní prohlídce

Co dělat, když je mi diagnostikováno onemocnění ledvin?

 • Úprava životního stylu – omezení příjmu soli (do 6g/den), fosforu a draslíku dle stádia onemocnění, zdravá strava, pravidelný pohyb, nekouřit
 • Dostatečný příjem tekutin – optimálně 2-2,5l/den
 • Léčba přidružených onemocnění – krevní tlak, cukrovka, onemocnění srdce a cév, redukce váhy při obezitě
 • Spolupráce s lékařem a dodržování doporučeného léčebného režimu je pro úspěch léčby klíčová. Zahrnuje pravidelné kontroly, správné užívání léků a úpravu životního stylu.
 • Sledování u specialisty – nefrologa v pozdějších stádiích onemocnění (chronické onemocnění ledvin od stádia 3b)

Prevence onemocnění ledvin

Základem je zdravý životní styl

Ledviny stejně jako jiné orgány trpí nezdravým životním stylem. Zdravý životní styl napomáhá snížit riziko rozvoje obezity, cukrovky, vysokého krevního tlaku, které přispívají k onemocnění ledvin.

 • správný pitný režim: 2-2,5l/den
 • zdravá výživa – ne vše, co chutná, je zdravé!
 • příjem soli do 6g/den
 • pravidelná pohybová aktivita – optimálně 10 000 kroků denně
 • nekouřit

Chodit na pravidelné preventivní prohlídky

Na prohlídku, jejíž součástí je orientační vyšetření moči, máte nárok každé dva roky. Dále u pacientů starších 50 let je každé 4 roky její součástí i vyšetření kreatininu v krvi a odhad glomerulární filtrace.

Správná léčba infekčních a dalších onemocnění rizikových pro onemocnění ledvin (nepřecházet angíny, chřipky).

Vyvarovat se nadměrného užívání léků, které mohou poškozovat ledviny (nesteroidní antirevmatika, např. ibuprofen). Pečlivě proto sledujte příbalové informace a v případě nejasností se informujte u svého lékaře.

Zdroj: zdraveledviny.cz, nadaceledviny.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Močové kameny (litiáza)

Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...

Bludná ledvina

Bludná ledvina, neboli "ren migrans", je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli vertikální pozici pacienta, pak dochází k jejímu pohybu ve směru gravitace - tedy ledvina míří směrem do pánve...

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Ledvinné kameny

Ledvinové kameny postihují častěji muže, trpí na ně asi čtyři procenta populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce