Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Jak se vyznat ve volně prodejných lécích proti kašli?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4043x )

Kašel patří mezi vůbec nejčastější zdravotní potíže, které přivádějí pacienty do ordinací lékařů. Má širokou škálu příčin, přičemž nejčastější bývá onemocnění horních cest dýchacích. Obdobně pestrá, jako je paleta možných důvodů vzniku tohoto onemocnění, je i množství volně prodejných léků proti kašli. Jak se v jejich nabídce orientovat? Na to se zaměřili odborníci nezávislého spotřebitelského časopisu dTest.

shutterstock.com

Kašel je přirozeným obranným mechanismem, kterým tělo reaguje na podráždění dýchacích cest. Prudkým proudem vzduchu se organismus reflexivně snaží zbavit všeho, co do dýchacích cest nepatří, ať už se jedná o dráždivý kouř, cizí mikroorganismy, prach, alergeny, drobná tělíska, nebo jiné dráždivé činitele. Nejčastější příčinou kašle bývají záněty horních dýchacích cest, nicméně onemocnění, která kašel doprovází, existuje mnohem více.
„Pro určení vhodného postupu je důležité rozlišit, zda se jedná o kašel akutní, nebo již o chronický stav. Kašel trvající déle než 4 týdny může totiž signalizovat mnohá závažná onemocnění a vyžaduje podrobné vyšetření lékařem,“ upozorňuje praktický lékař z Prahy MUDr. Michal Lazák. Každý z typů kašle vyžaduje jiný přístup a léčbu. Pro laika, který začal kašlat a zamíří do lékárny pro nějaké léky, bude ovšem podstatné rozlišit kašel suchý od produktivního (vlhkého) kašle.

Čtěte také: Kašel lze léčit různými způsoby

Antitusika v boji proti suchému kašli

Suchý, dráždivý či neproduktivní kašel je způsoben otokem a překrvením sliznice v dýchacích cestách. Nemocný nevykašlává hlen a potýká se s opakovanými záchvaty kašle. Tento typ kašle je velmi obtěžující a pro pacienta vysilující.
„Léčba suchého kašle spočívá především v jeho tlumení pomocí tzv. antitusik. Antitusika s obsahem kodeinu bývají v léčbě účinná, ale nejsou vhodná pro každého. Kodeinová antitusika by se neměla užívat bez porady s lékařem a jsou proto vázána na lékařský předpis,“ vysvětluje MUDr. Lazák. Nekodeinová, volně prodejná antitusika, jsou o poznání slabší a většina z nich je vhodná i pro malé děti. Suchý kašel je typický pro první fázi akutních infekcí dýchacích cest a postupně přechází ve vlhký kašel.

Čtěte také: Laryngitida u dětí: někdy stačí jen otevřít okno

Vlhký kašel léčí expektorancia a mukolytika

V průduškách a průdušnici se i za normálních okolností tvoří hlen, který slouží ke zvlhčování a čistění dýchacích cest. Při zánětu dýchacích cest se ovšem množství hlenu zvyšuje a nutí nemocného k vykašlávání. Celý proces se ztěžuje tím, že hlen bývá hustý a obtížně se vykašlává. Pokud jste zahlenění, při kašli ve vás chroptí nebo cítíte pověstný „knedlík v krku“, jde o vlhký – produktivní kašel.
„Léčba vlhkého kašle je oproti tomu suchému odlišná. Kašel netlumíme, ale pomocí účinných látek ovlivňujeme viskozitu hlenu a množství produkovaného sekretu,“ popisuje MUDr. Lazák. K tomu napomáhají expektorancia a mukolytika. Expektorancia snižují hustotu hlenu a podporují jeho tvorbu. Snáze se ho pak daří vykašlávat. Využívají k tomu buď účinky látky guaifenesin nebo výtažky z léčivých bylin jako je například eukalyptol, břečťan, jitrocel.
„Volně prodejných mukolytik je na trhu hned několik desítek druhů v různých lékových formách od klasických tablet a tobolek, přes kapky, sirupy, roztoky, až po spreje. Obsahují vždy jednu z celkem pěti dostupných účinných látek – acetylcystein, bromhexin, karbocystein, erdostein a ambroxol,“ upřesňuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Mukolytika snižují hustotu a vazkost průduškového hlenu, usnadňují jeho vykašlávání, zlepšují průchodnost dýchacích cest a urychlují léčení. Mimo to působí i na snižování oxidačního stresu. Ten zjednodušeně řečeno vzniká jako důsledek nerovnováhy mezi množstvím volných radikálů a antioxidační kapacitou buněk. Pro expektorancia i mukolytika shodně platí, že se v léčbě nemají kombinovat s antitusiky.

Čtěte také: Je to chřipka nebo jen nachlazení?

Upravte svůj denní režim

Kromě užívání léků může léčbu kašle podpořit i úprava režimu.
„Snažte se být v klidu a vzdejte se fyzické námahy. Hodně pijte, nekuřte a jezte více ovoce a zeleniny. V místnosti nepřetápějte a udržujte v ní teplotu kolem 18 až 20 °C. Spěte s více podloženou hlavou. Účinným opatřením může být také zvlhčování vzduchu,“ doporučuje MUDr. Lazák. Při onemocnění dýchacích cest bývají další osvědčenou pomocí inhalace neboli vdechování vodní páry, která může být obohacena o sůl nebo léčivé byliny. Sliznice dýchacích cest se tím zvlhčí a teplem lépe prokrví. Opět existují domácí inhalační přístroje, pokud je však nevlastníte, vystačíte si se starou dobrou metodou našich prababiček – mísa s horkou vodou a ručníkem, pod kterým budete zhruba 10 minut několikrát denně inhalovat.

Zdroj: www.dtest.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 17 lidí

Mohlo by vás zajímat

Tuberkulóza a nemoci plic

as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002

Zánět nosohltanu (pharyngitis acuta)

Krk může být prosáklý, začervenalý, nemusí dojít k polykacím obtížím. Přítomnost zánětu spojivek, rýma a kašel jsou podezřelé z virové nákazy...

Nádory plic

Nádory vznikají v případech, kdy dělení buněk a růst tkání probíhají nekontrolovatelně. Nezhoubný, benigní nádor je poměrně dobře ohraničený, může působit obtíže svým zvětšením, tlakem na okolí, ale nedochází k rozšíření na vzdálená místa.

Zápal plic - Pneumonie

Jedná se o zánětlivé onemocnění plic nejčastěji infekčního původu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce