Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Jak si čistit zuby s rovnátky? Chce to trpělivost

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9300x )

Jedním ze základních předpokladů zdravých a krásných zubů je správná péče o dutinu ústní. Je důležitá vždy, ale v období, kdy podstupujete ortodontickou léčbu, má navíc určitá specifika. Musíte například počítat s tím, že čištění zubů vám bude trvat minimálně dvakrát tak déle, než kdybyste rovnátka nenosili. Důkladná dentální hygiena se vám ale rozhodně víc než vyplatí. Až rovnátka sundáte, chrup budete mít stejně bílý jako dřív, bez kazů a zánětu dásní.

shutterstock.com

Čištění zubů u fixních rovnátek

Zubní povlak během dne neustále ulpívá na povrchu zubů, u fixních rovnátek se povlak ve zvýšené míře navíc vyskytuje také okolo zámečků. Bakterie v povlaku vytvářejí kyseliny, které jsou příčinou vzniku kazů, ale i zánětu dásní. Ten, pokud se neléčí, může přejít v parodontitidu a vést až k postupné ztrátě zubů. Pravidelná ústní hygiena je tedy nezbytná.
„Pro zdraví zubů není nutné čistit si zuby s rovnátky po každém jídle, důležitá je ale kvalita vyčištění. Obecně stačí vyčistit zuby dvakrát denně, ráno a večer, ale pořádně. Kromě zubního kartáčku je pro správnou hygienu nezbytný i mezizubní kartáček,“ upozorňuje ortodontista MUDr. Ondřej Suchý.

Čtěte také: Proč rovnat zuby?

Zuby s rovnátky je nutné čistit po částech. Nejprve oblast zubu mezi zámky a dásní, dále mezi zámky a řezací hranou zubů, poté prostor mezi zámky a k tomu běžné čištění ploch zubů, na kterých zámky nejsou. Jen tak lze vyčistit nejen zbytky jídla ze zámečků, ale hlavně povlak ze skloviny zubů. Nejvíce se soustřeďte na večerní hygienu, protože zbylé částečky z potravy dělají největší neplechu právě v noci, kdy slinné žlázy neplní svou funkci tak intenzívně jako přes den. Právě večer byste neměli zapomínat na mezizubní kartáčky.
„Mezizubní kartáček je důležitý pro čištění chrupu v místech, která bývají zdrojem krvácení dásní a nepříjemného zápachu. U chrupu s rovnátky se ale zavádí také pod drát aparátu neb to je místo, které lze velkým kartáčkem vyčistit obtížně,“ doplňuje doktor Suchý.

Čtěte také: Druhy rovnátek a jak je vybírat? Poradíme

Při nošení fixních rovnátek je třeba myslet i na to, co jíte. Některé potraviny se vám zkrátka budou konzumovat hůře. Například tvrdá jídla jako je mrkev či jablko je lepší si nakrájet a rozkousat zadními zuby. V počáteční fázi nošení rovnátek může být kousání mírně bolestivé, během několika dnů si ale zuby zvyknou. I tak ale dávejte pozor na různé potraviny. Velmi těžko budete z rovnátek dostávat například žvýkačku, karamel, chipsy, popcorn nebo oříšky. Těmto pochutinám se raději snažte vyhýbat.
„Pozor je třeba dát i na některé „zdravé“ druhy jídel, které na fixních rovnátkách ulpívají, například špenát. „Po takovém jídle je někdy nutné vypláchnout ústa nebo dokonce zuby vyčistit, aby byl estetický dojem z rovnátek bezchybný,“ radí MUDr. Ondřej Suchý.

Čištění zubů u snímatelných rovnátek

U snímatelných rovnátek je velkou výhodou nejen to, že si je před každým jídlem můžete sundat, ale i fakt, že si zuby čistíte bez nich, tak, jako byste žádná rovnátka nenosili. Krom zubů samotných je třeba se starat i o čistotu rovnátek. Jejich povrch čistěte měkkým zubním kartáčkem a jednou týdně je dávejte do roztoku s čisticí tabletou. Je-li na rovnátku kovový šroubek, je vhodné ho po očištění jednou za 2 měsíce prokápnout stolním olejem. Přístroj se uchovává, není-li v ústech, v pevné krabičce s větracími otvory. Ta jej chrání před poškozením. Krabičku je potřeba pravidelně mýt.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Problémy s ošetřením chrupu nespolupracujícího dítěte

Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce