Inzerce
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Jak zacházet s potravinami nejen v letní sezóně?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3232x )

Jak zacházet s potravinami, aby pro nás byly bezpečné a nezpůsobily nám nějaké nepříjemné onemocnění? Velmi jednoduše. Stačí si zapamatovat několik důležitých pravidel.

Mytí rukou

Základní skutečností, kterou si však nejprve musíme uvědomit, a která by měla řídit naše kroky, je, že žijeme v prostředí plném různých druhů mikroorganismů (bakterií, virů). Některé z mikroorganismů jsou našemu organismu prospěšné, některé na nás vliv nemají, ale jiné pro nás mohou být nebezpečné a před těmi bychom se pak měli účinně chránit. Mikroorganismy, stejně tak jako každý jiný živý organismus, ke svému životu a množení potřebují vytvoření příhodných podmínek.

Pro svoje množení potřebují zejména vhodnou teplotu a vlhkost prostředí a samozřejmě dostatek času. Zde však pozor! - platí, že čím lepší podmínky pro život mikroorganismům vytvoříme tím rychleji se množí, a to i do několika málo hodin! Velmi důležitý je počet mikroorganismů, se kterými přijdeme do kontaktu. Tento počet se odborně nazývá infekční dávka a znamená, že až určitý počet mikroorganismů je schopen vyvolat onemocnění.

Naším cílem, abychom z jídla neonemocněli, tedy je, co nejvíce snížit počet mikroorganismů v potravinách a pokrmech – například vařením, a poté jim nedat šanci k tomu, aby se v potravině či pokrmu pomnožili – například tím, že je zchladíme nebo je budeme udržovat při vyšší teplotě.

K ochraně před mikroorganismy, které nám mohou způsobit nepříjemná onemocnění z jídla, nám proto napomohou následující jednoduchá pravidla.

 1. Dodržujme čistotu!
  Toto pravidlo by mělo platit nejen pro naše ruce, ale i pro naši kuchyni (kuchyňský kout), či obecně místo, kde jídlo připravujeme. To znamená:
  • pravidelné mytí rukou - před začátkem přípravy pokrmu, ale i během ní, zvláště střídáme-li práci s různými druhy potravin,
  • umytí rukou po použití toalety či po přebalení dítěte (to by mělo být úkonem, který provádíme vždy a zcela automaticky),
  • utírání rukou nejlépe jednorázovými papírovými kuchyňskými utěrkami, (látková utěrka či ručník, pokud je necháváme vlhké a často je neměníme, jsou velmi dobrým prostředím pro růst škodlivých mikroorganismů, zvláště utřeme-li si ruce bez předchozího umytí),
  • výlučné používání kuchyňských utěrek, ručníků či houbiček pouze k jednomu účelu – utěrkou na nádobí zásadně neutíráme podlahu apod.,
  • pravidelné umývání kuchyňské pracovní plochy – kuchyňské linky, dřezů, apod.,
  • používání čistého kuchyňského náčiní – prkének, nožů, lžic, nádobí, talířů atd.

 2. Rozlišujme!
  – je důležité rozlišovat pokrmy a potraviny na ty, které ještě budeme tepelně opracovávat (vařit, dusit, apod.) a na ty které budeme jíst bez další tepelné úpravy!
  To znamená, že:

  • oddělujeme syrové maso, drůbež, ryby a mořské plody od ostatních potravin,
  • oddělujeme syrovou nemytou zeleninu (např. špinavou od hlíny) a ovoce od ostatních potravin,
  • oddělování potravin dodržujeme již při nákupu, během přepravy domů a i během jejich ukládání do chladničky; v chladničce následně potraviny ukládáme tak, aby potraviny určené k další tepelné úpravě byly umístěny pod potravinami určenými k přímé spotřebě,
  • používáme jiné krájecí prkénko a náčiní pro syrové maso a drůbež a jiné pro ostatní potraviny,
  • zabraňujeme tomu, aby syrové potraviny přišly do kontaktu s potravinami již tepelně upravenými,
  • nikdy nedáváme hotové pokrmy do nádob, ve kterých předtím bylo syrové maso nebo drůbež, aniž bychom tyto nádoby důkladně umyli.


  Špatné příklady – takto ne!

  • Na kuřeti, které jsme koupili se vyskytovaly škodlivé bakterie např. salmonely. Toto kuře jsme k pečení připravili na prkénku a dali péct. Po řádném upečení jsme kuře opět na tom stejném neumytém prkénku naporcovali a dali na talíře. To znamená, že bakterie, které se vyskytovaly na kuřeti syrovém jsme přenesli i na kuře upečené.
  • Na mase, které jsme se rozhodli připravit k obědu se opět nachází škodlivé mikroorganismy. Maso jsme naporcovali, okořenili a dali péct. K pečenému masu jsme se rozhodli připravit zeleninový salát. Řádně omytou a očištěnou zeleninu jsme však nakrájeli nožem, který jsme před tím použili k porcování masa, a to aniž bychom jej před tím řádně umyli. Tentokrát jsme nebezpečné bakterie přenesli „špinavým“ nožem z masa na zeleninový salát.

  Připadají Vám tyto špatné příklady jako zbytečné zdůrazňování triviálních věcí?
  Pak vězte, že právě nedodržování těchto triviálních opatření – to je přenesení mikroorganismů z neuvařených potravin na uvařené - je právě tou nejčastější příčinou nemocí z jídla.

 3. Dodržujme řádnou teplotu!
  Je známo, že nežádoucí mikroorganismy zničíme dosažením teploty minimálně 70 °C v celém objemu připravovaného pokrmu, a že nízké teploty mají také na mikroorganizmy nepříznivý vliv. Zchlazení potravin nebo pokrmů brzdí až zastavuje množení mikroorganismů.
  Důležité také je znát při jakých teplotách mikroorganismy naopak nejlépe rostou. Většina mikroorganismů se nejlépe pomnožuje při teplotách mezi 15 °C a 50 °C. Problémem je, že do tohoto rozmezí spadají běžné pokojové teploty a zejména v létě i teploty venkovní. Proto je důležité potraviny nebo pokrmy těmto teplotám vystavovat po co nejkratší dobu.
  To znamená, že:

  • obecně platí zásada, že studené pokrmy je třeba udržovat při teplotě do 4 °C a teplé pokrmy při teplotě nad 65 °C,
  • dosažení dané teploty při tepelné úpravě zjistíme například u pečení masa tak, že porci masa musíme péct tak dlouho, aby po rozkrojení nebyl střed polosyrový, nebo z něj nevytékala růžová tekutina, která může obsahovat nebezpečné mikroorganismy; kdo je technický typ může dokonce teplotu pokrmu zjistit specielním teploměrem, jaký se používá ve velkých kuchyních a výdejnách pokrmů,
  • znovu ohřívané pokrmy musíme při požadované teplotě důkladně prohřát celé například u guláše, který je tvořen kousky masa a omáčkou – se může stát, že omáčku sice zahřejeme na dostatečnou teplotu, však kousky masa ne,
  • zbytky pokrmů, především těch, které snadno podléhají kažení rychle zchladíme nebo zmrazíme, a to nejlépe do 2 hodin po uvaření,
  • k chlazení nebo mražení je vhodné pokrmy rozdělit na menší porce a ty umístit do mělkých nádob s víčky, ve kterých je proces zmrazení nebo zchlazení rychlejší,
  • zchlazené pokrmy dále udržujeme při teplotě do 4 °C, zmrazené pak do -18 °C,
  • znovu nezmrazujeme potraviny, které jsme již jednou rozmrazili,
  • platí, že potraviny, které v obchodě vybíráme z chladících nebo mrazicích boxů dáváme do nákupního koše jako poslední, předtím je však vložíme do sáčku či chladicí tašky, abychom zabránili jejich rozmrazení a odkapávání šťávy z nich na další potraviny,
  • po nákupu odvezeme potraviny, co nejrychleji domů,
  • zcela určitě nenecháváme v létě nakoupené potraviny v autě na parkovišti, kde na ně svítí slunce. Teplota v autě může dosáhnout velmi vysokých hodnot a může dojít ke zkažení nakoupeného jídla a k pomnožení nebezpečných mikroorganizmů.


  Na závěr Vám doporučujeme zapamatovat si Deset zlatých pravidel Světové zdravotnické organizace (WHO) k zacházení s potravinami

  • vybírat při nákupech takové potraviny, které jsou po technologickém zpracování zdravotně nezávadné,
  • zabezpečit dokonalé provaření potravin,
  • konzumovat stravu bezodkladně po uvaření,
  • po vaření uchovávat potraviny velmi uvážlivě,
  • ohřívat jednou uvařené potraviny důkladně,
  • bránit styku mezi syrovými a již uvařenými potravinami,
  • umývat si opakovaně ruce,
  • udržovat všechno kuchyňské zařízení v bezvadné čistotě,
  • ochraňovat potraviny před hmyzem, hlodavci a jinými zvířaty,
  • používat pouze pitnou vodu.


  Převzato ze stránek Ministerstva zdravotnictví ČR

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Projevila se u vás někdy spánková paralýza?

58%
42%
Zatím hlasovalo 67 lidí

Mohlo by vás zajímat

Příspěvky zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu 2021

Máte v rodině celiaka nebo dodržujete sami kvůli této nemoci bezlepkovou dietu? Pak možná víte, že některé zdravotní pojišťovny přispívají na vaši dietu. U kterých pojišťoven a v jaké výši můžete v letošním roce žádat o příspěvky?

Hemofilici jsou při pandemii pod tlakem. Stres jim může zesilovat pocit ohrožení

Stres a psychické vyčerpání zažívá při pandemii kdekdo. Když však navíc trpí nevyléčitelnou nemocí, jako je hemofilie, může stres násobit pocity ohrožení života.

Příběh Petra: I malý úraz znamená vážné následky – pomohla moderní léčba

Petr (16) z Prahy se s hemofilií už narodil. A právě kvůli této nemoci, která způsobuje poruchu srážlivosti krve, jej už od malička rodiče vychovávali k opatrnosti. Protože věděli, že každý, i relativně banální úraz pro něj může mít velmi vážné zdravotní následky. Díky moderní léčbě ale Petr mohl prožít takřka úplně normální dětství a nyní dospívání – a dobře si uvědomuje, jaké má štěstí.

Poruchy hlasu významně snižují kvalitu života

Význam hlasu obvykle vnímáme až ve chvíli, kdy je jeho kvalita zhoršena nebo když nemůžeme komunikovat vůbec.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.