Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Je nutné nosit brýle, pokud mě vada neomezuje?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1296x )

Dobrý den, je mi 22 let a týden zpátky jsem zjistila, že vidím hůře do dálky na pravé oko. Došla jsem si na přeměření k optikovi a mám 0,25 dioptrie na levé a 1,25 na pravé oko. Je nutné nosit brýle či kontaktní čočky, pokud mě tato vada neomezuje? A jaké hrozí riziko při nekorekci této vady? Nevím, jak dlouho to trvá, neboť jsem na to přišla omylem. Nechci se dostat do kolečka, kdy by si oko s brýlemi zvyklo a dioptrie jen rostly. Děkuji.

Otázky a odpovědi
shutterstock.com

Odpověď

Dobrý den, nošení či nenošení brýlí nemá na růst dioptrií vliv. V zásadě není nutné brýle nosit, pokud Vás vada nijak neomezuje. Rizikem je nicméně dřívější nástup potíží s viděním na blízko - tím, že pravé oko je "nastaveno" na dobré vidění na blízko, nemusí do blízka aktivně zaostřovat a celý akomodační aparát v oku předčasně slábne (za normálních okolností zrak do blízka slábne až kolem 45. roku věku).

Na otázku odpovídal

Prim. MUDR. Vladimír KordaPrim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX

 

 

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce