Inzerce

Jód

aktualizováno 24. listopadu 2006, PharmDr. Hana Šindelářová   |   přečteno: 6189x

Mnoho lidí si při vyslovení slova jód představí jodovou tinkturu, která se používá k ošetření drobných poranění. Stopový prvek jód je však hlavně důležitý pro lidský organismus ...

Mnoho lidí si při vyslovení slova jód představí jodovou tinkturu, která se používá k ošetření drobných poranění. Stopový prvek jód je však hlavně důležitý pro lidský organismus, neboť se podílí na tvorbě hormonu štítné žlázy, tyroxinu. Potřebujeme ho pouze nepatrné množství, ale jeho nedostatek může mít značné zdravotní následky u dětí i dospělých. Pro se začal preventivně přidávat do kuchyňské soli. Přírodním zdrojem jódu jsou mořské ryby a ostatní mořští živočichové, mořské řasy, ale také ovoce a zelenina pěstované na půdě bohaté jodem.

Účinky

Jód má v organismu jedinou úlohu - podílet se na tvorbě tyroxinu, hormonu štítné žlázy, do jehož struktury se zabudovává. Hormony štítné žlázy řídí celkový metabolismus, tedy látkovou výměnu a proto jsou pro člověka nesmírně důležité. 75 % celkové zásoby jódu v těle člověka je uloženo právě ve štítné žláze, kterou je jód vychytáván z krve.

Nedostatek jódu je v rozvinutých zemím vzácný, ale existuje. Nedostatkem trpí lidé hlavně v rozvojových zemích. Hlavní příčinou je malý obsah jódu v pitné vodě. Při nedostatku jódu štítná žláza tvoří málo hormonu tyroxinu a organismus se brání tím, že štítnou žlázu zvětší tak, aby mohlo být zachyceno i nepatrné množství jódu z krve. Na krku je pak patrná struma, hrbol. Dalšími projevy nedostatku hormonů štítné žlázy jsou únava, suchá kůže, vzestup krevních tuků, chraplavý hlas, pomalost v jednání a snižování mentální úrovně. Člověk trpící hypotyreózou připomíná svým chováním želvu. Pokud trpí dítě hypotyreózou od dětství, může dojít k rozvinutí mentálního postižení, kretenismu, většinou je však příčinou vrozená porucha štítné žlázy.

Nadbytek jódu v organismu se projevuje kovovou chutí v ústech, bolestmi hlavy, zvracením a průjmem, problémy s dechem, otokem slinných žláz, vyrážkou a afty v ústech. Nebezpečí předávkování jódem je velmi malé, vzniká pouze při 30ti násobném překročení doporučené denní dávky jódu.

Dávkování

Potřebnou dávku jódu získáte pravděpodobně z potravy, zejména pokud jíte pravidelně mořské ryby. Dalším zdrojem jódu je jodizovaná sůl. Pokud používáte sůl mořskou, vězte, že ta jodizována není, a proto není dobrým zdrojem jódu. Doporučená dávka pro dospělého činí 150 mikrogramů jódu. Jedna lžička jodované soli obsahuje asi 300 mikrogramů jódu.

Použití

Preventivním podáváním jódu v těhotenství lze předejít určitému typu mentální retardace plodu. Proto je jód obsažen ve všech multivitamínových přípravcích pro nastávající maminky. Potravní doplňky s jódem se používají při jeho nedostatečném přísunu potravou, neboť zajišťuje správnou funkci štítné žlázy. Je obsažen ve většině multivitamínových přípravků.

autor: PharmDr. Hana Šindelářová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Lidna (Křivice - vitamín D) 15. listopadu 2019, 12:22:20

    Já jsem ho dostala u doktorky na předpis a dávala jsem ho poctivě. Hodně jsem četla, že… Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. listopadu 2019, 18:40:52

    Ahojte na dovolenke bolo super... mala som ešte napätia a občas úzkosti ale zvládla som to aj… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 15. listopadu 2019, 13:02:28

    Pořídila jsem si elektronickou cigaretu, a straně mne to chytlo, akorát se moc nevyznám v… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.