karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Kašel není nemoc, ale pouze její projev. Kdy jít s kašlem k lékaři?

(10. listopadu 2022, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1564x )

Kašel je náš základní obranný reflex, který pomáhá udržet průchozí dýchací cesty. A samozřejmě může být i příznakem mnoha více či méně závažných onemocnění.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Kašel v současném období provází velmi často různá infekční onemocnění a to jak horních, tak i dolních dýchacích cest. Jedná se o přirozený obranný reflex, jehož pomocí se tělo snaží zprůchodnit dýchací cesty a zbavit se tak cizorodých látek. Lékaři často zdůrazňují, že samotný kašel není nemoc, ale pouze její projev. Kašel ale může mít mnoho příčin: od zachycení potravy v dýchacích cestách přes infekci až po astma. Proto je důležité co nejdříve odhalit, proč a jak vlastně kašleme.

Proč kašleme

Kašel nejčastěji vzniká jako následek zánětu horních cest dýchacích, obvykle v důsledku virové infekce. Další příčinou kašle je dráždění dýchacích cest prachem, kouřem, plyny nebo hleny pronikajícími sem z nosu.

Jako příznak se může kašel vyskytovat i v souvislosti s alergií, s astmatem, s chronickou obstrukční plicní nemocí, s cystickou fibrózou, ale může být příznakem i plicní embolie. Kašel může být příznakem i některých onemocnění srdce, která jsou spojena s otokem plic. A samozřejmě k němu mu dochází také v rámci inhalace škodlivin, například při kouření.

Proto je potřeba dávat si pozor na tzv. rizikové příznaky, které mohou kašel doprovázet. Takovým rizikovým příznakem je třeba vykašlávání krve či hnisu, může to být i bolest na hrudi, dušnost.

Problémem může být, je-li kašel vázán na příjem potravy, na fyzickou námahu, jestliže se kašel objevuje spíše v poloze vleže. Vždy by měl být vyšetřen kašel u člověka, který kouří nebo je exponován nějakými škodlivinami například při výkonu povolání.

Zvýšená opatrnost při kašli je vždy na místě u těhotných a kojících žen, u starších lidí a u pacientů, kteří trpí chronickým onemocněním plic, srdce, cév, cukrovkou nebo poruchami imunity.

A zvýšená opatrnost je samozřejmě zapotřebí u dětí, kde bychom rozhodně nikdy neměli sami léčit kašel u dětí do šesti měsíců věku. Lépe se vždy před zahájením léčby poradit s lékařem i u dětí zhruba do tří let.

Druhy kašle

Obecně rozlišujeme dva druhy kašle – suchý (dráždivý) a vlhký, u kterého se v průduškách tvoří hlen. Dle lékařů je pro léčbu kašle primární rozhodnout se mezi tím, zda kašel tlumit nebo naopak vykašlávání hlenů podporovat. Zastavovat kašel se doporučuje, pokud je suchý, dráždivý či dávivý. Takový kašel dokáže být velmi nepříjemný a nemocného často vyčerpává. Objevuje se především v počátcích onemocnění. U vlhkého kašle je cílem naopak zvlhčení sliznic, čímž se usnadní odkašlávání a škodliviny tak vycházejí z těla pryč. V této fázi se nesmí podávat léky na tlumení kašle, aby nedocházelo k hromadění hlenu v dýchacích cestách. Vlhký kašel bychom měli léčit přípravky, které usnadňují uvolňování a vykašlávání hlenu.

Podle délky trvání dělíme kašel na:

 • akutní - trvá méně než tři týdny. Akutní kašel má obvykle svoji příčinu v onemocnění dýchacích cest. Nejčastěji je přítomen při virovém infektu horních cest dýchacích a trvá přibližně 2 týdny.
 • chronický - kašel trvající déle než osm týdnů. Dlouhodobý chronický kašel má negativní dopad na kvalitu života. Často je doprovázen bolestmi na hrudi, poruchami spánku, depresí, stresovou inkontinencí, zvracením. Ztěžuje společenský život, může snížit i pracovní uplatnění. Důležitým krokem pro další vyšetření pacienta je detailní anamnéza.

Utlumovat kašel léky není vždy správné. Zvláště nevhodné je potlačovat vlhký kašel, který je zdraví prospěšný. Vykašláváním se tělo zbavuje hlenu a jiných cizích látek v dýchacích cestách. Když nastoupí produktivní kašel, nemusíte ihned sahat po lécích. Stačí počkat, slabší kašel může ustoupit i spontánně. Pokud se rozhodnete léčit vlhký kašel bez lékaře, chybu můžete udělat už při koupi volně prodejných léků a jejich kombinování. Zatímco některé sirupy proti kašli zlepší hygienu dýchacích cest a pročistí je, jiné podrážděnou sliznici uklidní a tím kašel zmírní. Užívat je najednou je však nevhodné! Výsledkem může být hlen, který se vám nebude dařit vykašlat. Pokud máte pochybnosti, poraďte se o koupi vhodného přípravku s lékárníkem.

Léčba kašle

Léčbu volte podle typu kašle. Rozhodně by se neměly nikdy kombinovat léky, které kašel potlačují a které ho naopak uvolňují. Protože lék tlumící kašel, brání vykašlávání a potlačuje kašlací reflex. A v případě, že podáme léky uvolňující kašel, tak dochází k nahromadění hlenu, který zůstává v průduškách a zabráníme tomu, aby hleny šly ven.

Suchý kašel: pro léčbu tohoto typu kašle jsou vhodná antitusika, která kašel tlumí. K dispozici jsou volně prodejná kodeinová či nekodeinová. Kodeinová antitusika mají centrální mechanismus účinku – snižují citlivost centra pro kašel. Jejich dlouhodobé podávání ovšem může vést ke vzniku závislosti, a proto je potřeba dodržovat přesně dávkování a pokyny lékárníka.

Produktivní kašel: pro léčbu produktivního kašle se doporučují mukolytika, která snižují viskozitu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání. Dále je možné použít léky s účinnou látkou guajfenesin, která pomáhá uvolnit hlen, usnadňuje jeho transport a vykašlávání.

Osvědčenými bylinkami proti kašli a nachlazení jsou jitrocel, mateřídouška, máta, bazalka a eukalyptus. Velmi perspektivní je boswellie, má výrazné protizánětlivé a protialergické účinky. Výrazně větší koncentrace účinných látek z bylin než v čajích je v medicinálních bylinných směsích ve formě sirupů, proto s nimi dosáhneme rychlejšího a většího léčebného efektu. Alternativou či doplněním klasické léčby může být i léčba homeopatická.

Bylinky při kašli mohou pomáhat také zevně. Kromě éterických olejíčků na inhalaci může pomoci i prsní balzám. Balzámy se aplikují na hruď dále i na záda, krk, čelo nebo spánky. Obsahují často aromatické silice jako je eukalyptová, borovicová, mátová nebo hřebíčková. Po aplikaci příjemně prohřívají a mají i aromaterapeutické účinky.

Pozor je potřeba dát u těchto přírodních prostředků na to, že nejsou vždy vhodné pro každého. Například ne všechny bylinné přípravky jsou bezpečné pro těhotné ženy. Ty by se rozhodně měly vyhnout při respiračních infekcích bylinám, jako echinacea, šalvěj, břečťan nebo lékořice. S opatrností mohou po omezenou dobu používat například lípu. Další byliny, které se při kašli běžně používají, by pro ně měly být bezpečné.

Tipy, jak se zbavit kašle

 • Pijte dostatek vody, čaje, ovocné či zeleninové šťávy (ideální je, aby měly nápoje pokojovou teplotu). I polévka není špatná ke zředění hlenů.
 • Vyhněte se raději mléčným výrobkům (podporují tvorbu hlenů)
 • Užívejte bylinkové čaje nebo tinktury
 • Inhalujte páru 
 • Ulevit mohou i mentolové bonbony
 • Zvlhčujte vzduch v místnosti
 • Nepohybujte se v zakouřených místnostech a snažte se vyhnout kouření
 • Dbejte na hygienu - myjte si často ruce
 • Bolesti na prsou můžete ulevit i namazáním husího sádla na hruď 
 • Dejte si pozor na med - ten může ke kašli dráždit

Kdy je lepší navštívit lékaře?

Kašel je velice častý symptom běžných nachlazení. Nevyplatí se ho ale podceňovat. Kdy je lepší navštívit lékaře?

 • Pokud kašel trvá déle než tři týdny.
 • Je-li přítomna horečka vyšší než 39 °C (zejména u dětí a seniorů).
 • Pokud pacient obtížně dýchá. U dětí pískavý zvuk při dýchání.
 • Pokud pacient vykašlává krev (i nitky krve), hnisavý hlen.
 • Při bolesti na hrudi.
 • Silné noční pocení spojené s celkovou únavou.
 • V případě kašle u dětí mladších 3 let se na lékaře obraťte při nástupu prvních příznaků.

Samoléčba kašle je vhodná pouze u akutních onemocnění. Pokud je kašel chronický, musí ho vyšetřit lékař a najít jeho příčinu. Chronický produktivní kašel je například symptomem CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc). Toto onemocnění často postihuje kuřáky a není léčitelné, je proto třeba co nejdříve zastavit jeho progresi.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

63%
37%
Zatím hlasovalo 574 lidí

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce