Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Kinesiotaping - přirozená pomoc pro ženy nejen v těhotenství

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1517x )

Bolesti kloubů či šlach, menstruační bolesti nebo obtíže spojené s těhotenstvím a porodem – tyto neduhy bohužel občas trápí většinu žen. Zvláště v těhotenství je třeba dbát na to, jakým způsobem případné zdravotní problémy řešit, protože každá žena musí mít jistotu, že do těla nepřijímá nic, co by mohlo ohrozit miminko.

VAMED MEDITERRA

Jak pomoci svalům a kloubů od bolesti přirozenou cestou

V těchto případech je ideální zvolit takovou pomoc od bolesti, která se obejde zcela bez chemie a je založená na podpoře a ochraně bolestivého místa zvenčí. Kromě doporučovaných masáží, nahřívání bolavých míst nebo používání mastí je zde ještě jeden způsob, jak tělu ulevit od bolesti přirozenou cestou, a to pomocí takzvaného tejpování. To se v posledních letech těší nebývalé oblibě, byť nejde o žádný výkřik moderní doby, nýbrž o ověřenou metodu, která pomáhá svalům i kloubům. Správně aplikovaná páska přináší úlevu okamžitě a po celou dobu, co je na kůži.

Čtěte také: Aby klouby dlouho vydržely

Taping neboli tejpování

„Jistě jste si všimli, že těla sportovců na olympijských hrách jsou někdy doslova pokryta barevnými páskami. Jde právě o takzvané tejpy: elastické pásky, které slouží k podpoře kloubů, svalů, kůže, cévního a lymfatického systému, snížení bolesti i otoků a také ke snížení svalové únavy. Tejpovací páska totiž podporuje oslabené místo, kterému tím ulevuje a rovná tělo do správné polohy. V současné době se tejpování využívá ve sportu, při fyzioterapii nebo právě v gynekologii a porodnictví,“ říká Anna Švábová, porodní asistentka gynekologicko-porodnického oddělení v Nemocnici Mělník, kterou provozuje skupina VAMED MEDITERRA.  Tejpy se dají aplikovat téměř na celé tělo, namátkou například na hlavu, ramena, krční pátěř, ruce, záda, břicho stehna i chodidla. Tejp díky své elasticitě podporuje krevní oběh a lymfatický systém, není napuštěn žádnými chemickými či farmakologickými látkami. Tejp je vyroben z bavlny s obsahem elastických vláken a na těle drží několik dnů, i přes sprchování, plavání a běžnou denní aktivitu. Jeho odolnost je zajištěna lepidlem z lékařské pryskyřice, které díky přírodnímu původu eliminuje vznik alergických reakcí na kůži pacienta. Svými vlastnostmi je tejp velmi podobný lidské kůži.
„Doba aplikace je vždy závislá na technice a kvalitě aplikovaného tejpu. Může však vydržet na bolestivé partii po dobu 7 dnů, ale záleží na její účinnosti,“ popisuje Bc. Anna Švábová, porodní asistentka gynekologicko-porodnického oddělení v Nemocnici Mělník, kterou provozuje skupina VAMED MEDITERRA

Existují dva druhy tejpů, pevné a pružné. Pevné slouží k fixaci (většinou fixaci kloubu), v podstatě plní funkci ortézy, ale pomáhají i jako prevence před úrazem. Pružné tejpy slouží k takzvanému kinesiologickému tejpování, které ovlivňuje činnost svalů. Právě tyto pružné tejpy jsou účinné při mestručních bolestech nebo fixaci těhotenského bříška.

Tejping v období menstruace

tejping menstruaceTejping dokáže mimo jiné účinně pomoci od menstruačních bolestí v podbřišku způsobených kontrakcemi děložních svalů. Při bolestivé menstruaci se tejp lepí v určitém napětí ve tvaru kříže do oblasti podbřišku, kde přilne k pokožce a ovlivňuje nervová zakončení (takzvané proprioceptory), které poté ovlivňují další nervová zakončení v hladkém krčku svalstva. Příjemným výsledkem je zmírnění nebo dokonce ústup křečovitých bolestí. Tejp dokáže nalepit i proškolený laik a aplikace se doporučuje den před začátkem menstruace. Tejpy by poté na kůži měly zůstat do konce jejího trvání nebo dokud bolest nezmizí. Kromě podbřišku lze během menstruace nalepit podpůrný tejp také do oblasti kříže. Vždy ale záleží na konkrétní ženě, jejích preferencích a typu bolesti.

„Při každé aplikaci vždy záleží na individuálních pocitech, charakteru bolesti a na klientovi samotném. Ne každému může aplikace tejpu vyhovovat, avšak nikdy nesmí být nepříjemná nebo bolestivá,“ říká porodní asistentka Bc. Anna Švábová.

Čtěte také: Když menstruace bolí

Tejping v těhotenství - jedno řešení pro celou řadu problémů

Těhotenství a porod znamená pro ženské tělo značnou zátěž. Prochází výraznými změnami, které dopadají na mnohé orgány těla, kůži, svaly a klouby. Proto jsou tejpy ženami hojně využívané právě v tomto období. Tejping v těhotenství je nejen účinný, ale i zcela bezpečný pro ženu i její dítě. Tejpovací páska poskytuje podporu pro rostoucí bříško a zmírňuje nepříjemné pocity v dolní části zad a břišní oblasti. Páska dokáže rozložit váhu bříška tak, aby se minimalizovala únava a pocit těžkosti, zpevní se díky nim také páteř a podpoří správné držení těla.

tejping těhotenstvíV těhotenství může být tejping velice účinný v:

  • přípravě k porodu od 37. týdne těhotenství,
  • při oslabení přímých a šikmých břišních svalů,
  • bolestech kyčelních kloubů, beder, křížové oblasti a stydké kosti (pocit těžkého a velkého bříška),
  • léčbě otoků v těhotenství a po porodu,
  • tvrdnutí bříška (předčasných stazích dělohy),
  • rozestupu přímých břišních svalů (diastasa),
  • po císařském řezu (terapii jizvy),
  • uvolňování prsních žláz (při městnání mléka či tvorbě zatvrdlin v prsu).

„Pásky je v těhotenství možné nosit běžně přes den, ale i během spánku v noci. Úlevu by žena měla pocítit okamžitě po aplikaci pásky. Před tejpováním těhotenského bříška by se každá žena měla poradit se svým gynekologem a posléze se svěřit do rukou zkušeného fyzioterapeuta nebo porodní asistentky, která prošla kurzem tejpování. Ti ji naučí správnou techniku. Pro každou ženu může být vhodný trochu jiný způsob tejpování,“ uzavírá porodní asistentka Bc. Anna Švábová.

Čtěte také: Hemoroidy v těhotenství potrápí nejednu ženu

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 517 lidí

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce