Inzerce

Kortikosteroidy pomáhají i škodí – je třeba to s nimi umět

(14. února 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1443x )

Slovo „steroid“ si lidé spojí spíše s nafouklými svaly kulturistů a dopingem u sportovců. Kortikosteroidy jsou však v první řadě léky, které díky svému protizánětlivému účinku ročně ulevují stovkám tisíc pacientů s astmatem, revmatoidní artritidou či pomáhají při onkologické léčbě. Při jejich nasazení je však třeba myslet na další onemocnění pacientů, například když mají vysoký tlak, cukrovku nebo prodělali tuberkulózu.

shutterstock.com

„Příznivé léčebné efekty kortikosteroidů doprovází bohužel další účinky, které vyplývají z jejich podstaty hormonů napomáhajících zvládání stresových situací. Zvyšují krevní tlak, zadržují tekutiny a soli a podobně,“ popisuje prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc., přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno. Když pacient bere kortikosteroidy krátce, objeví se tyto vedlejší účinky zřídka nebo jen přechodně. Hůře jsou na tom ti, kteří je musí brát dlouhodobě.
„Na vedlejší účinky by měli myslet lékaři pečující o pacienty s cukrovkou. Kortikosteroidy ovlivňují metabolismus cukrů, a zvyšují tak hodnoty cukru v krvi. Zároveň potlačují efekt léků na vysoký tlak. Mohou také zvýšit riziko rozvoje žaludečních vředů nebo vzestup hladiny cholesterolu v krvi,“ vysvětluje prof. Matějovská Kubešová.

Čtěte také: Revmatoidní artritida - příznaky které byste neměli ignorovat

Při léčbě kortikosteroidy si dejte pozor na infekce

Její slova potvrzuje i MUDr. Josef Štolfa, který má jako praktický lékař s léčbou kortikosteroidy dlouholeté zkušenosti.
„Vzhledem k možným vedlejším účinkům je vždy vhodné, aby pacienti jejich projevům věnovali pozornost a neotáleli s jejich léčením. Vcelku obyčejné nemoci jako virózy nebo plísně mohou totiž mít mnohem rychlejší průběh,“ říká. Kortikoidy totiž potlačují imunitu, proto se používají pro léčbu autoimunitních chorob. Při dlouhodobém užívání jsou pacienti vystaveni většímu riziku infekcí.
„Měli by se tak chovat jako při epidemiích – vyhýbat se pobytu v místech, jako jsou kina, divadla, čekárny zdravotnických zařízení. A vyhýbat se blízkému kontaktu s lidmi, kteří jsou akutně nemocní,“ varuje MUDr. Štolfa.

Čtěte také: První pomoc při astmatickém záchvatu

Pokožku pravidelně promazávejte

Lékaři často využívají kortikosteroidy pří léčbě kožních onemocnění. I zde ale dlouhodobé používání přináší rizika.
„Obrazem kožních změn při dlouhodobém podávání steroidů je pergamenová kůže, tedy tenká, většinou hnědě pigmentovaná, lesklá pokožka, která je mechanicky velmi zranitelná i při nepatrných podnětech,“ popisuje prof. Matějovská Kubešová. Jako prevenci by měli pacienti častěji promazávat kůži k udržení její výživy a pružnosti. Díky vývoji šetrnějších léčiv jsou již téměř bez vedlejších účinků například kortikosteroidy na léčbu astmatu.

Čtěte také: Spirometrie odhalí příčinu vašich potíží s dýcháním

Jak dobře budou kortikosteroidy účinkovat, závisí na dodržování pokynů lékaře

„Někteří více úzkostní nemocní, a zvláště pacienti s vysokoškolským vzděláním, mají po zjištění výčtu všech možných nežádoucích vedlejších účinků tendenci steroidy odmítat, což samozřejmě není řešení,“ dodává prof. Matějovská Kubešová. Klíčové je přínosy léčby pacientům vysvětlit a dohlížet na její správné plnění. V průběhu léčby by také lékaři měli u pacientů předcházet vedlejším účinkům například podáváním léků chránících žaludek, případně léků na ředění krve. Pacienti by také měli věnovat zvýšenou pozornost hodnotám krevního tlaku, diabetici pak hladině cukru v krvi a v případě problémů okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 337 lidí

Mohlo by vás zajímat

Revmatismus

Revmatické obtíže patří k velmi častým zdravotním problémům. Tvoří cca 20 % příčin všech návštěv pacientů u praktických lékařů. O co se vlastně jedná?

Revma aneb když pohyb bolí

Skoro polovina obyvatel trpí revmatickým onemocněním, mezi pacienty jsou nejen starší ročníky, ale týká se i mladých. „Nemoc zasahuje především klouby, takže jakýkoli pohyb bolí. Pro zachování hybnosti a svalové síly je však pravidelné cvičení nezbytné. Navíc pomáhá předcházet osteoporóze nebo kardiovaskulárním chorobám, jejichž riziko je bohužel u pacientů s revmatoidní artritidou zvýšené,“ vysvětluje ředitel Revmatologického ústavu v Praze prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.

Desatero pacienta s revmatickým onemocněním

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění napadající klouby. Postihuje lidi mezi 20. a 50 rokem života a o něco častěji ženy. Na revma, jak se nemoci lidově říká, neexistuje žádný lék. Jeho léčba proto spočívá jen v tlumení příznaků léky a fyzioterapií.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění postihující hlavně klouby.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.