Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Kousnutí zmijí většinou jen bolí

( Hana Slívová | přečteno: 32755x )

Vyhřívá se na sluníčku podél řek, na paloucích nebo se potichu plazí lesním podrostem.

Kousnutí zmijí většinou jen bolí

Vyhřívá se na sluníčku podél řek, na paloucích nebo se potichu plazí lesním podrostem. Řeč je o zmiji obecné, jediném našem jedovatém hadu. Snad i proto, že se s ním v přírodě tváří v tvář setkal jen málokdo, panují okolo kousnutí zmije mýty.

Had mě uštkne a já jsem odkázán ke smrti. Tak nějak si mnozí z nás představují onen osudný okamžik setkání se zmijí. Podobné obavy však nejsou vůbec na místě. Jak totiž říká MUDr. Jiří Valenta z kliniky anesteziologie a resuscitace Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, zhruba 50 % kousnutí zmijí obecnou se řadí do kategorie tzv. kousnutí na sucho. „Taková kousnutí jsou bez jakékoliv reakce postiženého nebo pouze s minimální místní reakcí,“ dodává. Pozor by si v lesích přeci jenom měli dávat zejména děti a starší lidé či lidé se sníženou imunitou. Pro ty je totiž kousnutí zmijí a intoxikace jedem poměrně velkým rizikem.

A jak vlastně jed zmije obecné v organismu působí? „Jed hada se skládá z enzymatických i neenzymatických složek, které poškozují tkáně nebo narušují jejich funkci. Výsledkem těžké intoxikace jedem zmije obecné, pomineme-li prudkou alergicku reakci, bývá závažné snížení krevního tlaku. To může ústit do oběhového kolapsu až šoku s případným možným, selháním ledvin. To je jeden z nejhorších scénářů,“ vysvětluje MUDr. Valenta. S větší pravděpodobností však bude rána po kousnutí hadem jen bolet a její okolí nepříjemně oteče. Jak velká však bude reakce organismu, záleží na množství jedu, který se dostane z jedového váčku hada do těla.

Při poskytování první pomoci, která je i v tomto případě velmi důležitá, zapomeňte na rozřezávání rány, její vysávání či vypalování. Místo jen dezinfikujte a ránu překryjte čistým kapesníkem či šátkem. Pakliže postižený nekolabuje, osvěžujte jej vodou. Důležité je také uklidnit uštknutého, v případě potřeby mu podejte sedativa. V každém případě jej rychle dopravte k lékaři – nemůžete totiž vědět, jak bude jeho organismus na kousnutí hadem reagovat.

Ránu nepodvazovat!
Mýtem je i představa, že ruku či nohu zasaženou hadími jedovými zuby je třeba směrem k srdci podvázat. „Končetina se nezaškrcuje, pouze znehybní na dlaze lehce přiloženou bandáží. Zaškrcením končetiny jsou poškozovány její tkáně a šíření nezabrání,“ vysvětluje MUDr. Valenta. Stejně je to i s koňským antisérem. To lékaři nepodávají každému uštknutému člověku, ale jen těm, u nichž se projevují celkové nebo těžké místní příznaky. Toto antisérum s sebou totiž může přinést těžké alergické reakce.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Anna
2x

Dobrý den,letos jedu s dětmi na místo,na kterém je prý veliký výskyt zmijí. Tak se chci především nějvíc o tomto dozvědět. Takže, kdyby se něco stalo.........uklidnit ho,vydezinfikovat ránu a překrýt čistým kapesníkem,znehybnit končetinu a samozdřejmě zavolat pomoc. To stačí? Nebo co bych sebou ještě měla určitě mít? Ps. Ještě se chci zeptat,když člověka kousne zmije,zmije se hned od člověka odpojí? Nebo zůstává zakouslá? Neměla bych vůbec nic dělat, tedy zmije se odplazí? Nevíte? díky za odpověd A.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

27%
73%
Zatím hlasovalo 264 lidí

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce