Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Před nástupem do školy nechte dětem vyšetřit zrak u specialisty

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 346x )

První projevy myopie neboli krátkozrakosti se typicky začnou projevovat kolem 6. roku života, tedy v období nástupu do školy. Někteří školáci špatně vidí na tabuli, jiní si na žádné komplikace stěžovat nemusí, protože nemají srovnání po korekci. Podle optometristy Lentiamo Jakuba Odcházela je důležité nechat oči před nástupem do školy vyšetřit u očního specialisty. Praktický lékař nemusí vadu odhalit a pokud se krátkozrakost nekoriguje, může končit závažnými vadami zraku. Následkem pandemie navíc případů myopie přibývá.

shutterstock.com

Krátkozrakost se projevuje špatným viděním do dálky a postihuje asi třetinu populace. Do roku 2050 to ale může být až polovina.
„Dispozice jsou často dědičné, samotná porucha se může rozvinout vlivem prostředí. Mezi tyto vlivy patří práce na blízko, práce s digitálními přístroji, stres, námaha očí a úbytek venkovních aktivit,” vysvětluje optometrista a vedoucí sítě optik Lentiamo Jakub Odcházel. Uplynulý rok, kdy děti trávily většinu školního roku před obrazovkami a méně chodily ven, tak byl pro rozvoj myopie rizikový.

Na rozvíjející se myopii může upozornit mžourání při pohledu do dálky. Je ale běžné, že si dítě na žádné komplikace nestěžuje.
„Mnoho lidí je s kvalitou zraku spokojeno, dokud nemají srovnání po korekci dioptriemi. Nekorigovaná krátkozrakost se ale zhoršuje až o 30 ­% rychleji. Ani praktický lékař, který provádí pravidelné prohlídky, nemusí začínající myopii odhalit. V tomto věku doporučuji absolvovat vyšetření u očního specialisty, aby se případná porucha diagnostikovala včas, a následně je nutné poctivě nosit předepsané brýle nebo kontaktní čočky,” doporučuje odborník.

„Myopie se ve většině případů objevuje kolem 6. roku života a stabilizuje se v pubertě. Dalším „milníkem” pro rozvoj krátkozrakosti pak bývá 18. rok. Životní styl školáků a studentů proto hraje zásadní roli a rodiče i učitelé by je měli vést k dostatečné kompenzaci času stráveného ve vnitřních prostorech a hlídat dobu strávenou před obrazovkami,” radí Jakub Odcházel.

„Myopie se nedá zcela léčit, pouze korigovat pomocí dioptrií nebo dočasně snížit či plně vykorigovat pomocí laserové operace. Lidé trpící krátkozrakostí se v průběhu života mohou potýkat s dalšími obtížemi jako je odchlípení sítnice, zelený zákal a problém nastává také okolo čtyřicítky, kdy se začíná současně rozvíjet presbyopie a oko začíná hůře vidět i na blízko. Těžká forma myopie může vést až k slabozrakosti,” varuje Odcházel.

Stydí se vaše děti za brýle? Pusťte jim Harryho Pottera!

V době, kdy vyšly legendární knížky o kouzelníku Harry Potterovi nebyli hrdinové s brýlemi vůbec běžní. Jejich autorka J. K. Rowlingová se ale prý záměrně rozhodla dát hlavní postavě dioptrické brýle a tím poslat pozitivní zprávu dětem se zrakovým postižením. Které dítě by nechtělo být „cool” jako Harry Potter!

Další možností jsou kontaktní čočky, které oční lékaři doporučují od věku, kdy je dítě schopné zvládat aplikaci, základní péči a hygienu spojenou s jejich nošením.

Jak předcházet rozvoji myopie u dětí?

  • Dbejte na to, aby dítě trávilo dostatek času venku na přirozeném světle. Deset a více hodin týdně (asi hodina a půl denně) může podle některých studií snížit riziko rozvoje krátkozrakosti až o polovinu.
  • U školáků od 6 do 12 let by doba strávená u počítače či jiných digitálních obrazovek neměla přesáhnout dvě hodiny nad rámec školních povinností nebo on-line výuky.
  • Během práce na blízko (čtení, práce na počítači) by si dítě mělo dávat časté přestávky, při kterých se dívá do dálky, nejlépe z okna. Ideální je vyvážit každých 20 minut namáhání očí 20 sekundami dívání se dálky.
  • tipy pro zdravé očiPři práci na počítači dbejte na kvalitní osvětlení místnosti a adekvátní nastavení jasu monitoru (čím více světla v místnosti, tím vyšší jas a naopak) a správné sezení (horní hrana počítače je v úrovni očí).
  • Kniha, telefon nebo tablet by měly být od očí vzdálené na délku předloktí.
  • Dbejte, aby dítě mělo dostatek spánku (nenechávejte telefon přes noc v pokojíčku) a kvalitní pestrou stravu.
  • Choďte s dětmi na pravidelné prohlídky u oftalmologa.
  • Pokud má dítě předepsanou korekci, důsledně ji dodržujte.

Zdroj: lentiamo.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 540 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce