Tři čtvrtiny žen se někdy setkají s vaginální mykózou, která je dobře léčitelná. Pět až deset procent pacientek trpí tímto onemocněním opakovaně. Proč se u části žen mykózy vracejí, se dosud nepodařilo spolehlivě určit. Pacientky mají zpravidla problémy s imunitou. Odborníci proto nově doporučují kombinaci antimykotické léčby s preparátem systémové enzymové terapie, který normalizuje imunitu v celém těle a působí také proti zánětům a otokům. Novinářům to dnes řekl Karel Nouza z Centra klinické imunologie.
K rozvoji chronické mykózy může přispět cukrovka, některé nemoci štítné žlázy, stres nebo psychické problémy či vysoká hladina estrogenu. Možná je i rezistence některé z podskupin kvasinek rodu Candida, které mykózu způsobují, nebo kvasinková infekce střev.
Sliznice pochvy je otevřená vnějšímu prostředí, a tělo má proto několik mechanismů, které ji ochraňují proti infekcím. Každá zdravá žena má v těle "mikrobiální policii", což jsou především laktobacily. Ty s patogeny soutěží o živiny a vytvářejí kyselinu mléčnou a peroxid vodíku, který působí jako dezinfekční prostředek. V buňkách povrchu sliznice pochvy jsou zvláštní bílkoviny, které potlačují množení nepřátelských bakterií.
Součástí obrany poševní sliznice jsou rovněž lymfocyty, a to lymfocyty výkonné a pomocné. Ty by měly být v rovnováze. Problém nastává v případě, že je tato rovnováha narušena a dojde k chybné imunoregulaci.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.