Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Léčivé rostliny používané při zánětech dýchacích cest - 5. část R-S

(MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková | přečteno: 16354x )

Černý rybíz je u nás dosti oblíbeným "drobným ovocem". Setkáváme se s ním v našich zahradách i zahrádkách. Je to nápadný rozložitý keř až 1,5 metru vysoký s laločnatými listy.

shutterstock.com

Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia)

Masožravá rostlina rostoucí na rašeliništích a rozšířená v Evropě a Severní Americe. Roste na mezích, sušších lukách, v zahradách, občas se lze setkat s lidovým názvem veronika. Má plazivý válcovitý oddenek a tenkou poléhavou lodyhu s drobnými listy vejčitého tvaru. Malé květy modré květy vytváří klasovité hrozny. Od června do srpna se sbírá kvetoucí nať. Sušit ji lze ve stínu i na slunci, není vhodné jí obracet. Po usušení nesmí zhnědnout. Usušený snadno přijímá vzdušnou vlhkost, proto je třeba ho skladovat ve skleněných dobře uzavřených nádobách. Dosud byly v rozrazilu prokázány: hořký glykosid aukubin, hořčiny, třísloviny, stopy silice, saponiny a organické kyseliny. Užívá se při zánětech dýchacích cest, k odhlenění a usnadnění odkašlávání. K vnitřnímu použití se připraví nálev, tak že: 10g sušené rozrazilové nati přelijeme půl litrem vroucí vody. Pije se před hlavními jídly a před spaním. Dnes se užívá velmi zřídka, oblíbenější než u nás je v německy mluvících zemích a ve Francii. Mladé rostliny je možné použít do jarních salátů i nádivek.

Rybíz černý (Ribes nigrum)

Černý rybíz je u nás dosti oblíbeným „drobným ovocem“. Rybíz černý je keř dorůstající výšky až 2 m. Je rozšířený po celé Evropě a v Asii.Listy rybízu jsou dlanitě trojčetné, někdy až pětičetné, s hrubě pilovitým okrajem. Květy rybízu mají žlutozelenou barvu, zvonkovitý tvar a plodem jsou známé černé bobule rostoucí v hroznech. Listy rybízu sbíráme mezi červnem a srpnem.Terapeuticky účinné látky rybízových listů jsou flavonoidy, vitamin C, fenolkarbonové kyseliny, třísloviny a silice. Čaj z rybízových listů se doporučuje k léčbě onemocnění močových cest. Díky svým močopudným účinkům odvádí přebytečně zadržovanou vodu z těla. Rybízový čaj se užívá proti revmatickým nemocem jako je bolest kloubů nebo svalů. Dále je vhodným přípravkem pro léčbu nachlazení.

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Řebříček se využívá při problémech s trávením, anebo proti bolestivé menstruaci. Hojí také špatně se hojící ranky. Rostlina bývá až půl metru vysoká s plazivým oddenkem. Listy jsou střídavé, velmi členité. Drobné bílé nebo narůžovělé květy jsou uspořádány do úborů. V léčitelství se užívá nať nebo květ. Sklízí se od června do září. Suší se ve stínu nebo umělým teplem, kdy teplota nesmí překročit 35 °C. Z doporučeného způsobu sušení vyplívá, že obsahuje hlavně silici, jejíž součástí je mimo jiné azulen. V řebříčku jsou dále přítomny flavonoidy, glykosidní hořčiny, třísloviny, furanokumaríny. Uvolňuje křeče, tišší kašel. Podporuje hojení a působí protizánětlivě. Nálev z řebříčku není vhodné používat dlouhodobě déle než 14 dní ani překračovat doporučené dávky. U nemocného by se mohly objevit závratě, obluzení či bolesti hlavy. Nálev se připravuje přelitím 5g sušeného hřebíčku čtvrtlitrem vroucí vody. Necháme 15 minut stát zakryté. Pije se půl hodiny před hlavním jídlem, není vhodné ho sladit. Podává se při zánětlivých onemocněních dýchacích cest. Ke kloktání se takto připravený nálev užívá při angíně a zánětech nosohltanu.

Sléz lesní (Malva silvestris), Sléz okrouhlolistý (Malva rotundifolia)

Oba tyto druhy slézu jsou rozšířené v Evropě a západní Asii. Daří se mu na rumištích stejně jako v mnoha jiných teplejších oblastech Evropy a Asie. Tato bylina často dorůstá výšky více než půl metru, má čtyřhrannou větvenou lodyhu a drobné bílé častěji bledě fialové květy. Kvete v červenci a srpnu. Používanou částí bývají hořejší části kvetoucí nati. Suší se šetrně ve stínu nebo umělým teplem do 35 °C. Účinnými látkami jsou: glykosidy, hořčiny, třísloviny, sliz, silice, a alkaloidy. I při velmi šetrném sušení se některé z obsažených glykosidů, např. verbenalin, mohou rozložit. Ze sušené nati se připravuje macerát za studena či nálev. Používá se: 7,5g sušené nati na čtvrt litr vody a den. Toto množství se rozdělí do několika denních dávek. Usnadňuje odkašlávání a zmírňuje dráždivý neproduktivní kašel. Pro svůj mírně povzbuzující účinek byl někdy používán jako náhražka černého čaje.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 55 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce