Inzerce

Ledvinová kolika

(MUDr. Tomáš Šebek | přečteno: 273492x )

Ledvinové kameny postihnou 4% z vás, muži na jsou na tom 2x až 3x hůře než ženy.

shutterstock.com

U lékaře

Až budete u lékaře, mějte trpělivost, je-li to jenom trochu možné. Věřte, že lékař s Vámi musí nejprve sepsat fakta (anamnéza, dřívější onemocnění, nynější průběh). Ta Vám možná nepřipadají vůbec důležitá. Důležitá však jsou, spolurozhodují o Vašem dalším osudu.

Poté Vás lékař řádně klinicky vyšetří. Zaměří se především na oblast břicha a bederní krajinu. Kromě standardního vyšetření břicha (lékař pohlédne, pohmatá, poklepne a poslechne), vyzkouší několik testů přímo na ledviny. Pravděpodobně se pokusí "podat si" postiženou ledvinu zezadu do dlaně na břiše (Israeliho manévr). Dále Vám hranou dlaně poklepe v oblasti beder nad oběma ledvinami (tzv. tapottement). Bolet bude obojí, lékař se tím více ujistí, že se jedná o ledvinovou koliku.

Pak se pravděpodobně přesunete na oddělení, kde se začne s další baterií vyšetřovacích testů. Odeberou Vám krev a nechají Vás vymočit do skleničky. V mezidobí dostanete několik infuzí. Ty mají především funkci "promývací", zároveň však budou obsahovat i léky proti bolesti. Začnete sbírat moč do džbánku. Tím se zpětně kontroluje, zda nějaký kamínek samovolně neopustil Vaše tělo.

Váš ošetřující lékař Vám dále naordinuje některá z rentgenologických vyšetření. Může Vám nechat zrentgenovat břicho vestoje. Tím se orientačně zjistí přítomnost některých, především větších kaménků, případně hrubé změny na močovém ústrojí. Pokud se rozhodne jinak, nechají Vám vypít látku, pomocí níž se ledviny a močové cesty na rentgenu zobrazí výrazněji vůči okolním tkáním. Tomu se říká urografie. Zachycení kaménku nebo změny šíře močových cest je mnohem pravděpodobnější. Posledním testem tohoto charakteru je ultrazvuk. To je nebolestivé vyšetření s velkou výtěžností.

Následuje chvilka klidu. Čeká se, zda infuze pomohou. K léčbě samozřejmě patří i dieta. První den budete pít pouze čaj, později Vás přes šetřící dietu lékaři opět převedou na normální jídlo.

Vše dosud udělané nezabralo? Pak nezbývá než provést některý z operativních zákroků. Jednou možností je zavedení tzv. nefroskopu. To je vlastně kamera, pomocí níž se dá kámen pod kontrolou zraku vytáhnout, rozdrtit či rozpustit. Nefroskop se zavádí přes kůži vpichem, úspěšnost této metody je téměř 100%. Poslední možností je otevřená operace, kdy se kameny vyjmou přímo z močových cest.

Alternativou je LERV. S použitím silných ultrazvukových vln se lékař pokusí kámen rozdrtit a ten samovolně odejde přes zbylou část močových cest. Nevýhodou je poměrně dlouhá doba tohoto zákroku, je potřeba, aby se lékař až 3.500krát "trefil" do kamene, aby jej dokonale rozdrtil. Na druhou stranu je to nebolestivé a není potřeba otevřené operace.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Lucinda
23x

Můj přítel před rokem prodělal ledvinovou koliku,dokonce měl kámen tak velký,že nešel rozbít ani ultrazvukem.Občas má bolesti už to na něm poznám,ale nechce jít k doktorovi,má strach že si ho tam nechají na delší dobu.Jak mu mohu pomoci?

martin
60x

chci se zeptat jestli kdyz jsem po ledvinove kolice a mam zavedeny dren v ledvine jestli muzu mit sex.

Lenka
8x

Mého otce dnes matka odvezla s ledvinovou kolikou do nemocnice. popravdě mám vztek, může si za to sám, jako všichni ostatní, kdo málo pijí. Můj otec má 0,3l tekutin na den, on do toho počítá mléko, což je ale potravina. Všem kdo si způsobí své problémy sami, i když je sami mohou ovlivnit, bych nechala jejich léčbu celou zaplatit. Do této skupiny počítám i kuřáky. Ale vzhledem k tomu že v parlamentu sedí více jak polovina kuřáků, nikdy neschválí podobný zákon. Aby ten kdo si svou nemoc zaviní sám, si také uhradil. !!


Celkový počet příspěvků v diskusi: 40. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 315 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Transplantace ledviny - preferováno je dárcovství od žijících osob

Jak probíhá výběr dárců orgánu a jak je zajištěna jejich bezpečnost při operaci a po ní? Které pracoviště v ČR má s tímto zákrokem největší zkušenosti? A jak se žije s darovanou ledvinou?

Jak může diabetik chránit ledviny před onemocněním

V předchozím příspěvku Virtuálního centra diabetologie jsme uvedli, že dosud známými faktory vzniku diabetické nefropatie je dlouhotrvající hyperglykémie spolu s genetickou zátěží vzniku hypertenze. Z toho je třeba vycházet při hledání cest, jak této komplikaci diabetu zabránit.

Chronické onemocnění ledvin - tichý zabiják

Chronická onemocnění ledvin postihují 10 % populace. U dospělých jsou nejčastěji způsobena vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Dovolená v zahraničí již není pro pacienty odkázané na dialýzu problém

Mnoho pacientů se selháním ledvin podléhá obavám, jak moc nutnost pravidelně docházet na dialýzu ovlivní jejich život. Častokrát se marně snaží skloubit tuto novou povinnost se svými běžnými aktivitami, a tak potom není divu, že mnohé z nich ani nenapadne uvažovat o možnosti cestování a tuto radost si zbytečně odpírají. V současnosti je přitom zcela zbytečné přistupovat k cestování s obavami. Existuje totiž program s názvem Prázdninová dialýza, který pacientům umožňuje využívat dialyzační péči v libovolné destinaci dle vlastního výběru.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.