Inzerce

Ledvinová kolika

(MUDr. Tomáš Šebek | přečteno: 273492x )

Ledvinové kameny postihnou 4% z vás, muži na jsou na tom 2x až 3x hůře než ženy.

shutterstock.com

Časté otázky

Nikdy jsem koliku neměl. Mám se bát, že to ne mě někdy přijde?
Tato pravděpodobnost není vysoká. Pokud dodržujete zásady zdravého životního stylu a netrpíte nějakým chronickým onemocněním, pak nemusíte bát.

Mívám koliku dvakrát do roka. Existuje nějaký lék, který by mě obtíží zbavil?
Léků je mnoho. Jsou i jiná řešení, jak se obtíží zbavit. Pokud máte dojem, že Vám Váš lékař neposkytl veškerou dostupnou péči nebo něco nevysvětlil, s důvěrou se na něj obraťte. Obecně existují léky, které svým působením například snižují kyselost moči a tím snižují výskyt kamenů. Jiné zase snižují množství kyseliny močové se stejným účinkem, sníží tvorbu močových kamenů. S výběrem se nejprve poraďte s lékařem. Ne každý lék musí být vhodný.

Jsou vyšetření na kameny bolestivá?
Ne, nejsou. Většina zobrazovacích metod je naprosto nebolestivá a neobtěžující. Rentgenové paprsky nebolí, v dnešních dávkách ani nijak nepoškozují organismus. Ultrazvukové vyšetření rovněž nepůsobí žádné bolesti.

Mám dojem, že mívám některé z příznaků koliky. Na koho se mám obrátit?
Nejjednodušší bude návštěva u Vaše praktického lékaře. Ten udělá základní vyšetření a rozbory krve a moči. Pokud shledá, že Vaše podezření je opodstatněné, odešle Vás ke specialistovi, který Vám poskytne odbornou péči.

Mají smysl nějaké diety?
Ano, jistě. Každý typ ledvinových kamenů vyžaduje trochu jinou úpravu jídelníčku. Určitý návod můžete nalézt přímo v tomto textu, konkrétně Vám však poradí Váš lékař. Všechny typy však spojuje jedna věc. Tou je pitný režim. Snažte se vypít i 3 litry tekutin denně. Nedopusťte dehydrataci. Obyčejně v momentu, kdy je člověk takříkajíc vysušený, přichází mimo jiné na řadu ledvinová kolika.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Lucinda
23x

Můj přítel před rokem prodělal ledvinovou koliku,dokonce měl kámen tak velký,že nešel rozbít ani ultrazvukem.Občas má bolesti už to na něm poznám,ale nechce jít k doktorovi,má strach že si ho tam nechají na delší dobu.Jak mu mohu pomoci?

martin
60x

chci se zeptat jestli kdyz jsem po ledvinove kolice a mam zavedeny dren v ledvine jestli muzu mit sex.

Lenka
8x

Mého otce dnes matka odvezla s ledvinovou kolikou do nemocnice. popravdě mám vztek, může si za to sám, jako všichni ostatní, kdo málo pijí. Můj otec má 0,3l tekutin na den, on do toho počítá mléko, což je ale potravina. Všem kdo si způsobí své problémy sami, i když je sami mohou ovlivnit, bych nechala jejich léčbu celou zaplatit. Do této skupiny počítám i kuřáky. Ale vzhledem k tomu že v parlamentu sedí více jak polovina kuřáků, nikdy neschválí podobný zákon. Aby ten kdo si svou nemoc zaviní sám, si také uhradil. !!


Celkový počet příspěvků v diskusi: 40. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 315 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Těhotenství a nemoci ledvin

Během těhotenství jsou nejvíce zatíženy dva úzce spolu související systémy – oběhový a vylučovací. Proto je nutné dopředu pátrat, zda se u matky nevyskytuje vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, cukrovka či zda tyto choroby neprovázely předcházející těhotenství.

Transplantace ledviny - preferováno je dárcovství od žijících osob

Jak probíhá výběr dárců orgánu a jak je zajištěna jejich bezpečnost při operaci a po ní? Které pracoviště v ČR má s tímto zákrokem největší zkušenosti? A jak se žije s darovanou ledvinou?

Chronické onemocnění ledvin - tichý zabiják

Chronická onemocnění ledvin postihují 10 % populace. U dospělých jsou nejčastěji způsobena vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Zatímco obláčky v moči (plovoucí pěna) neznamenají vůbec nic, červená moč signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Vyšetření moči může odhalit zánět, metabolické poruchy, kameny v močových cestách, postižení ledvin i nádorové onemocnění.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.