Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Ledvinová kolika

(MUDr. Tomáš Šebek | přečteno: 294035x )

Ledvinové kameny postihnou 4% z vás, muži na jsou na tom 2x až 3x hůře než ženy.

shutterstock.com

Časté otázky

Nikdy jsem koliku neměl. Mám se bát, že to ne mě někdy přijde?
Tato pravděpodobnost není vysoká. Pokud dodržujete zásady zdravého životního stylu a netrpíte nějakým chronickým onemocněním, pak nemusíte bát.

Mívám koliku dvakrát do roka. Existuje nějaký lék, který by mě obtíží zbavil?
Léků je mnoho. Jsou i jiná řešení, jak se obtíží zbavit. Pokud máte dojem, že Vám Váš lékař neposkytl veškerou dostupnou péči nebo něco nevysvětlil, s důvěrou se na něj obraťte. Obecně existují léky, které svým působením například snižují kyselost moči a tím snižují výskyt kamenů. Jiné zase snižují množství kyseliny močové se stejným účinkem, sníží tvorbu močových kamenů. S výběrem se nejprve poraďte s lékařem. Ne každý lék musí být vhodný.

Jsou vyšetření na kameny bolestivá?
Ne, nejsou. Většina zobrazovacích metod je naprosto nebolestivá a neobtěžující. Rentgenové paprsky nebolí, v dnešních dávkách ani nijak nepoškozují organismus. Ultrazvukové vyšetření rovněž nepůsobí žádné bolesti.

Mám dojem, že mívám některé z příznaků koliky. Na koho se mám obrátit?
Nejjednodušší bude návštěva u Vaše praktického lékaře. Ten udělá základní vyšetření a rozbory krve a moči. Pokud shledá, že Vaše podezření je opodstatněné, odešle Vás ke specialistovi, který Vám poskytne odbornou péči.

Mají smysl nějaké diety?
Ano, jistě. Každý typ ledvinových kamenů vyžaduje trochu jinou úpravu jídelníčku. Určitý návod můžete nalézt přímo v tomto textu, konkrétně Vám však poradí Váš lékař. Všechny typy však spojuje jedna věc. Tou je pitný režim. Snažte se vypít i 3 litry tekutin denně. Nedopusťte dehydrataci. Obyčejně v momentu, kdy je člověk takříkajíc vysušený, přichází mimo jiné na řadu ledvinová kolika.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Lucinda
24x

Můj přítel před rokem prodělal ledvinovou koliku,dokonce měl kámen tak velký,že nešel rozbít ani ultrazvukem.Občas má bolesti už to na něm poznám,ale nechce jít k doktorovi,má strach že si ho tam nechají na delší dobu.Jak mu mohu pomoci?

Jarda

Ahoj.Prosim tě.Taky sem po zákroku, že mi kameny vydávali penisem, mám už 4mesice nějakou tu pl.trubicku v sobě.A do teďka mi nikdo mi do teď neřekl jestli tomu vadí masturbace nebo sex.

martin
62x

chci se zeptat jestli kdyz jsem po ledvinove kolice a mam zavedeny dren v ledvine jestli muzu mit sex.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 46. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Močové kameny (litiáza)

Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Ledvinné kameny

Ledvinové kameny postihují častěji muže, trpí na ně asi čtyři procenta populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce