Inzerce

Ledvinová kolika

(MUDr. Tomáš Šebek | přečteno: 273493x )

Ledvinové kameny postihnou 4% z vás, muži na jsou na tom 2x až 3x hůře než ženy.

shutterstock.com

Když to na Vás přijde - kolika

Jak to poznáte? Bude to bolet. Bude to čertovsky bolet. Bude Vás to tak bolet, že nevydržíte na jednom místě. Budete pobíhat kolem dokola, nevydržíte chvilku v klidu. Je to jedna z největších bolestí, které mohou člověka postihnout. Samozřejmě, vždy je to individuální. Jednoho nemusí bolet ledvinový "kamenolom", druhý šílí bolestí při pohybu jediného kaménku.

Jistě jste z minulého odstavce pochopili, že nejdůležitějším příznakem je bolest. Bolest to bývá typická. Většinou bolí v bedrech na straně podrážděných močových cest. Bolest může vystřelovat do břicha směrem zezadu dopředu. Dále může bolet i tříslo na postižené straně, u mužů bývá bolestivé dokonce i varle. Bolest obyčejně

přichází ve vlnách. Pokaždé, když se kamínek posouvá, přichází náhlé, křečovitě řezavé bolesti. Následuje chvilková úleva, aby ji opět vystřídal další záchvat bolesti.

Poznat tuto bolest nebývá pro lékaře příliš velký problém. Obyčejně se diagnóza tvoří takříkajíc "od dveří" - lékař během chvilky pozná, co pacienta trápí. Tuto bolest poznáte i Vy, pravděpodobně i v případě, že jste ještě ledvinovou koliku neprodělali. Přesto však neprodleně vyhledejte lékaře, bolesti břicha jsou ošemetné a přicházejí při mnoha dalších a mnohem závažnějších onemocnění.

Aby nebylo potíží dost, přidají se ještě další. Pokud se opakovaně nepozvracíte, bude Vám minimálně špatně od žaludku. Obtíže způsobí tzv. bloudivý nerv, který provází většinu útrobních orgánů a který má tyto potíže na vrub. Pravděpodobně se budete silně potit. Bude Vás střídavě polévat horko a chlad. V některých případech může na ledvinovou koliku upozornit přítomnost krve v moči. Nebývá ji mnoho, spíše mikroskopicky. Pokud ji vůbec zaregistrujete, pak bude moč spíše jenom narůžovělá.

Dále se možná objeví zvýšená plynatost. V případě souběžné infekce močových cest i teplota, která však většinou nebývá. Kolika může být oboustranná, pak si jmenované potíže vynásobte pro představu dvakrát a na obě strany těla. Celkově se budete cítit velmi schvácení, vyčerpaní a jedinou myšlenkou bude, aby Vás té bolesti někdo co nejrychleji zbavil.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Lucinda
23x

Můj přítel před rokem prodělal ledvinovou koliku,dokonce měl kámen tak velký,že nešel rozbít ani ultrazvukem.Občas má bolesti už to na něm poznám,ale nechce jít k doktorovi,má strach že si ho tam nechají na delší dobu.Jak mu mohu pomoci?

martin
60x

chci se zeptat jestli kdyz jsem po ledvinove kolice a mam zavedeny dren v ledvine jestli muzu mit sex.

Lenka
8x

Mého otce dnes matka odvezla s ledvinovou kolikou do nemocnice. popravdě mám vztek, může si za to sám, jako všichni ostatní, kdo málo pijí. Můj otec má 0,3l tekutin na den, on do toho počítá mléko, což je ale potravina. Všem kdo si způsobí své problémy sami, i když je sami mohou ovlivnit, bych nechala jejich léčbu celou zaplatit. Do této skupiny počítám i kuřáky. Ale vzhledem k tomu že v parlamentu sedí více jak polovina kuřáků, nikdy neschválí podobný zákon. Aby ten kdo si svou nemoc zaviní sám, si také uhradil. !!


Celkový počet příspěvků v diskusi: 40. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
53%
Zatím hlasovalo 316 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Těhotenství a nemoci ledvin

Během těhotenství jsou nejvíce zatíženy dva úzce spolu související systémy – oběhový a vylučovací. Proto je nutné dopředu pátrat, zda se u matky nevyskytuje vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, cukrovka či zda tyto choroby neprovázely předcházející těhotenství.

Jak může diabetik chránit ledviny před onemocněním

V předchozím příspěvku Virtuálního centra diabetologie jsme uvedli, že dosud známými faktory vzniku diabetické nefropatie je dlouhotrvající hyperglykémie spolu s genetickou zátěží vzniku hypertenze. Z toho je třeba vycházet při hledání cest, jak této komplikaci diabetu zabránit.

Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Zatímco obláčky v moči (plovoucí pěna) neznamenají vůbec nic, červená moč signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Vyšetření moči může odhalit zánět, metabolické poruchy, kameny v močových cestách, postižení ledvin i nádorové onemocnění.

Dovolená v zahraničí již není pro pacienty odkázané na dialýzu problém

Mnoho pacientů se selháním ledvin podléhá obavám, jak moc nutnost pravidelně docházet na dialýzu ovlivní jejich život. Častokrát se marně snaží skloubit tuto novou povinnost se svými běžnými aktivitami, a tak potom není divu, že mnohé z nich ani nenapadne uvažovat o možnosti cestování a tuto radost si zbytečně odpírají. V současnosti je přitom zcela zbytečné přistupovat k cestování s obavami. Existuje totiž program s názvem Prázdninová dialýza, který pacientům umožňuje využívat dialyzační péči v libovolné destinaci dle vlastního výběru.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.