Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Ledvinová kolika

(MUDr. Tomáš Šebek | přečteno: 293710x )

Ledvinové kameny postihnou 4% z vás, muži na jsou na tom 2x až 3x hůře než ženy.

shutterstock.com

Když to na Vás přijde - kolika

Jak to poznáte? Bude to bolet. Bude to čertovsky bolet. Bude Vás to tak bolet, že nevydržíte na jednom místě. Budete pobíhat kolem dokola, nevydržíte chvilku v klidu. Je to jedna z největších bolestí, které mohou člověka postihnout. Samozřejmě, vždy je to individuální. Jednoho nemusí bolet ledvinový "kamenolom", druhý šílí bolestí při pohybu jediného kaménku.

Jistě jste z minulého odstavce pochopili, že nejdůležitějším příznakem je bolest. Bolest to bývá typická. Většinou bolí v bedrech na straně podrážděných močových cest. Bolest může vystřelovat do břicha směrem zezadu dopředu. Dále může bolet i tříslo na postižené straně, u mužů bývá bolestivé dokonce i varle. Bolest obyčejně

přichází ve vlnách. Pokaždé, když se kamínek posouvá, přichází náhlé, křečovitě řezavé bolesti. Následuje chvilková úleva, aby ji opět vystřídal další záchvat bolesti.

Poznat tuto bolest nebývá pro lékaře příliš velký problém. Obyčejně se diagnóza tvoří takříkajíc "od dveří" - lékař během chvilky pozná, co pacienta trápí. Tuto bolest poznáte i Vy, pravděpodobně i v případě, že jste ještě ledvinovou koliku neprodělali. Přesto však neprodleně vyhledejte lékaře, bolesti břicha jsou ošemetné a přicházejí při mnoha dalších a mnohem závažnějších onemocnění.

Aby nebylo potíží dost, přidají se ještě další. Pokud se opakovaně nepozvracíte, bude Vám minimálně špatně od žaludku. Obtíže způsobí tzv. bloudivý nerv, který provází většinu útrobních orgánů a který má tyto potíže na vrub. Pravděpodobně se budete silně potit. Bude Vás střídavě polévat horko a chlad. V některých případech může na ledvinovou koliku upozornit přítomnost krve v moči. Nebývá ji mnoho, spíše mikroskopicky. Pokud ji vůbec zaregistrujete, pak bude moč spíše jenom narůžovělá.

Dále se možná objeví zvýšená plynatost. V případě souběžné infekce močových cest i teplota, která však většinou nebývá. Kolika může být oboustranná, pak si jmenované potíže vynásobte pro představu dvakrát a na obě strany těla. Celkově se budete cítit velmi schvácení, vyčerpaní a jedinou myšlenkou bude, aby Vás té bolesti někdo co nejrychleji zbavil.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Lucinda
24x

Můj přítel před rokem prodělal ledvinovou koliku,dokonce měl kámen tak velký,že nešel rozbít ani ultrazvukem.Občas má bolesti už to na něm poznám,ale nechce jít k doktorovi,má strach že si ho tam nechají na delší dobu.Jak mu mohu pomoci?

Jarda

Ahoj.Prosim tě.Taky sem po zákroku, že mi kameny vydávali penisem, mám už 4mesice nějakou tu pl.trubicku v sobě.A do teďka mi nikdo mi do teď neřekl jestli tomu vadí masturbace nebo sex.

martin
62x

chci se zeptat jestli kdyz jsem po ledvinove kolice a mam zavedeny dren v ledvine jestli muzu mit sex.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 46. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Ledvinné kameny

Ledvinové kameny postihují častěji muže, trpí na ně asi čtyři procenta populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce