Inzerce

Ledvinová kolika

(MUDr. Tomáš Šebek | přečteno: 273492x )

Ledvinové kameny postihnou 4% z vás, muži na jsou na tom 2x až 3x hůře než ženy.

shutterstock.com

Jaká je příčina tvorby kamenů?

Na tvorbu kamenů je potřeba více chorobných mechanizmů Vašeho těla dohromady. Především je potřeba vylučovat dostatečné množství kamenotvorných látek. Dále by měla moč obsahovat nějaké základy (kamenotvorná jádra), na kterých se kameny začnou tvořit. Přidá-li se ještě snížení látek s účinky proti tvorbě kamenů, podaří se Vašemu tělu vytvořit první z řady nejrůznějších písků, kaménků a kamenů, které Vás začnou trápit.

Kameny mohou být různého původu a složení. Nejčastěji se vyskytnou kameny z vápenných či fosforečnanových solí. Jsou důsledkem práce bakterií ve Vašem těle. Nadměrný příjem vápníku nebo vitamínu D jejich tvorbu ještě umocňují. Tzv. cystinové kameny a kameny z kyseliny močové (urátové) má zase na svědomí nějaká z mnoha metabolických poruch Vašeho těla.

Jednoduše řečeno, kameny se tvoří, tvorbu některých ovlivníte, některých ne. Vzhledově vypadají různě. Některé jsou tvrdé, jiné by se Vám stiskem prstů drobili na dlaních. Některé jsou velké, jiné zase jako nepatrná zrnka písku. Barevně se také liší, záleží na chemickém složení. Jelikož jsou v moči, převládajícími barvami jsou odstíny žluté a hnědé.

Nejzajímavější jsou kameny pod mikroskopem, což je mimochodem jedna z původních diagnostických metod. Nikdy byste neřekli, že tak krásná psaníčka, hvězdičky, kosočtverce, jehlany, obdélníčky, pestrobarevné krystalky, jsou příčinou tak urputných bolestí při ledvinové kolice.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Lucinda
23x

Můj přítel před rokem prodělal ledvinovou koliku,dokonce měl kámen tak velký,že nešel rozbít ani ultrazvukem.Občas má bolesti už to na něm poznám,ale nechce jít k doktorovi,má strach že si ho tam nechají na delší dobu.Jak mu mohu pomoci?

martin
60x

chci se zeptat jestli kdyz jsem po ledvinove kolice a mam zavedeny dren v ledvine jestli muzu mit sex.

Lenka
8x

Mého otce dnes matka odvezla s ledvinovou kolikou do nemocnice. popravdě mám vztek, může si za to sám, jako všichni ostatní, kdo málo pijí. Můj otec má 0,3l tekutin na den, on do toho počítá mléko, což je ale potravina. Všem kdo si způsobí své problémy sami, i když je sami mohou ovlivnit, bych nechala jejich léčbu celou zaplatit. Do této skupiny počítám i kuřáky. Ale vzhledem k tomu že v parlamentu sedí více jak polovina kuřáků, nikdy neschválí podobný zákon. Aby ten kdo si svou nemoc zaviní sám, si také uhradil. !!


Celkový počet příspěvků v diskusi: 40. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 315 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Těhotenství a nemoci ledvin

Během těhotenství jsou nejvíce zatíženy dva úzce spolu související systémy – oběhový a vylučovací. Proto je nutné dopředu pátrat, zda se u matky nevyskytuje vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, cukrovka či zda tyto choroby neprovázely předcházející těhotenství.

Chronické onemocnění ledvin - tichý zabiják

Chronická onemocnění ledvin postihují 10 % populace. U dospělých jsou nejčastěji způsobena vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Zatímco obláčky v moči (plovoucí pěna) neznamenají vůbec nic, červená moč signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Vyšetření moči může odhalit zánět, metabolické poruchy, kameny v močových cestách, postižení ledvin i nádorové onemocnění.

Dovolená v zahraničí již není pro pacienty odkázané na dialýzu problém

Mnoho pacientů se selháním ledvin podléhá obavám, jak moc nutnost pravidelně docházet na dialýzu ovlivní jejich život. Častokrát se marně snaží skloubit tuto novou povinnost se svými běžnými aktivitami, a tak potom není divu, že mnohé z nich ani nenapadne uvažovat o možnosti cestování a tuto radost si zbytečně odpírají. V současnosti je přitom zcela zbytečné přistupovat k cestování s obavami. Existuje totiž program s názvem Prázdninová dialýza, který pacientům umožňuje využívat dialyzační péči v libovolné destinaci dle vlastního výběru.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.