Inzerce

Ledvinové kameny aneb kamenem sem, kamenem tam

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8626x )

Urolitiáza provází lidstvo celou jeho historií, v posledních dvou dekádách se však její výskyt zvyšuje. Každý jedinec v naší populaci má v průběhu svého života asi 12% šanci onemocnět ledvinovými kameny. Urolitiáza má vysoké riziko recidivy, až u 70 % pacientů se může zopakovat – pravděpodobnost opakovaného vzniku ledvinového kamene je do jednoho roku od prvního výskytu 10% a do deseti let již 50%. Nejčastější výskyt urolitiázy je v produktivním věku, více u mužů než u žen, ale není výjimkou nález ledvinového kamene u malých dětí ani u pacientů vyššího věku.

Lázně Brandýs nad Labem.com

Ledviny tvoří nedílnou součást močového ústrojí, jejímž úkolem je zejména vylučování látek, které jsou v těle v přebytku (například voda, sodík, draslík, fosfáty nebo vápenaté ionty), a nežádoucích zplodin metabolizmu (především kyselina močová, močovina a kreatinin). Ledviny se také podílí na očišťování krve, regulaci krevního tlaku, udržování acidobazické rovnováhy aj. Protože pro svou činnost mají značnou rezervu a dokáží kompenzovat úbytek ledvinné tkáně, člověk může žít i jen s jednou ledvinou. Při těžkém onemocnění, kdy není ani jedna ledvina schopná plnit svou funkci, je k přežití nutná ledvina umělá. Mezi častá onemocnění ledvin patří zánětlivá a nádorová onemocnění, druhotná postižení při cukrovce, onemocnění ledvinovými, resp. močovými kameny (urolitiáza). Nejběžnějším onemocněním ledvin, které dokáže značně znepříjemnit, ale může i ohrozit život, je právě urolitiáza.

Čtěte také: Otazníky kolem moči

Jak vyzrát na ledvinové kameny

Na vzniku urolitiázy se podílí mnoho faktorů. K těm nejrizikovějším patří nedostatečný příjem tekutin, nevhodné složení stravy a zvýšená koncentrace látek tvořících kameny. Základním pravidlem prevence je proto dostatečný příjem tekutin, které pomohou naředit moč, a tím výrazně sníží riziko urolitiázy. V případě nedostatku tekutin tělo produkuje moč s vyšší koncentrací minerálních látek a odpadních produktů, z nichž se mohou tvořit krystaly a následně ledvinové kameny. Proto je důležité dosáhnout denního výdeje moči nad 2 l, díky pravidelnému a vhodnému pitnému režimu, který je nezbytnou součástí prevence celé řady onemocnění včetně urolitiázy. Dostatečný příjem tekutin jsou minimálně 2 litry denně s preferencí vody a minerálek, rozdělené do několika porcí a vypité v průběhu celého dne.

Jak dokazují odborné práce, na prevenci urolitiázy má příznivý efekt voda s obsahem minerálů. Například vyšší obsah hořčíku anebo draslíku ve vodě vede k alkalizaci moči a zvýšenému vylučování citrátu, bránících vzniku kamenů. Není tedy pravda, že by minerální vody přispívaly ke vzniku ledvinových kamenů. Naopak, kromě tekutin dodávají tělu i důležité minerální látky, které mimo jiné přispívají k urologickému zdraví. Do pitného režimu proto rozhodně patří. Ke každodennímu pití jsou vhodnější přírodní minerálky s nižším a středním obsahem minerálů než minerální vody s vysokým obsahem minerálů. Vhodné jsou také ovocné šťávy, zejména pomerančový džus. Nevhodné jsou kolové nápoje a nápoje s obsahem cukru, které riziko vzniku urolitiázy zvyšují. Pití piva nelze pro zabránění tvorby ledvinových kamenů doporučit vzhledem k vysokému přísunu energie, a tím zvýšenému vylučování kyseliny močové v moči. Doporučit lze vyváženou stravu bohatou na zeleninu a vlákninu, s přiměřeným příjmem vápníku (doporučená denní dávka je 800 mg), ale omezeným příjmem živočišných bílkovin (0,8–1 g na 1 kg tělesné hmotnosti denně) a soli (4–5 g za den).

Čtěte také: Jaké jsou příznaky infekce močových cest?

Co s ledvinovými kameny

Léčba urolitiázy představuje jednu z převratných změn v medicíně. Pokud byl dříve prakticky jedinou možností otevřený chirurgický výkon, pak od počátku osmdesátých let dvacátého století, kdy se začala používat extrakorporální litotrypse a endoskopické metody, je otevřená operace pro odstranění ledvinového kamene už raritou. Výběr nejlepší metody k odstranění kamene se řídí především velikostí, lokalizací a složením konkrementu, komplikujícími faktory, jako je infekce močových cest, celkovým stavem pacienta. Záleží ale také na preferencích pacienta, technickém a personálním vybavení pracoviště i ekonomických faktorech.

Mezi základní metody léčby urolitiázy patří:

Extrakorporální litotrypse ESWL (LERV) – neoperační léčba (konzervativní terapie), rozdrcení kamene rázovou vlnou

Tato metoda je určena pro kameny v ledvině do velikosti 2 cm a kameny v močovodu, pokud je možné bezpečně je lokalizovat. Nevhodná je zejména pro velmi obézní pacienty, pacienty s vážnými deformitami páteře nebo s kameny odolnými vůči drcení rázovou vlnou. Drcení močových kamenů probíhá u dospělých bez nutnosti celkové narkózy. Zákrok se provádí na zvláštním operačním sále s polohovacím operačním stolem a rentgenovým i ultrazvukovým zaměřováním. Do ohniska, kde je zaměřený konkrement, jsou směřovány rázové vlny, které drtí kámen na menší části. Rázové vlny jsou pociťovány jako mírné údery do bederní oblasti. Zákrok trvá přibližně 60 minut. Komplikace operace nebývají časté. Nemocný nemá po operaci na těle žádnou jizvu. Rekonvalescence po zákroku je velmi rychlá, fragmenty mohou odcházet v průběhu několika následujících týdnů.

Perkutánní extrakce konkrementu PCNL (PEK) – odstranění kamene z ledviny nově vytvořeným traktem

Operace se provádí u větších kamenů umístěných v ledvině, v celkové narkóze. Zavedením nástroje do ledviny přes kůži na boku se vytvoří přístup ke kameni, ten se rozdrtí a jemná drť odsaje ven. Délka operace závisí na velikosti a uložení kamene, v průměru trvá 60 minut. Ke konci zákroku se původním operačním kanálem z boku zavádí do ledviny na několik dní nefrostomie (umělé vyústění ledviny, odvádění moči pomocí cévky). Optimální doba hospitalizace je 5 dní. Na boku zůstává po operaci přibližně 1 cm jizva. Komplikace operace nejsou časté, a pokud se vyskytnou, nejsou závažné. Doba rekonvalescence je delší než u ostatních typů operací, trvá několik týdnů.  

Uteroskopická extrakce konkrementu URS – odstranění kamene přes močový měchýř a močovod

Zákrok je prováděn v celkové narkóze. V průběhu operace lékař zavede pacientovi přes močovou trubici do močového měchýře a dále do močovodu nebo vývodného systému ledviny operační nástroj. Následně vytáhne konkrement – vcelku nebo po částech, po jeho rozdrcení například laserem. Při ukončení operace může být do močovodu a ledviny zaveden na přechodnou dobu stent zprůchodňující močové cesty a snižující riziko možných pooperačních komplikací. Při infekci močových cest se do močového měchýře zavádí přes močovou trubici dočasně močová cévka. Operace trvá od 20 do 60 minut. Při nekomplikovaném průběhu jde pacient zpravidla během několika dní po operaci domů. Komplikace tohoto typu zákroku nejsou časté ani závažné, obvykle se řeší již během probíhající operace. Pacient nemá po operaci na těle žádnou jizvu. Doba rekonvalescence je při nekomplikovaném průběhu několik dní.

Laparoskopie a otevřená chirurgie

Laparoskopický výkon by měl být indikován pouze v případech, kdy není možná nebo selhala terapie ESWL, PCNL či URS (pro velmi objemný konkrement, nedostupnost těchto technik aj.), případně kdy nahrazuje výkon otevřené chirurgie. Otevřené chirurgické výkony v terapii urolitiázy jsou v současnosti vyhrazeny pro řešení komplikací nebo komplexní urolitiázy, a to pouze ve specializovaných centrech.

Čtěte také: Ledvinové kameny mohou působit opravdu nepříjemnou bolest

MUDr.Petříkas. MUDr. Aleš Petřík, Ph.D.
Urologické oddělení Nemocnice České Budějovice a Urologická klinika 1. LF UK a VFN Praha

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 268 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Těhotenství a nemoci ledvin

Během těhotenství jsou nejvíce zatíženy dva úzce spolu související systémy – oběhový a vylučovací. Proto je nutné dopředu pátrat, zda se u matky nevyskytuje vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, cukrovka či zda tyto choroby neprovázely předcházející těhotenství.

Chronické onemocnění ledvin - tichý zabiják

Chronická onemocnění ledvin postihují 10 % populace. U dospělých jsou nejčastěji způsobena vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Zatímco obláčky v moči (plovoucí pěna) neznamenají vůbec nic, červená moč signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Vyšetření moči může odhalit zánět, metabolické poruchy, kameny v močových cestách, postižení ledvin i nádorové onemocnění.

Dovolená v zahraničí již není pro pacienty odkázané na dialýzu problém

Mnoho pacientů se selháním ledvin podléhá obavám, jak moc nutnost pravidelně docházet na dialýzu ovlivní jejich život. Častokrát se marně snaží skloubit tuto novou povinnost se svými běžnými aktivitami, a tak potom není divu, že mnohé z nich ani nenapadne uvažovat o možnosti cestování a tuto radost si zbytečně odpírají. V současnosti je přitom zcela zbytečné přistupovat k cestování s obavami. Existuje totiž program s názvem Prázdninová dialýza, který pacientům umožňuje využívat dialyzační péči v libovolné destinaci dle vlastního výběru.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.