Inzerce

Lékař musí vědět o tom, že je pacientovi špatně po požití léku

( Renata Vyšínová | přečteno: 9354x )

Bolest hlavy, malátnost, vyrážka, zažívací potíže. To je jen několik vedlejších účinků, které mohou mít i ty nejběžnější léky. Je ale dobré o nich vědět. A pokud u sebe některý z nich pozorujete, nahlaste to svému ošetřujícímu lékaři.

shutterstock.com

Někdy je četba příbalového letáku u léků přímo hororovým čtením. Citlivější pacient by mohl dokonce dojít k závěru, že se raději obejde bez pilulky, než by riskoval, že pocítí některou z vypsaných potíží.

Podrobnosti o tom, proč číst příbalový leták, najdete i zde.

"S příbalovým letákem byste se ale seznámit měli. Pokud totiž některý z nežádoucích účinků zjistíte u sebe, měli byste informovat lékaře. Samozřejmě i v případě, že se zhorší váš zdravotní stav jinak. „Léky se velmi pečlivě a dlouho testují, takže výrobce má už při uvedení na trh poměrně jasnou představu o míře rizik a léčebných účinků. Přes to je nutné, aby věděl o tom, že se u některého z uživatelů projevil zdravotní problém,“ vysvětluje RNDr. Bohumil Zlámal, CSc. z firmy Celgene, s.r.o. Právě v jeho rukách se hlášení o vedlejších účincích léků shromažďují."

Některé léky mají v příbalovém letáku uvedeno tolik nežádoucích účinků, že člověka napadá, zda se je ještě vyplatí užívat. Jak se posuzuje míra rizika a schopnosti léčit?

"Při schvalování posuzuje státní orgán poměr rizika a přínosu léku pro dané onemocnění. Samozřejmě velmi záleží na tom, na jaké onemocnění má lék účinkovat. U banálních onemocnění jako např. viróza, jsou přípustné méně závažné nežádoucí účinky, než například u onkologických onemocnění. Speciálně u nádorového bujení je tolerována vyšší četnost a závažnost nežádoucích účinků v porovnání s přínosem léčby. Ostatně právě v případě rakoviny mnohdy nelze mluvit o vyléčení, ale o prodloužení života o měsíce či roky. Pokud přínos léku pro dané onemocnění převyšuje rizika spojená s jeho podáváním, pak lék splňuje daná kriteria a může být zaregistrován."

Má každý lék nežádoucí účinky?

„Ano, každý lék má bohužel i nežádoucí účinky. Všechny jeho známé nežádoucí účinky jsou uvedeny v příbalové informaci pro pacienta.“

Právě v příbalovém letáku jsou často rozlišeny „stupně“ rizika. Jak si je máme vyložit?

„Existuje mezinárodní stupnice frekvence výskytu nežádoucích příhod a účinků, které se vyskytly v průběhu klinických zkoušek:

  • Velmi časté, které se vyskytly u jednoho a více pacientů z deseti.
  • Časté, které se vyskytly u jednoho a více pacientů ze sta, ale u méně než jednoho pacienta z deseti.
  • Méně časté, které se vyskytly u jednoho a více pacientů z tisíce, ale u méně než jednoho pacienta ze sta.
  • Vzácné, které se vyskytly u jednoho a více pacientů z deseti tisíc, ale u méně než jednoho pacienta z  tisíce.
  • Velmi vzácné, které se vyskytly u méně než jednoho pacienta z deseti tisíc.“

Počet pacientů, u kterých se nežádoucí účinky vyskytly, výrobce zjistil při klinických testech?

„Dá se říct, že 99 procent hlášení nežádoucích účinků léků pochází z klinických studií. Pouze minimum z nich je hlášeno takzvaně spontánně, tedy při běžném užívání, ne v rámci klinické studie.“

Takže doporučujete hlásit, pokud mám po léku nějaké potíže? Jak vážné musí být?

„Lékař by měl vědět o všech nežádoucích účincích, které vás nějak omezují nebo obtěžují. Na něm pak je posouzení, zda je nahlásit SÚKL a výrobci. Každý zdravotnický pracovník, který se dověděl o podezření na ZÁVAŽNÝ nebo NEOČEKÁVANÝ nežádoucí účinek, má povinnost hlásit to na SÚKL podle zákona o léčivech. Farmaceutické firmy mají zájem zjistit pokud možno všechny případy, kdy se nežádoucí účinky vyskytnou. Bohužel je v ČR velká podhlášenost. Znamená to, že se SÚKL ani výrobci nedozvědí o všech nežádoucích účincích.“

Může se stát, že bude hlášení naopak tolik, že by byl lék dodatečně stažen z trhu?

„Může, a stává se, že po uvedení na trh se objeví nové nežádoucí účinky nebo vyšší četnost těch známých. Podle závažnosti a charakteru firma sama nebo regulační úřad zastaví dočasně používání léku do doby, než proběhne nová analýza. Během ní by měl výrobce získat dodatečné údaje k bezpečnosti a znovu provést vyhodnocení  poměru rizika a přínosu  léku. Může to trvat měsíce až roky. O výsledku je informována odborná veřejnost a lék buď zůstává na trhu, nebo se stáhne z trhu. Během klinických studií nelze odhalit všechny nežádoucí účinky, protože je lék podáván jen omezenému počtu a výběru pacientů. Není  možné ani vyzkoušet všechny možné kombinace pacientů s dalšími onemocněními, pacientů s doprovodnou léčbou dalšími léky atd. Navíc je každý člověk jiný, takže může jeho organismus reagovat odlišně.“

Hodil by se vám návod, jak správně užívat léky? Najdete ho zde.

 

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 304 lidí

Mohlo by vás zajímat

Video: Jak zabránit vzniku atopického ekzému u dětí

V Evropě trpí atopickým ekzémem už každé páté dítě. Správnou prevencí lze jeho rozvoji zabránit. V rozhovoru s britským dermatologem prof. M. J. Corkem se dozvíte mnoho zajímavých a překvapivých informací o péči o dětskou pokožku.

Ultrazvuk bezbolestně odstraní děložní myomy

Ve Fakultní Tomayerově nemocnici v Praze odstraňují lékaři pacientkám děložní myomy bez narkózy a bez bolesti, za pomoci speciálního ultrazvuku, navigovaného magnetickou rezonancí.

Mobilní aplikace budou hlídat zdraví

Češi nechtějí být tlustí, líní a nemocní. Jen potřebují pomoci na cestě ke zdraví a změně životního stylu. Tuto pomoc nyní nově očekávají od internetu a mobilních aplikací, protože lékaři na jejich problémy nemají tolik času, kolik by si představovali. Vyplynulo to z průzkumu názorů mezi lidmi zajímajícími se zdraví, který v září 2013 realizoval portál o zdraví Ordinace.cz.

Čtěte pozorně příbalový leták, vyplatí se vám to

Jestli patříte mezi ty, kteří se nezdržují čtením příbalového letáku k lékům, mohlo by vás zajímat zamyšlení Mgr. Milana Klapetka, člena poradenského týmu Centra vzdělávání a poradenství Brno. Dozvíte se, proč byste si v něm měli najít podrobnosti například o vedlejším účinku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.