Inzerce

Lékařské fórum: kompletní odpovědi lékařů

8. února 2011, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 8410x

Na vztah pacientů a lékařů se zeptala Ordinace.cz lékařů různých specializací po celé zemi. Nepřekvapí, že za nejdůležitější ve vztahu se svými pacienty považuje většina z nich důvěru. Ale ne výlučně. Někdo dává vedle ní na 1. místo i spolupráci, respekt, trpělivost… V odpovědích mnoha z nich najdete i důraz na to, aby se pacient cítil chtěný a důležitý.

foto: shutterstock.com

Otázky

  1. Co je ve vztahu lékař-pacient nejdůležitější?

 1. Jakým způsobem se Vám daří překonávat stud pacientů?

Odpovídají:

MUDr. Nina Benáková, dermatologie, Praha

  1. Vzájemná důvěra, spolehlivost a vstřícnost.

 1. Se studem pacientů se prakticky nesetkávám. Snad jedině u mladých mužů při vyšetřování genitálu – když vyšetření proběhne rychle, se vstřícnou profesionální komunikací, tak ani toto nebývá problém.

MUDr. Lukáš Burda, endokrinologie, Krnov

  1. Za nejdůležitější považuji důvěru mezi lékařem a pacientem. Od ní se totiž odvíjí velmi často výsledek léčby. Pokud pacient věří svému lékaři, dodržuje i více jeho doporučení, pokud důvěru nemá, nedá se to očekávat.

 1. Snažím se všechno v klidu probrat a vysvětlit, proč to či ono děláme a najít společnou notu. Každý je jiný a každý také potřebuje jiný přístup. Snažím se být otevřený a přátelský. Snad to pomáhá, ale to musí posoudit moji pacienti.

Doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc., gynekologie a porodnictví, Brno

  1. Důvěra. Klientka – pacientka musí mít pocit, že jste v ordinaci jenom pro ni.

 1. Mluvením. Povídám si s nimi o všem možném – od počasí přes problémy s dopravou až po jejich zdravotní problémy – minulé i současné.

MUDr. Aleš Fibír, chirurgie, Čáslav

  1. Za nejdůležitější považuji vzájemnou důvěru, schopnost empatie ze strany lékaře a snahu lékaře vyrovnat co nejvíce informační asymetrii tak, aby byl pacient schopen se kvalifikovaně rozhodovat o svém zdraví. Jen tak nebude pacient pouhým objektem léčby, ale skutečným partnerem lékaře.

 1. Schopnost vcítit se do pocitu pacienta a respektovat jeho intimitu a také zaručit klidné a příjemné prostředí bez rušivých vlivů.

MUDr. Jana Piptová, stomatologie, Mariánské Lázně

  1. Ve vztahu pacient-lékař je pro mne nejdůležitější vzájemná důvěra.

 1. Stud pacientů se nám daří překonávat otevřeností a přátelským přístupem.

MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, dermatologie, Praha

  1. Vzájemná důvěra a spolupráce.

 1. Úsměvem a humorem.

prim. MUDr. Lucie Valešová, oční lékařství, Praha

  1. Myslím, že je důležitá vzájemná úcta, nejen pacienta k lékaři, ale také lékaře k pacientovi. Vždy se snažím si představit, jak bych chtěla, aby lékař zacházel s mojí maminkou, a podle toho se snažím k pacientům chovat. Myslím, že tuto moji snahu pacienti vnímají velmi pozitivně.

 1. V očním lékařství je toto málokdy problém.

MUDr. Jiří Holečko, civilizační nemoci, Luže

  1. Pocit vzájemné důvěry. Vychází z vytvoření atmosféry, kdy je zřejmé, že pacientovi mohu a hlavně chci pomoci. Je to jakési fluidum, které je těžko popsatelné a přichází až s praxí. U někoho až s delší praxí, u někoho, bohužel, nikdy. Teprve potom nemocný vycítí podporu a vysvětlí své nejniternější potíže.

 1. S tím se nesetkávám, snad dříve, když jsem byl mladý. Ale to jsem se v podstatě styděl často já...

MUDr. Eva Pěkná, diabetologie, Havlíčkův Brod

  1. Pro mě osobně je od pacienta nejdůležitější pravdivost jeho slov. Pokud pacient řekne "tohle dělat nebudu", jen se obvykle zeptám na důvod. Protože tím může být strach, nedostatek informací. Pacient má právo navržené postupy léčby odmítnout. Nese za toto odmítnutí samozřejmě zodpovědnost, pokud si toho je vědom a přijímá ji, nemám problém s tím, že volí jinak, než doporučím. Trochu hůř snáším, pokud mi dospělý člověk lže, i když samozřejmě také přemýšlím, proč to dělá.

 1. Protože pracuji jako diabetolog a cukrovka je toho času nevyléčitelná, potkávám své pacienty opakovaně. Je proto čas na vzájemné poznávání, jak druhý reaguje, jak přemýšlí, jaký asi je jako osobnost. Součástí diabetologické kontroly není mnoho "choulostivých" situací - snad jen vážení a probírání jídelníčku obézních pacientů, problematika sexuálních dysfunkcí při neuropatii, vaginálních infekcí, rodinných problémů diabetiků… Pokud pacient naznačí, není problém zařídit, aby hovořil bez přítomnosti sestřičky. Jak se mi daří respektovat stud pacientů, by byla spíš otázka pro ně. I když mám pocit, že nemají problém probrat se mnou cokoli, varovné je, že velmi zřídka slyším o sexuálních dysfunkcích a pacientů s komplikacemi diabetu mám celkem hodně. Z toho soudím, že určitě je část pacientů, s nimiž se mi ten jejich stud zatím bohužel překonat nepodařilo (nebo tyto problémy léčí jinde).

MUDr. Marek Kalenda, ortopedie, Karlovy Vary

  1. Mezi pacientem a lékařem by měla panovat především důvěra a od lékaře dostatek času věnovaného pacientovi.

 1. Především rozhovorem a důkladným rozborem daného onemocnění.

MUDr. Milan Gillár, kardiologie, Liberec

  1. Pro mě stručné - důvěra a trpělivost.

 1. Věková struktura u mě je hodně nad 50 let, takže se studem už větší problém není.

MUDr. Jitka Marková, alergologie a klinická imunologie, České Budějovice

  1. Domnívám se, že důvěra, schopnost lékaře tolerovat nespolupráci pacientů a jejich snahu o vlastní kontrolu a názor. Nabízet řešení blízká jejich mentalitě. V oblasti diagnostiky je nejdůležitější zaměřit se na anamnézu. Vzájemná komunikace vnáší světlo i do případů zdánlivě bláznivých a neřešitelných. Je to náročné na čas, ale potřebuji pochopit pacientovy pohnutky. Každý dobrý lékař musí být výborným pozorovatelem - pokud touto schopností nedisponuje, hodí se spíše do laboratoře či výzkumu.

 1. Do ničeho je nenutím. Sexuální témata běhají i po komunikační hladině lékař(ka)- pacient(ka). Ze strany lékaře je nezbytné chovat se profesionálně. Nejde jen o tělesný stud. Ten lze překonat třeba tím, že pacienty nesvlékám do naha, ale jen tak, aby bylo umožněno přiměřené vyšetření. Existuje i emoční stud - tady je nejlepší nesoudit, ale snažit se pochopit a odlehčovat situaci humorem nebo životními zkušenostmi.

MUDr. Martina Novotná, gynekologie a porodnictví, Brno

  1. Důvěra, vzájemný respekt.

 1. Mám tu zkušenost, že pokud se "nestydí" lékař, nestydí se ani pacient. O všem (v mezích zákona) se snažím mluvit jako o zcela přirozených věcech.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Honza

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ,jestli mohu užívat xanax, když beru zyprexu beru ji formou iněkce 400mg na měsíc?

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. listopadu 2018, 20:07:01


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Drželi jste někdy striktní dietu? S jakým výsledkem?
Zatím hlasovalo 244 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Daniel (Porucha erekce je i dámská záležitost) 20. ledna 2019, 10:58:11

  Poradíte mi prosím co na lepší erekci? je mi 28 a mám s tím problém, hlavně po požití… Diskutovat

 • Zdenda (Porucha erekce je i dámská záležitost) 20. ledna 2019, 02:14:36

  Mě vyhovuje Clerex 475mg Diskutovat

 • jiri (Lexaurin-pomooooc) 20. ledna 2019, 13:43:37

  ja jsem na 4 mg frontinu ted mamdepresy jinak 2mg denne uplne me tonici tresy fobie i do autobusu… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.