Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Léky, kofein, olej a hubnutí...

( Redakce | přečteno: 10371x )

V článku vám přinášíme otázky a odpovědi z rubriky: Tři otázky pro dietoložku MUDr. Václavu Kunovou.

shutterstock.com

Je lék Adipex vhodný ke snížení nadváhy? Snižuje účinnost antikoncepce?
Užívání Adipexu účinek antikoncepce nesnižuje, ale tento "obstarožní" lék vám na hubnutí nedoporučuji. Adipex vám nepomůže změnit životní styl - možná krátkodobě zhubnete, ale nebudete si umět váhu udržet. Při jeho užívání totiž nastávají poruchy psychického rázu, nespavost či nesoustředěnost. Pokuste se raději zvolit příjemnější hubnutí 2-4 kg za měsíc, při němž nebudete strádat a budete hubnout zdravě.

Má kofein nějaký vliv na hubnutí? Slyšela jsem, že prý hubnutí zpomaluje. Je to pravda?
Názory na kofein a hubnutí jsou rozporuplné. Na jedné straně kofein zvyšuje tvorbu energie formou tepla, člověk tedy vydává více energie i v klidu. Na druhé straně působí metabolicky - stimuluje slinivku břišní k produkci tukotvorného hormonu inzulinu a v důsledku toho hubnutí brzdí. Podle mého názoru není efekt velký ani na jednu, ani na druhou stranu. Máte-li ráda kávu nebo ji potřebujete na nízký krevní tlak, nemusíte si ji odpírat. Bude-li váš jídelníček v pořádku, určitě zhubnete.

Mohu používat olivový olej, když mám vyšší hladinu cholesterolu? Který olej má nejméně kalorií?
Olivový olej je pro vás v tomto případě velice vhodný. Energetická hodnota jakéhokoli oleje na 100g je 3800 kJ; pokud používáte polévkové lžíce, můžete počítat s tím, že jedna lžíce obsáhne 11-12 gramů. Olej (olivový ani jiný) neobsahuje žádné bílkoviny, sacharidy ani cholesterol. Při vyšší hladině cholesterolu můžete využít speciální tuky, rostlinný pomazánkový tuk, který má méně energie než čistý olej (1779 kJ na 100 gramů). Ten obsahuje extra-panenský olivový olej v množství 12 gramů na 100 gramů výrobku. Tento rostlinný pomazánkový tuk ocení především ti, kteří mají rádi chuť olivového oleje a chtějí si ji užít i při konzumaci pečiva.

Olivové oleje jsou zdrojem zejména mononenasycených mastných kyselin. Pokud jimi nahradíme živočišné tuky, snížíme si tak rizikový LDL cholesterol. Používáme li olivový olej, snižujeme tak riziko vzniku tukových plátů v tepnách.

Pokud chcete jíst tak, abyste dodávali do těla co nejméně cholesterolu, mohlo by vás zajímat, že cholesterolu z vajíček se bát nemusíte.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Podváha

Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce