Inzerce

Letní desatero spokojeného diabetika

22. června 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 3204x

Lidé s diabetem se na letní prázdniny těší úplně stejně jako všichni ostatní. Diabetes však znamená, že člověk musí věnovat stálou pozornost svému těla, a to jak v oblasti správného stravování, tak v oblasti, které lékaři říkají „režimová opatření“. A právě tato režimová opatření bývají lidmi s diabetem ignorována ještě více než správná strava. Tipy na to, jak bezpečně zvládnout dovolenou i s diabetem, připravila MUDr. Bára Doležalová, lékařka se specializací na léčbu diabetu a hormonálních poruch a jeden z odborných garantů edukativní kampaně Hlídej si zdraví.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje

1. Dostatečný příjem tekutin

Příkaz ohledně sledování příjmu tekutin platí zejména pro ty, kteří nemají pocit žízně. V létě je skutečně nutné na příjem tekutin dbát, ale současné názory se kloní spíše k cca 2 litrům tekutin denně než k dříve doporučovaným 3 a více litrům. Vyšší příjem tekutin je nutný u lidí, kteří si svůj diabetes léčí takzvanými glifloziny – tabletkami, které vedou ke zvýšenému obsahu cukru v moči a tím i k větším ztrátám tekutin (cca půl litru denně).

2. Vhodné nápoje

Nejvhodnějším nápojem pro diabetiky je čistá voda! Pokud jde o umělá sladidla, odborný názor na jejich prospěšnost, eventuálně škodlivost není zcela jednoznačný. Obecně lze říci, že umělá sladidla rozhodně nejsou pro zdraví nezbytná ani přínosná a pokud to zvládnete bez nich, bude to rozhodně lepší! Alternativní cukry, jako je třeba fruktóza, jsou k doslazování zcela nevhodné!

K létu patří ovoce a dobře vychlazené ovocné šťávy, ale pozor. Ačkoli ovocný džus je tekutý, nedá se považovat za nápoj vhodný k zavodnění. Džus nemá tolik vlákniny jako ovoce, z něhož byl vyroben, zato má všechen cukr, který v ovoci původně byl. Osobám léčeným pro diabetes proto džusy rozhodně nejsou nedoporučovány.

Čtěte také: Desatero prevence vzniku diabetu

3. Alkohol

Nezbývá, než opakovat: Všeho s mírou! Zejména destiláty mohou u lidí na inzulínu vést k velmi závažné a špatně léčitelné hypoglykémii.

Čtěte také: Hypoglykémie - nízká hladina krevního cukru

4. Vlastní proviant

S létem jdou ruku v ruce party, grilování a posezení s přáteli, kde je obvykle k ochutnání spousta dobrot. Připravte na takovou akci vlastní dia pohoštění, nejenže budete mít jistotu o hodnotách konzumovaného jídla.

5. Selfmonitoring

Důležitý je zejména tehdy, když člověk na inzulínu zvýší svou fyzickou aktivitu a současně jí méně, než je zvyklý. Je důležité počítat s tím, že fyzická zátěž zlepší reakci na inzulín na mnoho dalších hodin. Hypoglykémie tedy nemusí nastat během aktivity ani bezprostředně po ní, ale třeba i během následující noci. Je vhodné se předem poradit s lékařem o eventuálních úpravách dávky inzulínu. Vím z různých historek, kolik lidské tělo vydrží. V žádném případě však nejsem příznivcem „pštrosí politiky“, kdy si pacient na dovolenou záměrně nevezme glukometr, aby se během dovolené nestresoval.

S většinou situací je možné si poradit, pokud má člověk dostatek informací – a hodnota glykémie je informací naprosto základní. Nezapomeňte si proto na léto pořídit spolehlivý glukometr, pokud ho zatím nemáte.

Čtěte také: Selfmonitoring není pojem z manažerské příručky

6. Vysoká teplota a inzulín

Inzulín má skutečně garantovanou účinnost pouze při správném skladování. Vyzvedla bych zejména ponechání inzulínu (byť v penálu) v zaparkovaném autě, kdy při teplotách až 70°C dojde téměř jistě k denaturaci inzulínu a následně snížené účinnosti roztoku, i když nemusí být patrné žádné změny barvy nebo zkalení roztoku v inzulínovém peru. Použití termo obalu nebo chladícího obalu je vhodné zejména při dovolené, na které je plánován dlouhý přesun autem. Pokud parkujete vozidlo mimo podzemní garáže, vždy doporučuji při opuštění vozidla na dobu delší než hodinu inzulín vzít do batohu s sebou.

Tip: Zároveň jsou horka nebezpečná i pro samotného diabetika. Hrozí mu zejména dehydratace a s ní jde ruku v ruce hyperglykémie. Při nedostatečném zavodnění organismu se totiž inzulín z podkoží, kam si ho nemocný obvykle aplikuje, jen velmi obtížně vstřebává do organismu a hrozí tak jeho nedostatek v těle a ruku v ruce zvýšení hladiny glukózy v krvi, tedy hyperglykémie, která s sebou nese vážná zdravotní rizika.

Čtěte také: Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

7. Aplikační místa

S aplikací inzulínu v létě také souvisí vhodná volba aplikačního místa. Dbejte na to, abyste aplikační místa správně střídali a vyhýbali se oblastem, které jsou fyzicky zatěžovány. Například během cyklistické dovolené je jistě vhodnější aplikace inzulínu do břicha než do stehna. Pokud se rozhodnete aplikovat inzulín do paže, vždy se pečlivě podívejte, zda inzulín neaplikujete do modřiny nebo místa poškozeného předchozími aplikacemi – mějte na mysli, jak málo místa na paži je a kolik injekcí jste tam v poslední době aplikovali!

8. Nepřeceňujte své síly

Léto je mimořádný čas, který si chce každý užít naplno, je ale třeba mít na paměti, že diabetes je onemocnění, které je samo o sobě zátěží pro organismus, natož pak v letních teplotách, kdy je i pro „zdravého“ člověka každá aktivita, obzvlášť pak na přímém slunci, opravdu vyčerpávající. Užívejte si, sportujte, buďte aktivní, ale “s rozumem”. Vhodnou aktivitou je třeba plavání, turistika, lehké projížďky na kole.

9. Pozor na záněty a zranění

Letní období svádí k chození bez ponožek nebo úplně bez bot. Pokud se takto rozhodnete, je nezbytná pravidelná kontrola plosek nohou, a to i pokud Vás nic nebolí. Otevřená rána na noze diabetika je rozhodně tím nejhorším suvenýrem. Pěší cesty plánujte s rozvahou předem, na delší vzdálenosti vždy noste ponožky z přírodních materiálů a správnou obuv. Volné pantofle z umělé hmoty v kombinaci se zpocenýma nohama a třeba ještě zbytkem písku nebo kamínků z pláže mohou vést k rozvoji kožní rány již během několika desítek kroků!

10. Plánujte!

Pro dovolenou s diabetem platí více než jindy, že „kdo je připraven, nebývá překvapen“. Letní aktivity proto vždy plánujte, myslete na správné uchovávání inzulínu a léků, na dostatek vhodných nápojů a jídla, správné obutí a dostatečné pojištění. Pokud cítíte, že Váš plán přesahuje Vaše fyzické možnosti, včas aktivitu ukončete a požádejte o pomoc ty, kdo cestují s Vámi. Pamatujte na větu z legendárního českého filmu S Tebou mě baví svět: „Lepší malé ústupky než vážné komplikace!“

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Drželi jste někdy striktní dietu? S jakým výsledkem?
Zatím hlasovalo 190 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Thomas (38) (N47 - Hypertrofie předkožky, fimóza) 16. ledna 2019, 10:52:18

    Před 8 lety jsem byl na frenuloplastice uzdičky doktor říkal že mám dost úzkou předkožku,… Diskutovat

  • Eva (Svědění konečníku, opruzeniny) 16. ledna 2019, 11:34:15

    Opravdu? a kde bych to mohla koupit? kupujete to v lékárně? Diskutovat

  • Katka (rýma, chřipky atd.) 16. ledna 2019, 11:35:47

    Fakt vám to funguje? a kde to kupujete? v lékárně? nebo někde na eshopu? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.