Inzerce

Selfmonitoring není pojem z manažerské příručky

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4818x )

Více než 860 000 osob v České republice se léčí s nemocí jménem diabetes mellitus, laicky nazývanou cukrovka. Počet nemocných se navíc rok od roku trvale zvyšuje. Meziroční nárůst činí kolem 20 000 osob za rok a podle odhadu odborníků je v Čechách dalších 250 000 diabetiků, kterým nebyla nemoc zatím diagnostikována. Kvůli těmto alarmujícím údajům je toto onemocnění právem označováno jako epidemie třetího tisíciletí.

shutterstock.com

Dva základní typy diabetu:

Diabetes 1. typu – projevuje se nejčastěji v dětství či dospívání. Vyšší pravděpodobnost výskytu je u dětí, které mají jednoho z rodičů diabetika. Charakteristickým znakem prvního typu je úplná absence inzulínu v těle nebo je jeho hladina velmi nízká. Pacient si v tomto případě musí inzulín injekčně aplikovat po celý svůj život.

Diabetes 2. typu – propuknutí nemoci ovlivňuje životní styl jedince. Nejčastěji postihuje osoby s nadváhou nebo obezitou a starší osoby (tzv. stařecká cukrovka). Léčba spočívá především v úpravě stravy a zařazení větší pohybové aktivity, dále jsou podávány léky v podobě tablet. V některých případech musí být rovněž zavedena inzulínová terapie.

Při diabetu dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi, což je zapříčiněno nedostatkem hormonu inzulínu. Ten se přirozeně tvoří ve slinivce a umožňuje získávat buňkám v lidském těle cukr z krve. Pokud po jídle (příjem cukrů) nedojde i k uvolnění vyššího množství inzulínu, máme vysokou hladinu cukru v krvi. Tento stav se nazývá hyperglykemie. Naopak pokud je v organismu více inzulínu a málo cukru, k čemuž může dojít např. u diabetika se špatně nastavenou substituční inzulínovou léčbou, dostáváme se do stavu hypoglykemie. Hladinu krevního cukru ovlivňuje především složení naší stravy, rozložení porcí jídla během dne a pohyb a jeho intenzita.

Čtěte také: Hyperglykémie – vysoká hladina cukru v krvi

Sledování glykemií vede k úspěšné léčbě diabetu

Diabetik by měl z podstaty své nemoci na doporučení lékaře provádět tzv. selfmonitoring. Jde o pravidelné sledování hladiny cukru v krvi za pomoci glukometru a testovacích proužků. Díky glukometru může diabetik z pohodlí domova či v práci pravidelně zaznamenávat své glykémie. Glukometry navíc dokáží nejen zpracovat výsledek měření, ale jednotlivé údaje rovněž zaznamenávají do paměti. Informace lze pak jednoduchou cestou stáhnout do počítače pro další zpracování. Selfmonitoring je důležitou a nedílnou součástí léčby diabetu, která pomáhá lékařům v nastavení vhodné a individuální léčby pacientům.

Čtěte také: 90% diabetiků přichází o zrak zcela zbytečně

Co je glukometr?

Glukometr je malý přístroj s digitálním displejem, který se vzhledem ke své velikosti vejde i do kapsy nebo kabelky. Slouží k měření hladiny cukru v krvi. Kromě samotného glukometru je k měření zapotřebí použít testovací papírek a lancetu - ostrý nástroj sloužící pro vytvoření vpichu, kterým může diabetik za pomoci jemného tlaku získat kapku krve nutnou pro měření.

Testovací proužek se pak vloží do glukometru, kapka krve se přiloží k vyznačenému místu na proužku a po vsáknutí kapky do proužku proběhne během pár vteřin vyhodnocení výsledku, který se okamžitě zobrazí na displeji přístroje. Kvalitní přístroje se přesností svého měření blíží úrovni laboratorních testů.

Frekvence selfmonitoringu by měla být dle České diabetologické společnosti u pacientů na intenzivních inzulinových režimech nebo na inzulínové pumpě 3x a vícekrát denně. U ostatních diabetiků (např. 2. typu) pak individuálně dle doporučení lékaře. Význam selfmonitoringu spočívá ve správném nastavení léčby (dávkování inzulínu před a po jídle) tak, aby bylo dosaženo tzv. normoglykémie. Tím se významně sníží riziko rozvoje pozdních zdravotních komplikací (např. diabetická noha), které s sebou diabetes přináší. Podle zkušeností z diabetologických ordinací se v České republice selfmonitoring neprovádí zcela důsledně ve správné intenzitě. Důvodů může být několik - od neochoty pacienta spolupracovat při léčbě až po finanční hledisko, protože testovací papírky, které jsou pro selfmonitoring nezbytné, nemusejí být v dostatečném množství hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Čtěte také: 10 x Co nevíte o diabetu

Zdroj: www.diabetickaasociace.cz, www.diab.cz

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 320 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

10 x Co nevíte o diabetu

Inzulin je považován za nejefektivnější léčbu diabetu, pokud jde o snížení vysokých glykémií, a v současné době se jím léčí každý 5. diabetik v ČR. Je-li inzulinová léčba zahájena včas, může zlepšená kompenzace cukrovky zabránit vzniku pozdních komplikací diabetu.

Cukrovka a postižení nervů

Postižení nervů, ke kterému dochází při diabetu, se nazývá diabetická neuropatie.

Patní ostruha jako riziko diabetické nohy

Mám diabetes I.st.od svých šesti let. Mám na patách výrustky (něco jako ostruhy), které jsem zdědila po otci. Bojím se že tyto výrustky budou časem vadit v chůzi a budu mít problémy s "diabetickou nohou". Co mohu s tímto dělat? Děkuji za odpověď.

Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

Jet na dovolenou s dítětem, která má cukrovku? Pro mnohé rodiče to je představa, která je děsí a odváží se to vyzkoušet až letech, kdy si jsou jistější, že zvládnou potřebný režim. "Nebojte se, poradíme vám, jak na to a můžete začít balit," říká docentka Kateřina Štechová, diabetoložka Pediatrické kliniky UK 2. LF a FN v Motole.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.