Lída: Kvůli výtoku jsem manžela podezírala z nevěry

( Eva Vlastníková | přečteno: 23255x )

Jak se třiatřicetiletá Lída přesvědčila, příčiny vaginální infekce se někdy složitě odhalují. O svůj příběh se podělila v rámci projektu „Hledáme pro vás řešení“, který Ordinace.cz nově připravuje.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
225 Kč

Příběh Dity komentuje MUDr. Pavel Turčan, gynekolog z olomouckého Centra MEDIOL:

Jaké je riziko vzniku vaginálních infekcí při běžném nošení prádla z umělých vláken?

Samotné prádlo z umělého vlákna infekci nevyvolá. Může jenom nadměrně mechanicky dráždit sliznici, zvláště jedná-li se o tzv. tanga. Na umělých vláknech se někdy mohou mikroorganismy, například i kvasinky, snadněji uchytit. A protože se pere při nízkých teplotách, kvasinkové spóry se jen těžko zničí. Kvasinka je pak schopna přežít poměrně dlouho ve stavu „zakuklení“. Nejlépe je zničí vyvářka, a tu opravdu zvládne jenom bavlna.

Takzvané funkční prádlo, tedy výrobky z moiry, mají podle výrobce schopnost odvádět pot a jsou prodyšné. Je podle vás toto prádlo vhodné na celodenní nošení, aniž by žena riskovala vznik vaginální infekce?

Určitě je vhodnější. Vlhké prostředí totiž množení různých mikrobů podporuje, takže pokud funkční prádlo pot odvede, je to určitě přínosem. Vhodné je tedy při činnostech se zvýšeným pocením, ale jeho trvalé nošení bych asi nepodpořil. Funkční prádlo, aby opravdu funkční zůstalo, se totiž taky pere jen při nízkých teplotách.

Je slabý výtok před a po menstruaci normální?

Je to u každé ženy jiné. Spíše, zvláště pokud žena nebere hormonální antikoncepci a dochází u ní k pravidelné ovulaci, bývá normální výtok uprostřed cyklu. Pod vlivem tvořících se estrogenů v buňkách kolem dozrávajícího vajíčka se hlen v děložním hrdle stává řídším a tažným, někdy až jako vaječný bílek, nebo až ve formě olejovitého výtoku. Po ovulaci většinou výtok spíše ustupuje. U uživatelek antikoncepce je vše jinak. K pravidelnému střídání hormonálních hladin tam nedochází a některé ženy mají při ní slabší hlenovitý výtok po celou dobu. Je to ale výrazně individuální.

Jaká byste Lídě doporučoval preventivní opatření kromě nošení prodyšného prádla a v čem by měla spočívat doplňková léčba na úpravu vaginální mikroflóry?

Každopádně bych doporučoval již zmíněné bavlněné kalhotky, alespoň zpočátku je raději vyvařovat, nebo alespoň prát na vyšší teplotu. Pokud chodí sportovat, používat funkční prádlo, odvádějící pot a na intimní hygienu používat speciální gel či pěnu, nepoužívat obyčejné, které mají jiné pH, nebo parfemované, u kterých samotné složky parfémů mohou rovněž působit dráždivě či vyvolávat alergickou reakci.

Někdy je vhodné léčbu doplnit o prostředky, napomáhající úpravě poševního prostředí, zvláště v případech, u kterých má žena vytipované situace, kdy potíže vznikají. Například bazén, nadměrný stres či oslabení organizmu, atd. Někdy postačí něco na okyselení poševního prostředí, jindy případně i s přírodními antiseptiky, například čajovníkový olej. Dlouhodobější efekt ale nejčastěji poskytují přípravky s obsahem probiotik (laktobacily) a estriolu (hormon, který příznivě působí na kvalitu a obranyschopnost poševní sliznice). Tento přípravek má nevýhodu v tom, že je na lékařský předpis. Existuje ale i podobná, přírodní varianta s obsahem prebiotik, tedy látek podporujících růst tělu vlastních probiotických bakterií a fytoestrogenů.

A kromě toho si myslím, že by Lídě hodně pomohlo, aby dokázala taky vypnout a naučila se odpočívat a trávit čas i spolu s partnerem, více spolu o různých věcech komunikovat a radit se. Nefungující komunikace rozhodně zvyšuje napětí a dává prostor pro různé spekulace a manipulace a je významným stresovým faktorem, který uvedenému stavu, ale i zdraví organismu jako celku, rozhodně neprospívá.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití.
Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Při těhotenství a v průběhu kojení vždy konzultujte užívání Wobenzymu s lékařem.
Více informací: www.wobenzym.cz

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Zuzana
1x

S vaginálními infekcemi jsem s užila své. Až jsem si všimla, že potíže kopírují menstruační cyklus. Při menstruaci nic, do osmi dnů svědění. Nasadila jsem tablety se železem (vždy týden po menses) - Ferronat, Tardyferron. Od té doby mám pokoj.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 356 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Srůsty mohou způsobit neplodnost i chronické bolesti

Pooperační srůsty v oblasti malé pánve jsou jednou ze čtyř nejčastějších příčin neplodnosti, mohou minimálně za polovinu chronických bolestí v této oblasti a až v 75 % stojí za neprůchodností tenkého střeva. Vznikají nejčastěji během prvních tří až pěti dnů po operaci v dutině břišní. Jejich vzniku může zabránit operatér, ale i pacientka. Jak – to se dozvíte z rozhovoru s doc. MUDr. Michalem Márou, Csc., vedoucím pooperačního oddělení JIP Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Vaginální mykózy: Nemoc z plavek, džínů a silonek

Zahoďte tanga a kupte si o číslo větší džíny. Právě těsné oblečení je jedním ze spouštěčů vaginální mykózy. Příčinu onemocnění ale hledejte hlavně v oslabení imunity, které dovolí přemnožení kvasinek.

Myomy dělohy mohou zkomplikovat početí

Děložní myomy jsou nezhoubné nádory děložní hladké svaloviny a podle odhadů postihují až 40 % žen mladších padesáti let. Typickým příznakem výskytu děložních myomů je velmi silné, či dlouhé menstruační krvácení a pocit plného podbřišku. „Gynekolog pojme podezření na myom na základě anamnézy pacientky a vyšetření a vše si ověří ultrazvukem. Samovyšetření u myomů možné není,“ vysvětluje MUDr. Michal Mára, který je uznávaným odborníkem na léčbu myomů v České republice.

Je možné, že nemohu otěhotnět, protože mám často kvasinkové infekce v pochvě?

Tato otázka několikrát zazněla v mailech a diskusích k projektu "Početí online!". Přinášíme poměrně optimistickou odpověď, ale... ...jednoduché odpovědi často mívají svá "ale".

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.