Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Lída: Kvůli výtoku jsem manžela podezírala z nevěry

( Eva Vlastníková | přečteno: 26624x )

Jak se třiatřicetiletá Lída přesvědčila, příčiny vaginální infekce se někdy složitě odhalují. O svůj příběh se podělila v rámci projektu „Hledáme pro vás řešení“, který Ordinace.cz nově připravuje.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Příběh Dity komentuje MUDr. Pavel Turčan, gynekolog z olomouckého Centra MEDIOL:

Jaké je riziko vzniku vaginálních infekcí při běžném nošení prádla z umělých vláken?

Samotné prádlo z umělého vlákna infekci nevyvolá. Může jenom nadměrně mechanicky dráždit sliznici, zvláště jedná-li se o tzv. tanga. Na umělých vláknech se někdy mohou mikroorganismy, například i kvasinky, snadněji uchytit. A protože se pere při nízkých teplotách, kvasinkové spóry se jen těžko zničí. Kvasinka je pak schopna přežít poměrně dlouho ve stavu „zakuklení“. Nejlépe je zničí vyvářka, a tu opravdu zvládne jenom bavlna.

Takzvané funkční prádlo, tedy výrobky z moiry, mají podle výrobce schopnost odvádět pot a jsou prodyšné. Je podle vás toto prádlo vhodné na celodenní nošení, aniž by žena riskovala vznik vaginální infekce?

Určitě je vhodnější. Vlhké prostředí totiž množení různých mikrobů podporuje, takže pokud funkční prádlo pot odvede, je to určitě přínosem. Vhodné je tedy při činnostech se zvýšeným pocením, ale jeho trvalé nošení bych asi nepodpořil. Funkční prádlo, aby opravdu funkční zůstalo, se totiž taky pere jen při nízkých teplotách.

Je slabý výtok před a po menstruaci normální?

Je to u každé ženy jiné. Spíše, zvláště pokud žena nebere hormonální antikoncepci a dochází u ní k pravidelné ovulaci, bývá normální výtok uprostřed cyklu. Pod vlivem tvořících se estrogenů v buňkách kolem dozrávajícího vajíčka se hlen v děložním hrdle stává řídším a tažným, někdy až jako vaječný bílek, nebo až ve formě olejovitého výtoku. Po ovulaci většinou výtok spíše ustupuje. U uživatelek antikoncepce je vše jinak. K pravidelnému střídání hormonálních hladin tam nedochází a některé ženy mají při ní slabší hlenovitý výtok po celou dobu. Je to ale výrazně individuální.

Jaká byste Lídě doporučoval preventivní opatření kromě nošení prodyšného prádla a v čem by měla spočívat doplňková léčba na úpravu vaginální mikroflóry?

Každopádně bych doporučoval již zmíněné bavlněné kalhotky, alespoň zpočátku je raději vyvařovat, nebo alespoň prát na vyšší teplotu. Pokud chodí sportovat, používat funkční prádlo, odvádějící pot a na intimní hygienu používat speciální gel či pěnu, nepoužívat obyčejné, které mají jiné pH, nebo parfemované, u kterých samotné složky parfémů mohou rovněž působit dráždivě či vyvolávat alergickou reakci.

Někdy je vhodné léčbu doplnit o prostředky, napomáhající úpravě poševního prostředí, zvláště v případech, u kterých má žena vytipované situace, kdy potíže vznikají. Například bazén, nadměrný stres či oslabení organizmu, atd. Někdy postačí něco na okyselení poševního prostředí, jindy případně i s přírodními antiseptiky, například čajovníkový olej. Dlouhodobější efekt ale nejčastěji poskytují přípravky s obsahem probiotik (laktobacily) a estriolu (hormon, který příznivě působí na kvalitu a obranyschopnost poševní sliznice). Tento přípravek má nevýhodu v tom, že je na lékařský předpis. Existuje ale i podobná, přírodní varianta s obsahem prebiotik, tedy látek podporujících růst tělu vlastních probiotických bakterií a fytoestrogenů.

A kromě toho si myslím, že by Lídě hodně pomohlo, aby dokázala taky vypnout a naučila se odpočívat a trávit čas i spolu s partnerem, více spolu o různých věcech komunikovat a radit se. Nefungující komunikace rozhodně zvyšuje napětí a dává prostor pro různé spekulace a manipulace a je významným stresovým faktorem, který uvedenému stavu, ale i zdraví organismu jako celku, rozhodně neprospívá.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Zuzana
1x

S vaginálními infekcemi jsem s užila své. Až jsem si všimla, že potíže kopírují menstruační cyklus. Při menstruaci nic, do osmi dnů svědění. Nasadila jsem tablety se železem (vždy týden po menses) - Ferronat, Tardyferron. Od té doby mám pokoj.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 93 lidí

Mohlo by vás zajímat

Ženské problémy

MUDr. David Cibula Gynekologicko-porodnická klinika VFN, 5. dubna 2001

Gynekologické vyšetření

Gynekologické vyšetření zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy. Mezi zevní pohlavní orgány patří zevní rodidla.

Gynekologické potíže k létu patřit nemusí

Horké počasí a koupání dovedou potrápit. Své o tom ví mnoho žen, které právě v tuto dobu sužují opakované záněty. Jak jim předejít?

Pánevní zánětlivá nemoc

Pánevní zánětlivá nemoc může svými příznaky napodobovat zánět slepého střeva, vaječníkovou cystu, mimoděložní těhotenství, septický samovolný potrat, endometriózu, pánevní srůsty, močovou infekci, ledvinnou koliku, zánětlivé onemocnění trávicího traktu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce