Inzerce

Lupénka - onemocnění kůže, které staví postižené na okraj společnosti

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5253x )

Onemocnění kůže zvané lupénka neboli psoriáza postihuje téměř půl milionů lidí v České republice. Procento postižené populace však neustále stoupá, což souvisí se současnými trendy životního stylu a se stresem. Světový den lupénky (29. října) připomíná, jak obtížné a jak důležité je bojovat proti této chorobě, kterou WHO oficiálně kvalifikovalo jako „závažnou nemoc“. Ta způsobuje postiženým značnou psychosociální zátěž.

Dr.Michaels

Je třeba zdůrazňovat, aby lidé věděli, že lupénka není infekční onemocnění, nemohu se jím tedy nakazit. Je důležité pomáhat zvládat psychickou stránku této choroby,“ říká prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc, předsedkyně České dermatologické společnosti, a dodává: „Procento postižené populace stoupá. U nás to jsou přibližně 3-4 % lidí.“

Čtěte také: Pět nejčastějších mýtů o lupénce

Lupénka je ve své podstatě poruchou imunitního systému.
„Přirozený proces rohovění kůže je u psoriatiků sedmkrát rychlejší než u zdravých lidí, proto vznikají na povrchu těla pacientů šupinatá ložiska. Onemocnění se nedá vyléčit, ale dají se úspěšně mírnit jeho projevy,“ uvedla
MUDr. Anna Jiráková,Ph.D., lékařka dermatovenerologické kliniky 2.LF.UK Nemocnice na Bulovce.

Různými formami lupénky trpí v České republice zhruba půl milionu lidí a jejich počet neustále roste. S velkým množstvím pacientů jsme v kontaktu a díky tomu také víme, že zdaleka nejhorší na celé chorobě je psychická stránka věci. Lidé s lupénkou bývají často vyčlenění ze společnosti. Špatně se jim navazují vztahy, nemohou sehnat zaměstnání,“ říká Aleš Cafourek, specialista na lupénku, a dodává:
„Mezi lupénkáři se středně těžkou a těžkou lupénkou nalezneme 24 % osob trpících depresí, oproti tomu ve zdravé populaci je to necelých 7 %, a 5 % osob s psoriázou přiznalo, že vážně uvažuje o sebevraždě. Osobně proto považuji za nezbytné, aby se šířila osvěta o této chorobě.“

Čtěte také: Lupénka (psoriáza) nehtů

Nejčastějším způsobem léčby lupénky neboli psoriázy jsou kortikoidové masti. Jenže kortikosteroidy jsou syntetické chemické látky, které mají řadu vedlejších účinků. U dětí mohou způsobovat zpomalení růstu a u dospělých zvyšují krevní tlak. Nevhodné jsou pro těhotné ženy. Při dlouhodobém lokálním aplikování na stejné místo způsobuje navíc ztenčení kůže. Pro úspěšný boj proti lupénce je dobré dodržovat několik zásad.

1. Psychická pohoda

Psychika hraje v životě psoriatika velmi důležitou roli.
Někteří lidé se vás štítí, protože neví, že nemoc není nakažlivá. Vyhýbají se vám, nechtějí se vás dotýkat a vy se pak stydíte nosit krátké rukávy, chodit do bazénu. Přitom se jedná o takzvanou psychosomatickou chorobu, tudíž čím více jste nervózní a ve stresu, tím jsou její příznaky horší,“ říká Aleš M., pacient trpící lupénkou. Proto je důležité především během chladných dní se udržovat v psychické rovnováze a pohodě.

2. Pohyb

Myslete na pohyb, který tělu přinese potřebné zdravé prokrvení a psychickou pohodu. Prvním krokem je každodenní půlhodinová procházka na čerstvém vzduchu. Věřte, že váš obranný systém bude mnohem lépe fungovat.

3. Imunita

Prof. HercogováPro lupenkáře je imunita klíčová, proto je vhodné ji maximálně posilovat. Pravidelná dávka vitamínů zvyšuje šanci, že vaše citlivá pokožka zůstane v přijatelné kondici. Kromě pravidelného přísunu vitamínů byste neměli zapomenout i na otužování.
Na lupénku se neumírá, ale může zkrátit život přidruženými nemocemi, podle některých studií až o 4 roky,“ říká prof. Hercogová.

4. Jídelníček

Pestrá a vyvážená strava je základem zdraví. Při dermatologických obtížích je třeba dodávat tělu antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny a aminokyseliny. Je vhodné vyvarovat se uzenin a pšenici, dále citrusům, kečupům, čokoládám a barvivům v potravinách.

5. Detoxikace

Pro zklidnění podrážděné pokožky je nutné detoxikovat celé tělo a regenerovat i jaterní buňky.
„Doporučuji užívat ostropestřec mariánský, a to v jakékoli podobě – semínka, kapky, olej, které se dají přidávat do polévek, salátů, či na lžičku.”, radí fytoložka Venuše Studničková. Pro vyčištění organismu jsou ideální i očistné čajové směsi na odkyselení.

6. Spánek

Pravidelný spánek pomáhá regenerovat celé tělo, nejen namáhanou pleť, a proto je důležité především v mrazivých dnech dbát na dostatek spánku.

7. Dostatek čisté vody

Při dermatologických potížích je třeba dostatečně pít, nejlépe každou hodinu dvě deci vody, aby pokožka byla dostatečně hydratovaná. Správný pitný režim je nutný i kvůli podpoře kloubů a vazů, které lupénka rovněž ohrožuje.

8. Alkohol, káva a cigarety

Pro udržení kožních problémů v klidové fázi je vhodné vyhnout se kávě, tvrdému alkoholu i vínu. Kouření nebo pobyt v zakouřených prostorách vysušuje pokožku a zvyšuje tak šanci výskytu lupénky.

9. Úklid a větrání

Vlhké počasí přeje roztočům a různým alergenům, plísním a prachovým částicím. Bojem proti nim je efektivní úklid a časté větrání.

10. Kosmetika, byliny

Pečujte o kůži kosmetikou na přírodní bázi s výtažky z bylin.
Já mám lupénku od 20 let a za tu dobu jsem vyzkoušel řadu přípravků a mastí. Používal jsem například konopnou mast, která zabírala velice dobře, lupénka se na čas zmírnila, ale tělo si na mast po čase zvyklo a problém se vrátil,“ říká Aleš M., pacient s lupénkou, a doporučuje:
„Velmi dobře se mi osvědčila australská trojkombinace Dr.Michaels. Ta mi konečně dlouhodobě zabrala, aniž by obsahovala kortikosteroidy. Už po třech týdnech užívání nebyla lupénka skoro vidět.“

Čtěte také: Biologická léčba je vysoce účinná, ale ne pro všechny je vhodná

Zdroj: www.vesvekuzi.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 298 lidí
Neumim zobrazi vpravo jansencilag

Mohlo by vás zajímat

O kožních nemocech

Mohu směle říci, že hormonální přechody v pubertě, obviňované ze vzniku akné, nám nevysvětlují podstatu problému.

Lékařské fórum: Pokroky v léčbě lupénky jsou obrovské

Leptání kyselinou či pojídání hub ve velkém, i těmito scestnými způsoby se snaží pacienti zbavit šupinatých ložisek na kůži, když jim lékař potvrdí diagnózu lupénka. Přestože se jedná o nevyléčitelné onemocnění, díky pokrokům v medicíně léčitelné je. Největší naděje oslovení odborníci vkládají do biologické léčby.

Biologická léčba je vysoce účinná, ale ne pro všechny je vhodná

Lupénka umí udělat ze života pacientů peklo. Jak jinak pojmenovat stav, kdy vám vlastní dítě zakáže sednout si k němu na postýlku a přečíst mu pohádku na dobrou noc, protože se vás štítí? Kdy se nechcete dotýkat vlastního těla při mytí. Přesně to jsou důvody, proč se lupénkáři upínají k biologické léčbě. „Je velmi účinná, dokáže člověka zbavit projevů nemoci tak, že konečně vypadá jako všichni ostatní,“ vypočítává její přednosti primářka MUDr. Alena Machovcová, MBA z Dermatovenerologického oddělení FN v Motole.

Lupénka mě připravila o práci a rozbila rodinu, ale teď už je líp

Rudolfovi bylo třicet osm, když si po prodělané chřipce a velké psychické zátěži všiml asi deseti podivných fleků na kůži po těle i ve vlasech. I když byl právě na služební cestě, zašel k lékaři, který ale také neporadil. Až po návratu domů do Prahy se dostal ke specialistovi – kožnímu lékaři. Ten měl bohužel hned jasno a tak Rudolf skončil nečekaně v pražské Ústřední vojenské nemocnici s lupénkou. Od té chvíle s ní bojuje všemi prostředky, ke kterým v posledních měsících přibyla i biologická léčba.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.