Inzerce

Lupénka - onemocnění kůže, které staví postižené na okraj společnosti

29. října 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 4315x

Onemocnění kůže zvané lupénka neboli psoriáza postihuje téměř půl milionů lidí v České republice. Procento postižené populace však neustále stoupá, což souvisí se současnými trendy životního stylu a se stresem. Světový den lupénky (29. října) připomíná, jak obtížné a jak důležité je bojovat proti této chorobě, kterou WHO oficiálně kvalifikovalo jako „závažnou nemoc“. Ta způsobuje postiženým značnou psychosociální zátěž.

foto: Dr.Michaels

Je třeba zdůrazňovat, aby lidé věděli, že lupénka není infekční onemocnění, nemohu se jím tedy nakazit. Je důležité pomáhat zvládat psychickou stránku této choroby,“ říká prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc, předsedkyně České dermatologické společnosti, a dodává: „Procento postižené populace stoupá. U nás to jsou přibližně 3-4 % lidí.“

Čtěte také: Pět nejčastějších mýtů o lupénce

Lupénka je ve své podstatě poruchou imunitního systému.
„Přirozený proces rohovění kůže je u psoriatiků sedmkrát rychlejší než u zdravých lidí, proto vznikají na povrchu těla pacientů šupinatá ložiska. Onemocnění se nedá vyléčit, ale dají se úspěšně mírnit jeho projevy,“ uvedla
MUDr. Anna Jiráková,Ph.D., lékařka dermatovenerologické kliniky 2.LF.UK Nemocnice na Bulovce.

Různými formami lupénky trpí v České republice zhruba půl milionu lidí a jejich počet neustále roste. S velkým množstvím pacientů jsme v kontaktu a díky tomu také víme, že zdaleka nejhorší na celé chorobě je psychická stránka věci. Lidé s lupénkou bývají často vyčlenění ze společnosti. Špatně se jim navazují vztahy, nemohou sehnat zaměstnání,“ říká Aleš Cafourek, specialista na lupénku, a dodává:
„Mezi lupénkáři se středně těžkou a těžkou lupénkou nalezneme 24 % osob trpících depresí, oproti tomu ve zdravé populaci je to necelých 7 %, a 5 % osob s psoriázou přiznalo, že vážně uvažuje o sebevraždě. Osobně proto považuji za nezbytné, aby se šířila osvěta o této chorobě.“

Čtěte také: Lupénka (psoriáza) nehtů

Nejčastějším způsobem léčby lupénky neboli psoriázy jsou kortikoidové masti. Jenže kortikosteroidy jsou syntetické chemické látky, které mají řadu vedlejších účinků. U dětí mohou způsobovat zpomalení růstu a u dospělých zvyšují krevní tlak. Nevhodné jsou pro těhotné ženy. Při dlouhodobém lokálním aplikování na stejné místo způsobuje navíc ztenčení kůže. Pro úspěšný boj proti lupénce je dobré dodržovat několik zásad.

1. Psychická pohoda

Psychika hraje v životě psoriatika velmi důležitou roli.
Někteří lidé se vás štítí, protože neví, že nemoc není nakažlivá. Vyhýbají se vám, nechtějí se vás dotýkat a vy se pak stydíte nosit krátké rukávy, chodit do bazénu. Přitom se jedná o takzvanou psychosomatickou chorobu, tudíž čím více jste nervózní a ve stresu, tím jsou její příznaky horší,“ říká Aleš M., pacient trpící lupénkou. Proto je důležité především během chladných dní se udržovat v psychické rovnováze a pohodě.

2. Pohyb

Myslete na pohyb, který tělu přinese potřebné zdravé prokrvení a psychickou pohodu. Prvním krokem je každodenní půlhodinová procházka na čerstvém vzduchu. Věřte, že váš obranný systém bude mnohem lépe fungovat.

3. Imunita

Prof. HercogováPro lupenkáře je imunita klíčová, proto je vhodné ji maximálně posilovat. Pravidelná dávka vitamínů zvyšuje šanci, že vaše citlivá pokožka zůstane v přijatelné kondici. Kromě pravidelného přísunu vitamínů byste neměli zapomenout i na otužování.
Na lupénku se neumírá, ale může zkrátit život přidruženými nemocemi, podle některých studií až o 4 roky,“ říká prof. Hercogová.

4. Jídelníček

Pestrá a vyvážená strava je základem zdraví. Při dermatologických obtížích je třeba dodávat tělu antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny a aminokyseliny. Je vhodné vyvarovat se uzenin a pšenici, dále citrusům, kečupům, čokoládám a barvivům v potravinách.

5. Detoxikace

Pro zklidnění podrážděné pokožky je nutné detoxikovat celé tělo a regenerovat i jaterní buňky.
„Doporučuji užívat ostropestřec mariánský, a to v jakékoli podobě – semínka, kapky, olej, které se dají přidávat do polévek, salátů, či na lžičku.”, radí fytoložka Venuše Studničková. Pro vyčištění organismu jsou ideální i očistné čajové směsi na odkyselení.

6. Spánek

Pravidelný spánek pomáhá regenerovat celé tělo, nejen namáhanou pleť, a proto je důležité především v mrazivých dnech dbát na dostatek spánku.

7. Dostatek čisté vody

Při dermatologických potížích je třeba dostatečně pít, nejlépe každou hodinu dvě deci vody, aby pokožka byla dostatečně hydratovaná. Správný pitný režim je nutný i kvůli podpoře kloubů a vazů, které lupénka rovněž ohrožuje.

8. Alkohol, káva a cigarety

Pro udržení kožních problémů v klidové fázi je vhodné vyhnout se kávě, tvrdému alkoholu i vínu. Kouření nebo pobyt v zakouřených prostorách vysušuje pokožku a zvyšuje tak šanci výskytu lupénky.

9. Úklid a větrání

Vlhké počasí přeje roztočům a různým alergenům, plísním a prachovým částicím. Bojem proti nim je efektivní úklid a časté větrání.

10. Kosmetika, byliny

Pečujte o kůži kosmetikou na přírodní bázi s výtažky z bylin.
Já mám lupénku od 20 let a za tu dobu jsem vyzkoušel řadu přípravků a mastí. Používal jsem například konopnou mast, která zabírala velice dobře, lupénka se na čas zmírnila, ale tělo si na mast po čase zvyklo a problém se vrátil,“ říká Aleš M., pacient s lupénkou, a doporučuje:
„Velmi dobře se mi osvědčila australská trojkombinace Dr.Michaels. Ta mi konečně dlouhodobě zabrala, aniž by obsahovala kortikosteroidy. Už po třech týdnech užívání nebyla lupénka skoro vidět.“

Čtěte také: Biologická léčba je vysoce účinná, ale ne pro všechny je vhodná

Zdroj: www.vesvekuzi.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 242 lidí.
Inzerce
Inzerce
Kde hledat pomoc?
Centra lupenky
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 14. září 2019, 11:20:13

    Ahoj jsme s manželem také již 37let.jak píše Iva nebyla to vždy procházka růžovým sadem.… Diskutovat

  • Marika (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 14. září 2019, 17:09:37

    Chcem sem dať do pozornosti článok,ktorý vyšiel v týždenníku Život č. 36/2019. Článok… Diskutovat

  • Sally (DEPRESE,ÚZKOST) 14. září 2019, 18:12:59

    Jsem lékařka a psychoterapeutka a v současné době provádím následující experiment.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.