Inzerce

Molusky - virové onemocnění umí zlikvidovat homeopatika

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 18147x )

Molusky jsou virovým onemocněním, které se v populaci snadno šíří. Komu je nepříjemná nebo nepomáhá klasická léčba, může vyzkoušet působení homeopatických preparátů.

shutterstock.com

Molusky patří mezi vysoce nakažlivá kožní onemocnění, které postihuje děti i dospělé a projevuje se vznikem mnohočetných infekčních puchýřků po celém těle. K přenosu viru dochází nejčastěji přímým kontaktem s kůží nemocného jedince, což jsou případy nákazy především v dětských kolektivech, v bazénech a na sportovištích. Onemocnění lze předat i skrze kontaminované předměty, jako jsou hračky, ručníky a podobně. U dospělých je možný přenos též sexuálním kontaktem. Zvláštní skupinu představují imunokompromitovaní jedinci, tedy lidé, kteří mají například AIDS nebo nějakou formu leukémie či kteří užívají léky ze skupiny imunosupresiv. Tito pacienti se nakazí velmi snadno a onemocnění u nich mívá závažnější průběh. Jinak je prognóza léčby molusek u dětí a zdravých dospělých velmi dobrá.

Příznaky molusek

Inkubační doba onemocnění se pohybuje od jednoho týdne až do šesti měsíců. Během této doby je však nakažený jedinec infekční pro své okolí. Hlavním příznakem je výsev drobných pupínků, které se nápadně podobají bradavicím. Tyto drobné útvary mívají nejčastěji barvu kůže, mohou být však i načervenalé, nažloutlé, bělavé až perle­ťové. Vprostřed 2 až 5 mm velkého puchýřků si lze všimnou jakési propadliny zdánlivě připomínající pupík na břiše. Při zmáčknutí či rozškrabání z puchýřku vyhřezává bělavá hmota. Moluska se objevují na obličeji, krku, v podpaží, trupu i končetinách. Bohužel se nevyhýbají ani oblasti genitálií a řitního otvoru, a jejich výskyt je také častý v kožních záhybech s vyšším rizikem zapářky. U dětí je obvyklý také výskyt v obličeji, hlavně na očních víčkách. U dětí, které jsou náchylné ke tvorbě ekzémů, často dochází k výskytu ekzémů v okolí pupínků. Moluska jsou nebolestivá, ale mohou svědit. Avšak jejich škrábání je naprosto nežádoucí, neboť je příčinou dalšího masivního šíření onemocnění! Pokud nedojde k zahájení léčby, jejich počet a velikost se zvětšuje.

Onemocnění je naštěstí nezávažné a někdy dokonce odezní samo, je však značně nepříjemné a urputné.

Ke komplikacím onemocnění molusky patří jejich podráždění, zánět, bakteriální infekce a hnisání.

Možnosti léčby molusek

U pacientů s dostatečnou imunitou mohou molusky za šest až dvanáct měsíců spontánně mizet. K léčbě se přistupuje zejména proto, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci, především v dětských kolektivech, dále pak u pacientů s oslabenou imunitou, s atopickým ekzémem nebo s velkým rozsahem infekce a jejím dlouhým trváním.

Nejúčinnější metodou terapie molusek je jejich chirurgické snesení (seškrábnutí ostrou lžičkou – exkochleace a následná dezinfekce jodovou tinkturou). Také se používá terapie tepelná (elektrokauterem) nebo chladová (kryoterapie – možno opakovat po 2–3 týdnech: tekutý dusík, suchý led, dichlotetrafluormethan). Tyto postupy traumatizují zejména dětského pacienta, mohou vyžadovat přípravu místa lokálním anestetikem a zanechat pigmentační změny nebo jizvy. Na druhé straně je tato léčba krátkodobá, vyžaduje minimum opakovaných aplikací a může se při toleranci pacientem použít u malého počtu papul (v případě velkého počtu lézí se snesení provádí v krátkodobé inhalační anestezii). Chirurgické postupy jsou prakticky bez vedlejších reakcí.

Mezi nejšetrnější, rychlé a zároveň i nejúčinnější metody ošetření postižené kůže bez vzniku pigmentových skvrn a jizviček patří využití pulzního barvivového laseru. Jako doprovodná péče se doporučuje udržovat partie s moluskami v kyselém prostředí (octový obklad).

Místně, s poměrně dobrou účinností, lze aplikovat roztok 5 až 10 % hydroxidu draselného, méně často se využívají místní antivirotická a imunomodulační léčiva. Pro celkové zvýšení výkonnosti imunitního systému lze podávat fytoterapeutika, například preparáty z hlívy ústřičné nebo echinacey, nebo homeopatika.

Homeopatická pomoc

U molusek, podobně jako u bradavic, podáváme lék Thuya occidentalis 9 CH a Dulcamara 9 CH, 2x denně 5 granulí.

Velmi účinná je kombinace homeopatické léčby s lokálním potíráním bradavice nebo molusek tinkturou z Túje.

Cinnabaris 9CH– lék vhodný na moluska špičatá, červená, se zarudlým okolím a intenzivně svědící.

Kalium muriaticum 9CH – preparát lze použít u velmi odolných molusek.

Tyto přípravky podáváme 2× denně v dávce 5 granulí.

Oscillococcinum – protože moluscum contagiosum je virové onemocnění, je potřebné podpořit právě protivirovou imunitu. Ideální je Oscillococcinum. Tento lék podáváme v akutním stadiu 1 tubu 1× denně, později 1 tubu 1× týdně.

Jestliže vám výše jmenované preparáty v léčbě molusek nepomohou, budete muset navštívit lékaře homeopata, který pro vás vybere tzv. terénní lék, aby pomohl změnit reaktivitu organismu a nastavil individuální léčbu.

Pro zábranu recidiv a snížení rizika šíření onemocnění jsou důležitá preventivní opatření – osobní hygiena, vyloučení kontaktů s cizími osobami a rizikovými povrchy (sporty a sportovní vybavení, bazény), nepoužívání společných oděvů a ručníků. Důležité je přítomné léze nenarušit škrábáním.

Zdroj: www.svethomeopatie.cz

komerční sdělení500x150(1).gif

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Inzerce
Inzerce
Partner rubriky Homeopatie
Partner rubriky Homeopatie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 358 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak může homeopatie pomoct s psychickými potížemi v době epidemie COVID-19

Stres je jedním z největších nepřátel imunity, i proto je v době epidemie COVID-19 důležité se o svoji psychiku starat. Jaké emoce a problémy jsou nejčastější a jak si s nimi poradit? Zde jsou doporučení lékařů z Homeopatické lékařské asociace.

Když to přeženeme se cvičením

Hubnutí bez pohybu, je prý jako láska bez sexu. Chceme zhubnout, začneme chodit do posilovny, potom cvičíme doma a nejlépe každý den, ať je to rychle vidět. Náš životní styl k tomu ale nějak nejde. Děláme sklapovačky, trápíme stehna, ruce, manžel si z nás dělá legraci, že za chvíli budeme silnější než on. Dřív nebo později se stane, že nás po tom našem každodenním domácím cvičení začne všechno bolet.

Soutěž o blok Sédatif PC s mandalami a pastelky v praktickém boxu má své výherce

V minulých dnech jste měli možnost zasoutěžit si o blok Sédatif PC s mandalami a barevné pastelky v praktickém boxíku. A kdo tedy vyhrál?

Domácí lékárnička: Homeopatická

Co mít po ruce, když na vás „něco leze“, přejedli jste se nebo máte křeče? A když navíc chcete něco, co rozhodně nebude mít vedlejší účinky a k vašemu tělu bude šetrné. Sáhněte po homeopatikách. Vybrali jsme pro vás pár tipů, co z homeopatik mít vždy po ruce.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.