Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Můžou potravinové doplňky pomoci s výkyvy glykémie?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1268x )

Vitaminy, minerály a další potravinové doplňky se staly běžnou součástí našeho života a mají široké spektrum účinků. Mohou prokazatelně pomoci i diabetikům?

shutterstock.com

Obvykle si potravinové doplňky spojujeme hlavně s vitaminovými komplexy proti nachlazení nebo kolagenovými přípravky na klouby. Například vitamin D nebo hořčík ale mohou pomoci i se snížením hladiny krevního cukru u diabetiků druhého typu. Jak to funguje?

Čtěte také: Prediabetes je závažným varováním, že přijde cukrovka

Vitamin D

Je známý také jako „vitamin slunce“ a patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. V Česku se užívá většinou ve formě kapek nebo tablet s různě velkým dávkováním, často doplněných o další vitaminy. Má protizánětlivé účinky a stimuluje imunitu proti virům a bakteriím. Dostatek vitaminu D může snížit riziko rozvoje cukrovky druhého typu až o 70 %. Když u pacientů s prediabetem trpících nedostatkem „déčka“ výzkumníci zvýšili dávky tohoto vitaminu, zlepšila se citlivost jejich receptorů k inzulinu, a tím pádem měli nižší riziko, že se u nich rozvine diabetes. Nedostatek vitaminu naopak toto riziko zvyšuje. Podle kanadského výzkumu byla pravděpodobnost rozvoje diabetu téměř třikrát vyšší u lidí, u kterých klesla hladina vitaminu D pod hodnotu 50 nmol/l.

Dostatečná hladina vitaminu D (cca 100 nmol/l) přináší i další benefity. Pomáhá bránit rozvoji demence, osteoporózy nebo srdečních chorob a dalších chronických onemocnění, která často doprovázejí diabetes druhého typu. Vědci začali podrobněji zkoumat účinky tohoto vitaminu i v souvislosti s koronavirovou pandemií. Prokázalo se, že kromě tzv. jižanských národů, které mají přes rok dostatek slunečního záření, trpí zbytek Evropy hypovitaminózou – nedostatkem vitaminu D. Ten je přitom klíčovým faktorem v boji proti virům a výrazně zvyšuje protivirovou imunitu u běžné populace i diabetiků.

Čtěte také: Cukrovka 1. a 2. typu – příznaky, diagnostika a léčba

Vitamin C

Jinak také kyselina askorbová. Je důležitý pro správnou funkci bílých krvinek a rychlé hojení ran. U diabetiků dochází při hyperglykémiích kvůli častějšímu močení ke ztrátě vitaminu C, který se z těla vylučuje právě močí. Hyperglykémie navíc dále zvyšuje jeho potřebu, protože vitamin C jako antioxidant pomáhá chránit beta buňky slinivky.

Doporučená denní dávka pro diabetiky je 200 mg u nekuřáků a 250 mg u kuřáků. Nedostatek tohoto vitaminu se projeví v podobě snížené obranyschopnosti a zdlouhavého hojení. Nejbohatším přirozeným zdrojem vitaminu C je čerstvé ovoce a zelenina, hlavně černý rybíz, citrusy, kiwi, papriky, květák, brokolice a kapusta.

Hořčík

Hořčík (magnezium) je stěžejním prvkem pro správné fungování těla i mozku. Potřebujeme ho pro každodenní činnost svalů a nervů, stavbu kostí a také pro uvolňování energie z glukózy. Hořčík je zodpovědný i za aktivaci inzulinových receptorů. Diabetici i lidé s prediabetem nebo inzulinovou rezistencí často trpí jeho nedostatkem. Hladina hořčíku u diabetiků souvisí s délkou trvání nemoci a kvalitou kompenzace – čím déle pacient cukrovkou trpí a čím hůře je kompenzovaná, tím nižší je hladina hořčíku v těle. Za optimální je považována denní dávka ve výši 300 až 400 mg.

Čtěte také: Kontinuální monitorace glykémie usnadňuje život diabetikům

Ginkgo na paměť a kolagen na klouby

Jak je to s cukrovkou a populárními typy nebo značkami potravinových doplňků? Lékaři diabetikům obecně doporučují přípravky přípravky bez přidaných cukrů (včetně laktózy) a také upozorňují na to, že jejich efekt bývá často přeceňován. Většina obsažených účinných látek se totiž v těle vyskytuje přirozeně, včetně například kolagenu nebo omega 3 mastných kyselin. Ty mají prokazatelný pozitivní vliv na cévy, hodnotu cholesterolu, činnost mozku a udržují srdce v kondici. Na glykémie ale jednoznačný vliv nemají. Svým kloubům také prospějete spíše pravidelným pohybem a snížením váhy než drahými přípravky, jejichž účinek nebývá vždy prokázán. Nezapomínejte také užívání jakýchkoli doplňků stravy konzultovat s lékařem kvůli možným interakcím s léky.

Čtěte také: Diabetici, chraňte svůj zrak! Jaká rizika hrozí při cukrovce?

Doplňky jen jako pomocníci

Pokud nedržíte speciální dietu (například vegetariánskou nebo veganskou) a dodržujete zdravou životosprávu s pestrou stravou, neměly by vám žádné potřebné látky chybět. Obecně platí, že jakékoli potravinové doplňky plní pouze pomocnou funkci, nikdy nenahradí dodržování diety a zdravé životosprávy, a již vůbec ne plnohodnotnou antidiabetickou léčbu. Ti, kdo dávají přednost přírodním zdrojům, mohou využít třeba pozitivní účinky skořice a celé řady bylin.

Zdroj informací www.freestylelibre.cz

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce