Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Mýty o osteoporóze

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5242x )

Osteoporóza je nemocí tichou a plíživou. Bez vědomí člověka ukusuje kostní hmotu a najednou přijde zlomenina – zpravidla krčku stehenní kosti, páteřních obratlů či předloktí.

shutterstock.com

Kostní hmota narůstá zhruba do věku 25 až 30 let, potom už kvalitu kostí jen ztrácíme. Pozvolný úbytek kostní hmoty s věkem je sice přirozený, problém však nastává, pokud kostní hmota řídne rychleji, než by měla. Kostní tkáň se obměňuje po celý život. Osteoporóza je výsledkem nerovnováhy mezi odbouráváním a novotvorbou kosti.

Osteoporóza znamená odvápnění kostí

Poměr mineralizované kostní tkáně a organické hmoty je stejný jako u zdravých kostí. U osteoporózy dochází k celkovému úbytku kostní tkáně a k mikroskopickým změnám její struktury. To vede ke snížení mechanické odolnosti kosti. Jedná se tedy o pokles jak v kvantitě, tak i v kvalitě kostní tkáně.

Osteoporóza a artróza jsou podobné stavy

Artróza (nebo osteoartróza) je postižení kloubů. Jde o úbytek kloubní chrupavky. Charakteristickým projevem artrózy je bolest postižených kloubů. Osteoporóza znamená úbytek kostní tkáně a zhoršení její mikroskopické struktury. Nejde tedy o nic podobného.

Osteoporóza je nemoc starých lidí

Následky osteoporózy se v naprosté většině projevují až v pozdějším věku, kdy je stupeň odvápnění (demineralizace) kosti již pokročilý. Je nutno mít na paměti, že základ pro dostatečnou mineralizaci kostí se vytváří vlastně již v období dospívání. Právě dostatečný základ v mládí může snížit riziko zlomenin v pozdějším věku. Zlomeniny kostí při osteoporóze ve stáří, se všemi negativními důsledky, jsou většinou následkem nedostatečné prevence v podstatně mladších věkových obdobích.

Čtěte také: Na řídnutí kostí se u mužů, ale i u žen, přichází zbytečně pozdě

Osteoporózou mohou onemocnět pouze ženy

V období klimakteria je skutečně rozvoj osteoporózy spojené s rizikem zlomenin asi 4x větší u žen než u mužů. Je to důsledek nedostatku určitých hormonů (estrogenů). Nicméně ve věku kolem 70 až 75 let se již tyto rozdíly téměř vyrovnávají. Nebezpečí zlomenin kostí jako důsledek osteoporózy je pak u obou pohlaví v této věkové kategorii prakticky stejný, pokud u žen v postklimakterickém období nedošlo k výraznému zhoršení stupně mineralizace kostí při nedostatečné léčbě.

Ve středním věku je už na prevenci osteoporózy pozdě

Na prevenci osteoporózy není pozdě nikdy. Pozornost dostatečné výstavbě kostí je nutno věnovat již v období růstu a dospívání, ve středním věku však můžeme zpomalit odbourávání právě prevencí. Nezvýšíme sice mineralizaci kostí, ale napomůžeme tomu, aby úbytek vápníku odpovídal průměrnému poklesu s věkem, nikoliv urychlenému. Tím snižujeme riziko zlomenin se všemi jejich komplikacemi.

Čtěte také: Únavová zlomenina

Charakteristickým projevem osteoporózy jsou bolesti končetin či zad

Bolesti zad se objevují většinou až v důsledku kompresivních zlomenin obratlů (tedy takových zlomenin, kdy je obratel stlačen). Bolesti končetin nejsou charakteristickým projevem osteoporózy.

Osteoporóza je nutným zlem, které přichází se stářím, nutno se s tím smířit

S osteoporózou se dá bojovat například soubory cviků. Také se dají upravit výživové zvyklosti, aby organismus dostal požadované množství vápníku a vitaminu D. Nutností je aktivní přístup nemocného.
Pravidelnou fyzickou aktivitou můžeme docílit nárůstu kostní hmoty až o 10 procent, a to především u rostoucího organismu. Pohybem a cvičením uvolňujeme zkrácené svaly, zlepšujeme svalovou sílu, držení těla a stabilitu. Nejsou vhodné jednostranné sporty s extrémní fyzickou zátěží. Cvičení by mělo být bez švihů a doskoků, doporučuje se například jízda na kole. Koordinaci svalovou zlepšuje plavání, vhodný je i tanec. U žen po menopauze a u seniorek pomůže alespoň pravidelná chůze – stačí zhruba 1 hodina denně.

Čtěte také: Význam pohybové aktivity v prevenci a léčbě osteoporózy

Osteoporózu nelze léčit

Ještě před třiceti lety byla osteoporóza neléčitelná. Dnes je situace zcela jiná. Existují léky, které nejen ztrátu kostní hmoty zpomalí, ale do jisté míry kost znovu obnoví. Existuje řada přípravků, které významně zlepšují stav kostí, vedou k nárůstu kostní hmoty, zlepšují mechanickou odolnost kostí a tím snižují riziko zlomenin. Nezbytnou součástí léčby je dostatečný přísun vápníku a vitaminu D. Vápník získáme nejlépe v mléčné stravě. Doporučené denní dávky se liší podle věku – u dospívajících 1200 až 1500 mg, u mladých žen 1000 mg, u žen po přechodu a u seniorek 1500 mg denně. Vitamin D zajistíme pobytem na čerstvém vzduchu a rozumným sluněním. Z dalších obecných opatření ve stravě je vhodný normální přísun bílkovin, méně solit, alkohol pít pouze příležitostně a samozřejmě nekouřit.

Účinky léčby osteoporózy se neprojeví ze dne na den, jde o záležitost dlouhodobou. Pokud by nemocný nespolupracoval, mine se terapie účinkem. První zlepšení přichází přibližně za tři měsíce. Hmatatelný nárůst kostní hmoty změřitelný denzitometrickým vyšetřením je patrný nejdříve po roce, většinou se toto vyšetření kontroluje po dvou letech. Avšak už po roce a půl pečlivého dodržování léčebného režimu se zřetelně snižuje riziko nových fraktur.

Pro prevenci a léčbu osteoporózy je lhostejné, z jakých zdrojů vápník konzumujeme

Z vápníku v potravě se vstřebá a využije ke stavbě kostí jen určitá část. Nejvíce se vstřebá zejména z mléka a z některých druhů zeleniny, jako např. z květáku, z růžičkové kapusty či z brokolice. Jiné rostlinné zdroje mají sice relativní dostatek vápníku, ale vstřebává se jen málo, často jen pět procent (např. špenát, rybíz, angrešt). Také obilniny z nízkovymílané mouky mají využitelnost vápníku malou. Proto je v našich oblastech hlavním zdrojem dobře vstřebatelného vápníku mléko a mléčné výrobky. Lidé trpící nesnášenlivostí laktózy mohou volit výrobky se sníženým obsahem laktózy, např. výrobky fermentované (jogurty, kysaná mléka).  K farmakologickým přípravkům s vápníkem je třeba se uchýlit tehdy, pokud úpravou jídelníčku jeho dostatečný příjem nelze zajistit.

Čtěte také: Denzitometrie - vyšetření kvality kostí

Desatero v boji proti osteoporóze

1. S prevencí osteoporózy je nutné začít v dětství a pokračovat v ní po celý život.
2. Pro vznik osteoporózy jsou kritická období dospívání, menopauzy a stáří; osteoporóza se nevyhýbá ani mužům.
3. Optimálním zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky.
4. Tvrdé sýry jsou vhodnějším zdrojem vápníku než sýry tavené.
5. Laktóza a kyselé prostředí zvyšují využitelnost vápníku.
6. Některé druhy zeleniny jsou doplňkovým zdrojem vápníku.
7. Vitaminy (D, C, B6, K1) mají prioritní význam při vstřebávání vápníku a jeho ukládání.
8. Pro prevenci a léčbu osteoporózy je důležitý pohyb a cvičení
9. Kouření a nadměrné pití černé kávy působí negativně na metabolismus vápníku.
10.Při nedostatku vápníku ve stravě jsou nezbytné přípravky s vápníkem. Optimální jsou ty, které obsahují i potřebné vitaminy, zejména vitamin D, B6, C a K1.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Fakta a mýty o osteoporóze

Osteoporóza je nemoc starých lidí. Následky osteoporózy se v naprosté většině projevují až v pozdějším věku, kdy je stupeň odvápnění (demineralizace) kosti již pokročilý. Je nutno mít na paměti, že základ pro dostatečnou mineralizaci kostí se vytváří vlastně již v období dospívání.

Desatero v boji proti osteoporóze

Náš seriál o osteoporóze zakončíme praktickými radami, jak omezit riziko vzniku osteoporózy.

Osteoporóza

Osteoporóza je syndrom, provázející řadu onemocnění nebo se vyskytuje samostatně. Je definovaná úbytkem kostní hmoty, strukturálními změnami kostní tkáně a zvýšenou náklonností ke zlomeninám, které jsou její hlavní komplikací.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce