Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Na řídnutí kostí se u mužů, ale i u žen, přichází zbytečně pozdě

( Lenka Petrášová | přečteno: 5644x )

Na osteoporózu, tedy řídnutí kostí, se sice bezprostředně neumírá, ale člověk se kvůli křehkosti kostí může snadno stát invalidou a to už klidně v padesáti letech. Ve vyšším věku zase až 20 procent lidí umírá zbytečně na komplikace způsobené dlouhým pobytem na lůžku po zlomenině. Vyšetření je přitom bezbolestné a jednoduché a nemoc se dá léčit. Čím dříve se začne, tím lépe.

shutterstock.com

Vidět sjíždět padesátníka sjezdovku na lyžích lepším stylem, než jak jezdí mnozí o generaci mladší lidé, je dnes běžná věc. A že si přitom sportovec nešťastnou náhodou zlomí nohu, to se taky stává. Potíž je, že teprve až při zlomenině se mnohdy odhalí, že i člověk v nejlepším věku a sportovně založený trpí osteoporózou. Vyšetření kostí při nápravě zlomeniny je tak vlastně nejčastější šance v Česku, jak pacient zjistí, že u něj nemoc probíhá. A to je špatně a pozdě.

Čtěte také: Zlomeniny krčku kosti stehenní - častou příčinou je osteoporóza

„Navíc se stává, že ani tehdy při náhodném úraze se na nemoc nepřijde. Například při zlomeninách na páteři nebo žeber se u třetiny lidí stává, že je „jen“ chvíli pobolívají záda a zlomenina se časem zhojí sama. Takže člověk nemá šanci zjistit, že je nemocný. Teprve když si pacient zlomí krček, což je bolestivé, nelze s tím chodit a hojí se to dlouho, takže člověk k lékaři musí, tak má šanci, že se nemoc odhalí a on se ocitne ve statistikách týkajících se osteoporózy a možné léčby,“ popisuje lékař Petr Kasalický z kliniky Affidea, která je jedním z největších specializovaných zařízení pro léčbu osteoporózy v Česku a mimo jiné se podílí i na výuce lékařů s touto specializací.

Suma sumárum: v Česku trpí osteoporózou ve skutečnosti mnohem víc lidí, než kolik udávají statistiky, protože o své nemoci dlouho neví. Ta totiž nebolí a dovnitř kostí si nevidíme, takže naděje na včasnou diagnózu je bohužel malá. Pokud ale budeme vycházet z čísel ze zahraničí, pak nemoc má zhruba šest procent lidí v Česku a s postupujícím věkem jich přibývá. Lékaři udávají, že po pětapadesátce trpí osteoporózou každá třetí žena a každý sedmý muž starší padesáti let.  

„Skutečně statistiky se díky novému systému dávají dohromady až nyní. Takže číslo počtu pacientů, které by bylo skutečně relevantní, zatím neexistuje,“ dodává lékař. Jen málo lidí přitom ví, že na osteoporózu se dá přijít jednoduchým vyšetřením kostí, takzvanou denzitometrií, poměrně snadno a včas. Affidea má za sebou od roku 2000 asi největší počet vyšetřených pacientů u nás – celkem 96 tisíc lidí.

Kdy a kde se nechat vyšetřit

Podobných, i když menších center, které denzitometrii, tedy vyšetření kostí, u nás provádějí, je celkem 86. Podle lékaře Petra Kasalického je jich stále ještě málo a pacienti za specialisty musí bohužel dojíždět.
„Jsou regiony, kde to mají pacienti těžší a kde je dostupnost vyšetření špatná, jako jsou třeba Jižní Čechy, Karlovarsko, Ústí nad Labem nebo Liberecko. Podle Evropské unie bychom měli mít 1 ordinaci na 100 tisíc obyvatel a tak není těžké si spočítat, že u nás je podstav. I tak je ale důležité si na vyšetření zajet, i když člověk cestuje třeba do jiného kraje,“ doporučuje lékař.

Na vyšetření by měly jít všechny ženy, které překročily šedesátku a všichni muži nad 70 let. A také ženy nad 55 let věku, kterým se v rodině osteoporóza vyskytla a obdobně u mužů s rodinnou zátěží všichni nad 60 let. Žádanku by měl bez problémů vypsat praktický lékař.
„Potíž je, že u žen na to už myslí, ale řada mužů u nás zůstává dlouho nevyšetřena, protože se traduje, že jde o nemoc žen, takže ti si vyšetření musí doslova vyboxovat. Jistě, v počtu zlomenin jde o 1:3 co do muži versus ženy, nemoc je u žen častější, nicméně muži jí trpí také a zůstávají déle neodhaleni,“ říká lékař.

Žádanku na vyšetření by si měl nechat vypsat také každý, kdo měl ve věku kolem padesátky zlomeninu, protože pokud trpí touto nemocí, má až čtyřikrát vyšší šanci, že si brzy způsobí další zlomeninu. A to i třeba tak jednoduše, že uklouzne doma na podlaze a spadne z výšky stojícího člověka. Nebo když pouze zvedne těžší břemeno – i tak křehké mohou kosti v pozdějším stádiu nemoci být.

Čtěte také: Denzitometrie - vyšetření kvality kostí

Léčba existuje moderní i podpůrná    

Osteoporóza je vlastně civilizační nemoc, druh metabolického onemocnění, podobně jako je cukrovka, ale v tomto případě jde o kosti. Na rentgenových snímcích je vidět, jak je kost nemocného člověka mnohem tenčí a průsvitnější – řidší jako pavučina - a mnohem křehčí. Kosti nám přirozeně všem řídnou věkem, přesněji řečeno ubývá nám schopnost těla opravovat kosti a jejich malá poškození. Nemoc však jejich křehkost urychlí a zvyšuje riziko zlomenin. Vzpamatovat se ze zlomeniny krčku ve vyšším věku a po dlouhodobém ležení na lůžku je však náročné, a pětina těchto případů končí úmrtím pacienta kvůli jiným komplikacím.

Příčiny nemoci spočívají především v úbytku pohlavních hormonů ve vyšším věku, u žen je to dříve než u mužů, tedy již po menopauze, ale ke vzniku onemocnění přispívá také sedavý způsob života, velkou roli hraje dědičnost, kouření a další nezdravý styl života. Často se také vyvine u lidí s poruchami štítné žlázy, u mužů zase hraje roli nadbytek bílkovin – tedy masa – ve stravě.

Léčba existuje, byť se nemoc dá jen zpomalit, nikoliv vyléčit, protože křehnutí kostí je způsobeno věkem a je daní za to, že se dožíváme stále více let. Pomáhá doplňování hormonů, u žen především estrogenů. Také pomůže zdravé stravování a přidání potravin s co nejvyšším obsahem vápníku, což je spíš než mléko, na něž jsou mnozí lidé alergičtí, například lžíce máku denně. Využívají se i steroidy nebo léky, které zpomalují úbytek kostní hmoty. Nově také přibyly moderní preparáty z řady biologických léků, které zjednodušeně řečeno pomáhají zvrátit čas a navrátit kostem schopnost regenerace. Smí je předepisovat lékaři ve specializovaných centrech.    

„Co vám však může předepsat každý praktický lékař, je vápník a vitamín D, nebojte se o ně říct, navíc jde o velmi levné léky v řádu korun,“ dodává Petr Kasalický.

Osteoporóza není osteoartróza

Pozor, neplést si tyto dvě nemoci, byť jejich názvy zní tak podobně. Osteoporóza je v zásadě nemoc, která souvisí s věkem a urychluje ji nezdravý životní styl. Navenek se nijak neprojevuje, nebolí a zákeřná je tím, že člověk trpí častěji na zlomeniny a jejich následky jej mohou invalidizovat nebo vést až k úmrtí na komplikace způsobené dlouhým hojením, proleženinami a podobně.

Naopak osteoartróza je zánětlivé kloubní onemocnění a chronické. Člověku se v podstatě přestavují kloubní chrupavky v těle, nemoc je bolestivá, dochází k otokům, deformacím prstů a rukou i nohou. Tuto nemoc odhalí rentgen a ostatně je viditelná i navenek, díky tomu, že klouby se vlivem nemoci deformují a křiví. 

Užitečné informace pro pacienty

Autor: MUDr. Vít Zikán, Ph.D. III. interní klinika 1. lékařské fakulty UK a VFN, Praha

  1.  Osteoporóza nebolí, ale znamená vysoké riziko zlomenin!
  2. Pozor na pády, vyvarujte se rychlých a švihových pohybů, prudkého předklonu či prudké rotace trupu. Pozor je třeba dát také na zvedání těžších předmětů, např. tašky s nákupem těžším než 5 kg.
  3. Denně dbejte na dostatečný příjem vápníku (mléčný výrobek 2–3krát denně) a pravidelně užívejte vitamin D!
  4. Dbejte na dostatek odpovídající tělesné aktivity – procházky alespoň 2 hodiny denně, pravidelné skupinové či individuální cvičení. Příznivé účinky nebudou u žádné léčby trvalé, pokud léčené kosti nebudou přiměřeně fyzicky zatěžovány a nebudou mít dostatek vápníku a vitaminu D.
  5. Léky užívejte pravidelně! Léčba musí být dlouhodobá. Při vynechávání léků je léčba neúčinná a nebude snižovat riziko zlomenin.
  6. Důležité jsou pravidelné kontroly. Nezapomeňte na termín příští návštěvy lékaře.
  7. V případě nových obtíží (např. bolesti zad) nebo zlomeniny nebo jakéhokoliv dotazu k léčbě neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.

Stáhnout užitečné informace jako PDF.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 488 lidí

Mohlo by vás zajímat

Desatero v boji proti osteoporóze

Náš seriál o osteoporóze zakončíme praktickými radami, jak omezit riziko vzniku osteoporózy.

Osteoporóza

Osteoporóza je závažným problémem vyššího věku, se zvýšeným rizikem zlomenin.

Osteoporóza

Osteoporóza je syndrom, provázející řadu onemocnění nebo se vyskytuje samostatně. Je definovaná úbytkem kostní hmoty, strukturálními změnami kostní tkáně a zvýšenou náklonností ke zlomeninám, které jsou její hlavní komplikací.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce