Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Zlomeniny krčku kosti stehenní - častou příčinou je osteoporóza

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10725x )

Zlomenina krčku kosti stehenní je jedním z nejčastějších důsledků osteoporózy. Podle statistik ÚZIS* je s tímto onemocněním v České republice každoročně hospitalizováno až 20 tisíc pacientů. Osteoporóza tak výrazně zhoršuje kvalitu života pacientů, u některých může mít až fatální následky.

shutterstock.com

Druhým nejtypičtějším projevem tohoto onemocnění jsou kulatá záda. Stejně jako v případě zlomeniny krčku je na vině řídnutí kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k opotřebování meziobratlových plotének a takzvaným mikrozlomeninám. Nejrizikovější skupinou z hlediska výskytu osteoporózy jsou ženy nad 45 let, ale nevyhýbá se ani mužům. Nepostradatelná je prevence v podobě kvalitní výživy kostí, přiměřený pohyb a také včasná diagnostika, kterou pacienti v Česku zatím nedoceňují.

Čtěte také: Význam pohybové aktivity v prevenci a léčbě osteoporózy

infografika

Zhruba od třiceti let nám ubývá kostní dřeň a mezi 50 až 55 lety se u žen vlivem hormonálních změn tento úbytek ještě zrychluje. Osteoporóza se projevuje úbytkem kostní hmoty a změnou stavby kostní tkáně. Vedle již zmíněných projevů v podobě zlomenin krčku a kulatých zad, jsou křehké kosti náchylnější ke zlomeninám, navíc bez většího násilí nebo úrazu. Jde o takzvané nízkozátěžové zlomeniny, které se přihodí například při prudkém švihu, otočení a podobně.

Čtěte také: Zlomenina klíční kosti - častý sportovní úraz

Důležité je začít řešit problém včas!

Na to jak budou naše kosti vypadat v dospělosti a v seniorském věku má velký vliv, jak se o ně staráme už od dětství. Zejména v dětském věku a v dospívání je důležité konzumovat dostatek stravy bohaté na vápník a vitamín D, které jsou nepostradatelné pro správnou výživu a funkci kostí. Správná výživa a pohyb jsou pro zdraví kostí nutností v každém věku. Důležité je vyvarovat se také rizikovým faktorům, jako je kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Pokud má člověk podezření na osteoporózu, je v rizikové věkové skupině, nebo je mu známá jeho genetická dispozice, měl by podstoupit denzitometrické vyšetření, které slouží k určení množství minerálů a ke stanovení hustoty kostní tkáně. Důležité je toto vyšetření také pro lidi s alergií na laktózu, když nemohou konzumovat mléčné výrobky, které jsou jedním z hlavních zdrojů vápníku.

„Počáteční příznaky onemocnění mohou být vcelku nevinné, nejčastěji se projevují jako tupé, neurčité bolesti zad. Mnoho lidí si je však nespojí právě s osteoporózou, diagnóza proto přichází až v pokročilejší fázi onemocnění, kdy už se kosti snadno lámou,“ vysvětluje prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.hc, předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu.

Za deset minut víte, jak jste na tom

Denzitometrické vyšetření nejčastěji předepisuje praktický lékař nebo gynekolog.
„Denzitometrické vyšetření je pacienta je zcela nebolestivé, trvá asi 10 minut, je přesné a bezpečné. Přesnost je v současné době taková, že lze stanovit i zcela nepatrný úbytek kostní hmoty,"
říká MUDr. Barbora Hanychová z Diagnostického centra Olšanská na Praze 3. Vyšetření denzitometrem je možné provést v jakémkoliv věku i bez doporučení praktického lékaře, pak je třeba počítat s tím, že nebude zdarma, protože jej nebude hradit pojišťovna, ale náklady na něj si zaplatí pacient sám – poplatek činí zhruba od 300 do 800 korun dle zdravotnického zařízení.

Čtěte také: Denzitometrie - vyšetření kvality kostí

Jak zmírnit rizika osteoporózy?

  1. Konzumujte dostatek stravy bohaté na vápník (např. mák, mléčné výrobky, sezam) a vitaminu D (např. ryby a mořské plody). Doporučený příjem vápníku pro dospělé je 1200 – 1500 mg denně.

  2. Pohybová aktivita je nedílnou součástí i prevencí osteoporózy. Není třeba trávit dlouhý čas v  posilovnách. Jako přiměřená fyzická aktivita je považováno už 2 hodiny chůze denně. U starších lidí nebo u osob s vysokým BMI lze doporučit cvičení na balónech, popř. tai-či.

  3. Omezte kouření, pití kávy a spotřebu alkoholu.

  4. Nezapomínejte na preventivní vyšetření. Nebojte se o něj požádat svého lékaře.

  5. Vždy platí, že nejlepší je dostat do těla potřebné stavební látky důležité pro zdraví kostí přirozenou cestou. Když jen to nestačí, nebo je to nad vaše možnosti, pak lze využít i volně prodejné léčivé přípravky na prevenci osteoporózy. Pro lidi intolerantní vůči mléčné bílkovině jsou dostupné i přípravky bez laktózy.

osteoporóza výživa

*) http://www.uzis.cz/category/tematicke-rady/zdravotnicka-statistika/zlomeniny

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 57 lidí

Mohlo by vás zajímat

Poranění elektrickým proudem - práce, domácnost, elektrické vedení

Poranění elektrickým proudem je častým typem poranění, se kterým se můžeme setkat i na ulici, doma, kdekoliv ve městě, v práci, ale i v přírodě. Poškození se projeví různým stupněm bezvědomí, křečemi, hluchotou, slepotou, poruchami hybnosti nebo čití.

Poranění elektrickým proudem - zasažení bleskem

Zasažení bleskem jako typ poranění elektrickým proudem je odlišné od úrazu běžným elektrickým proudem. Může být přímý, nebo zprostředkovaný přes jiné vodiče, déšť, vlhkou půdu atd.

Poranění lebky a mozku

Zlomenina lebeční spodiny se buď neprojeví vůbec, nebo se může projevit krvácením z úst, nosu, nebo ucha.

Vánoce se vyplatí nepodcenit

Vánoce je období, kdy se průměrný nešika dostává do kontaktu s předměty, které po ostatní roční období nepotřebuje a které mohou být doslova kamenem úrazu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce