Inzerce

Nebezpečné mýty o Diabetické noze

23. června 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 4563x

Syndrom diabetické nohy, zvláště její bolestivá forma, ztrpčuje diabetikům život. Objevuje se typicky v klidu, v noci, narušuje spánek a výrazně zhoršuje kvalitu života. V řadě případů končí amputací, ale často zbytečně. Nejdůležitější je zabránit poranění chodidel: Pokud máte cukrovku, ať už 1. nebo 2. typu, nechoďte bosi ani naboso, nedávejte nohy blízko ke zdrojům tepla a nohy denně kontrolujte. Pokud naleznete byť jen malé poranění, je nutné ho správně ošetřit.

foto: shutterstock.com

Mýtus č. 1: Zkracování nehtů po koupeli je jednodušší a tím je menší riziko poranění

Všeobecně platí zásada, že nehty se zkracují suché, tudíž PŘED koupelí. U diabetiků by toto mělo být naprostým pravidlem. Po koupeli je nehet nasáklý vodou, když ho narušíte, voda se dostane i dovnitř nehtu a hrozí tak riziko vzniku mykózy. Nehty by se neměly stříhat, ale pilovat. Kam se nedostane pilník, nesahat nůžkami.

Mýtus č. 2: Zarůstající nehet co nejvíce vystřihnout

Tato skutečnost je bohužel stále praktikována. Rozhodně to ale není šťastné řešení. Zarůstající nehet by se měl vypodkládat až do doby než „kritické“ místo přeroste. Se zarůstajícími nehty si umí dobře poradit obor ortonyxie. Na nehty se aplikují nehtové špony, které v naprosté většině případů umí problém vyřešit. Chirurgické řešení, např. strhávání nehtu, není pro diabetika v žádném ohledu vhodné.

Čtěte také: Nejčastější chyby v péči o nohy? Úprava nehtů do kulata a používání nůžek

Mýtus č. 3: Nehtovou plíseň mám pod kontrolou, řeším ji samoléčbou

Onychomykóza je mykotické onemocnění nehtových plotének. Léčba je z pravidla dlouhodobá, ale ne nemožná. Je náročná, protože plíseň bývá obtížně přístupná. Příznaky odeznívají velmi pomalu, nový nehet musí zcela nahradit starý, infikovaný musí přerůst. S tímto problémem si velmi dobře umí poradit pedikérka (zdravotník), která zbrousí postiženou část nehtu až na zdravou část lůžka a aplikuje protetiku. Zjednodušeně řečeno, speciálním přístrojem s odsáváním zbrousí všechnu mykózu a chybějící část nehtu nahradí protetickým gelem, který je k tomuto přímo určený (nejedná se o beauty gelové nehty). Na obnovu chodí klient v rozmezí 4-8 týdnů až do doby, než nehet kompletně přeroste. Diabetik by se měl „samoléčbě“ vyvarovat, neboť právě u diabetiků je onychomykóza léčitelná nejobtížněji a patří především do rukou profesionálů.

Čtěte také: Plísně nohou a nehtů

Mýtus č. 4: Přes léto chodím bos, nohy tak větrají

Toto je nejvíce rozšířený mýtus. Chůze naboso je vhodná pouze pro zdravá chodidla a pohybový aparát. Diabetik musí své nohy chránit VŽDY, tedy i v letním období a teplých dnech.  Riziko poranění je při „bosé“ chůzi velmi vysoké a následná léčba náročná. Obuv by měl člověk s diabetem tedy nosit vždy, v teplých měsících by však měl více dbát na to, aby obuv byla z prodyšných materiálů a tedy dobře větratelná.

Mýtus č. 5: Pedikúru zvládnu doma a sám

Diabetik by měl své nohy svěřovat pouze do péče profesionálů. Odborná pedikérka nohy zkontroluje a ošetří těmi správnými přípravky. Tzv. mokrá pedikúra není pro diabetiky vhodná, měli by tedy navštěvovat výhradně suchou, přístrojovou pedikúru. K ošetření nohou diabetika jsou určeny speciální frézky, které ho neporaní a nepopálí.

Mýtus č. 6: Na pedikúře chytím mykózu

Toto riziko hrozí v případě, že pedikérka nedodržuje zásady správného ošetření. Při profesionální pedikúře je riziko nulové. Před ošetřením i během něj pedikérka nohy dezinfikuje. Veškeré sondy, rotační nástroje i kleště by měly být sterilní. Na křesle by měla být jednorázová podložka, kterou pedikérka mění po každém klientovi. Stejně tak by mezi jednotlivými klienty měla dezinfikovat veškeré plochy.

Čtěte také: IKEM bude endoskopicky léčit diabetes 2. typu

Mýtus č. 7: Preferuji barefoot, abych posílil svaly a nožní klenbu

Tato otázka je v současné době velmi diskutována, BF má své zásady. BF boty byly původně vyrobeny pro běh na přírodních měkkých površích, výrobci je ale začali doporučovat i na běžné nošení. BF simuluje cvičení a proto je vhodná pouze na časově omezenou dobu, nejlépe v nerovném terénu. Rozhodně nejsou vhodné pro dlouhodobé nošení na tvrdých rovných površích. Tato obuv má sice primárně ochranou funkci, v žádném případě ale nechrání nohy diabetika, ti by se měli BF obuvi vyhnout zcela.

Mýtus č. 8: Koupím si levné boty a častěji je obměním

Obuv by měla být z co nejvíce prodyšných materiálů, nejlépe celokožená, s pevnou podrážkou, širokou špičkou, vysokou prstní částí, nízkým podpatkem, pevným opatkem a minimem švů.

Čtěte také: Cvičení pro nemocné se syndromem diabetické nohy

Mýtus č. 9: Místo klasické pedikůry si zajdu na rybí

Jedná se spíše o proceduru než o kvalitní nebo dokonce odbornou pedikúru. Rybičky rodu Garra rufa obtusa v minulosti sloužily k alternativní léčbě dermatologických onemocnění, následně se jejich využití komerčně rozšířilo do kosmetického průmyslu. V praxi ale platí, že pokud nevymění salony vodu v akváriu po každém klientovi a akvárium nevyčistí, reálně hrozí roznášení některých chorob. Tato procedura, je-li bez odborného dohledu, značí nebezpečí pro klienty se sníženou imunitou, cukrovkou nebo s poraněnou pokožkou. Rybičky v žádném případě nenahradí pedikérku, která nohy zkontroluje, komplexně ošetří a použije přípravky individuálně dle potřeb klienta.

Zdroj: www.hlidejsizdravi.cz.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 273 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 19. září 2019, 00:17:02

    Elo,život se stebou teda vůbec nemazlí.Vnoučátko moc přeju, dětičky jsou úžasný… Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 19. září 2019, 07:58:41

    Ahoj Eli, tá noha ma moc teší ako to zvládaš super perfektné :-) Len tak ďalej... To si… Diskutovat

  • numero005 (Rivotril) 20. září 2019, 08:13:58

    RIVOTRIL KVAPKY 2,5 mg Mám rivotril kvapky jedna fľašticka 10ml. Päť kvapiek rovná sa 0,5… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.