Inzerce

Nejčastější dotazy na odvykání kouření

9. března 2007,   |   přečteno: 24197x

Odvykání kouření bez cizí pomoci má velmi malou šanci na úspěch. Kde hledat pomoc?


Jaké abstinenční příznaky provázejí odvykání kouření?

Přestanete-li tělu dodávat nikotin, na který je zvyklé, mohou se dostavit nepříjemné abstinenční příznaky. Každé tělo reaguje jinak. Nejčastějšími negativními příznaky odvykání kouření jsou zejména podrážděnost, neschopnost soustředění, silná nutkavá touha po cigaretě, deprese, špatná nálada nebo zvýšená chuť k jídlu. Abstinenční příznaky obvykle odezní během pár prvních týdnů odvykání. V současnosti navíc existuje více druhů léčby, které nepříjemné abstinenční příznaky potlačují.

Odvykání kouření

Proč je tak těžké přestat kouřit?

Závislost na nikotinu je příčinou vaší chuti na cigaretu. Nikotinová závislost je jednak fyzická a jednak psychická. To znamená, že kromě fyzických abstinenčních příznaků jako podrážděnost, neschopnost soustředění nebo zvýšená chuť k jídlu, vám další těžkosti při odvykání způsobují také situace, kdy jste byl/a zvyklý/á kouřit. Kouření Vás naučilo spojovat si cigaretu s určitými každodenními činnostmi, jako je ranní posezení u kávy s cigaretou, chvilková relaxace cigaretou ... Naštěstí existuje způsob, jak se naučit žít i bez cigarety. Na abstinenční příznaky navíc existují léky, s jejichž pomocí je dokážete překonat.

Kde mi mohou pomoci s odvykáním kouření?

Odvykat kouření bez odborné pomoci má velmi malou šanci na úspěch – pouhá 2 % kuřáků opravdu dokáží přestat. Proto je velmi důležité, abyste navštívil/a svého lékaře nebo jedno z odborných centerpro léčbu závislosti na tabáku , která vznikají po celé České republice. Závislost na tabáku je nemoc, není se tedy třeba návštěvy lékaře obávat. Zdravotník Vám poskytne důležité a hodnotné informace o způsobech léčby, poradí Vám, čeho se během odvykání vyvarovat a jak se naopak chovat, aby abstinenční příznaky byly zcela mizivé.

Jak poznám sílu své závislosti na nikotinu?

Častokrát si stačí odpovědět pouze na jedinou otázku: Zapalujete si první cigaretu do hodiny od probuzení? Pokud si odpovíte kladně, patříte s největší pravděpodobností mezi 44 % silně závislých kuřáků. Celosvětově se pro zjištění míry závislosti používá Fagerströmův test závislosti na nikotinu.

Přiberu během odvykání kouření na váze?

Nikotin působí na peristaltiku, ale také na enzym podporující spalování tuků. Jakmile přestanete tělu nikotin dodávat, trvá několik týdnů, než se obnoví přirozená funkce tohoto enzymu. Během prvních pár týdnů byste skutečně mohl/a přibýt na váze. Stačí ovšem nasadit program mírně redukční diety , tedy dodržovat pitný režim, jíst pětkrát denně po malých porcích, přidat zeleninu a ovoce, a kilogramů navíc se nemusíte obávat.

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
leeeeena1 poděkování

Dnes je to 16dní co nekouřím!!!Začala jsem s nikotinovými náplastmi a 10den jsem zjistila,že jsem náplast zapoměla nalepit tak už jsem 6den bez nich...jde to,nejvíce mi pomohli v tom,že jsem se už celkem naučila žít bez cigarety,ale samozřejmě některé dny si ani nevzpomenu a jiné jsem v depresy protože ta mtška se mi vrtá do hlavy každých 10minut.Jsem odhodlaná si už nikdy nezapálit.Nejvíce mě mrzí,že ani v těhotenství jsem nepřestala kouřit.Mám naštěstí zdravé dcerky ale ta maličká je uplakaná tak jí nosím v šátku...u kočárku někde za rohem jsem si ještě zakouřila,ale s miminem v šátku to bych nikdy neudělala a taky jsem se rozhodla žít ekologicky...začala jsem tím,že jsem přestala kouřit,malé nasadila látkové pleny třídím odpad.Mám sen a to je moje největší motivace ....peníze co jsem měsíčně prokouřila je hypotéka na baráček....a když přestane kouřit i manžel a že to plánuje tak budu žít konečně tak jak o tom sním.....vesnická usedlost,zvířátka velká zahrada........tak zdar nekouření

Reagovatpoděkovatnahlásit

20. dubna 2007, 08:44:36

jizzle

jsem čtvrtý den bez cigarety, což není nijak dlouhá doba, to jen mně to připadá jako věčnost. Nejhorší je být se známými se kterými jsem dříve kouřila, ale stále se držím. jsem člověk s přirozeně slabou vůlí, ale kvůli penězům a zdraví, už chci přestat, zatím se mi nejvíce osvědčily bylinkové žvýkačky, spousta vody a fyxzický pohyb, sice je problém, že nejsem, tak výkonná jako předtím (horší schopnost koncentrace), ale věřím, že to brzy přejde :-) Držím palce všem, kteří to chtějí také zkusit :-)

Reagovatpoděkovatnahlásit

4. října 2011, 09:11:09

jarda

Dva dni bez cigarety, asi po deseti letech

Reagovatpoděkovatnahlásit

23. dubna 2012, 23:06:21


Celkový počet příspěvků v diskusi: 7. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 702 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Ilona (periorální dermatitida) 13. října 2019, 21:14:44

    Dobrý večer, dá se s tím něco dělat bez kortikoidů? Například používat nějaký dermo… Diskutovat

  • Ilona (Kosmetika) 13. října 2019, 21:16:25

    Dobrý večer, co vám pomáhá? Mám hodně suchou plet a nemůžu používat levné krémy. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.