Nemocenská i mateřská budou od ledna nižší

( Irena Waldhauserová | přečteno: 8669x )

Rok 2010 s sebou přináší i úsporná opatření schválená letos na podzim v rámci tzv. "Janotova balíčku". Některá z nich se nás dotknou jako pacientů, zejména snížení dávek nemocenského pojištění jako je nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství a ošetřovné. Přinášíme nejen stručný přehled změn platných od 1. ledna pro pacienty, ale pro zájemce i možnost podrobného prostudování jednotlivých úprav v letáku vydaném Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
•    Nemocenská se bude jednotně vypočítávat jako 60 % z vyměřovacího základu. (Dnes se procentní výměra s délkou nemoci postupně zvyšuje.)
•    Peněžitá pomoc v mateřství, tzv. mateřská (NE rodičovský příspěvek – ten se nakonec nemění), se sníží o cca 23 %.
•    Sníží se dávky ošetřovného (např. pro rodiče ošetřující nemocné dítě). První tři kalendářní dny nebudou propláceny vůbec. Celkově se tzv. podpůrčí doba zkracuje z devíti na šest dnů (u osamělých rodičů z 16 na 13). Ve výsledku tak budou rodiči proplaceny max. tři dny, resp. samoživiteli deset dnů.
•    Nově bude ze zdravotního pojištění hrazeno například očkování proti pneumokokům.
•    Mělo by dojít ke snížení cen léků a úhrad za ně, včetně generik.
•    Ceny léků může ovšem ovlivnit i zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty z 9 na 10 procent.
•    Maximální vyměřovací základ pro výpočet pojistného na všeobecné zdravotní pojištění se zvýší ze 48 na 72násobek průměrné mzdy.
•    Dále je součástí zákona ustanovení, že žádná zdravotní pojišťovna nesmí při náboru pojištěnců nabízet žádné peněžní ani nepeněžní plnění ani jinou výhodu nad rámec plnění poskytovaného jejím pojištěncům z veřejného zdravotního pojištění.
 
Podrobné informace o tom, jak se změní nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné a pojistné na sociální zabezpečení, najdete v letáku vydaném ministerstvem práce a sociálních věcí „Úsporný balíček – Změny v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR od 1. ledna 2010“ – ke stažení zde:Uspora_new.pdf
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Stránský Ladislav
2x

Páni mocní by si měli vyzkoušet aspoň jeden rok žít s platem 10000 - 13000 kč měsíčně. Je to nehoráznost od vládních činitelů se takhle stavět k těmto občanům pobírajícím tzv. almužnu. A co malé děti, ty aby rodiče radší odložili do dětského domova. Jak si to pan Janota představuje dál? Všechno se zdražuje a platy jdou dolů, tak kde to jsme. Oni se chtějí vším rounat západu ale výplatama ne.

J.H.
1x

Hlavně si nedokážu představit ošetřovné na 6 dní,z toho 3 dny placené,když takto krátkou dobu netrvá ani reakce po očkování,natož zápal plic a bronchitidy.To aby jsme se šli pást

nkrkxw

VoeF7P kapecldkegzm, [url=http://magkzyyfqdmv.com/]magkzyyfqdmv[/url], [link=http://fxgspmazboem.com/]fxgspmazboem[/link], http://zjgzzqawlvmu.com/


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 894 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida byla objevena v České republice

Souvislost mezi klíšťovou encefalitidou a přisátím klíštěte byla prokázána až ve druhé polovině 40. let minulého století. Poprvé byl virus klíšťové meningoencefalitidy popsán na území Čech a Moravy. I proto se nemoci nejprve říkalo československá klíšťová meningoencefalitida.

Video: Jak zabránit vzniku atopického ekzému u dětí

V Evropě trpí atopickým ekzémem už každé páté dítě. Správnou prevencí lze jeho rozvoji zabránit. V rozhovoru s britským dermatologem prof. M. J. Corkem se dozvíte mnoho zajímavých a překvapivých informací o péči o dětskou pokožku.

Mobilní aplikace budou hlídat zdraví

Češi nechtějí být tlustí, líní a nemocní. Jen potřebují pomoci na cestě ke zdraví a změně životního stylu. Tuto pomoc nyní nově očekávají od internetu a mobilních aplikací, protože lékaři na jejich problémy nemají tolik času, kolik by si představovali. Vyplynulo to z průzkumu názorů mezi lidmi zajímajícími se zdraví, který v září 2013 realizoval portál o zdraví Ordinace.cz.

Čtěte pozorně příbalový leták, vyplatí se vám to

Jestli patříte mezi ty, kteří se nezdržují čtením příbalového letáku k lékům, mohlo by vás zajímat zamyšlení Mgr. Milana Klapetka, člena poradenského týmu Centra vzdělávání a poradenství Brno. Dozvíte se, proč byste si v něm měli najít podrobnosti například o vedlejším účinku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.