Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-pro-klouby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-pro-klouby

Nemocenská i mateřská budou od ledna nižší

( Irena Waldhauserová | přečteno: 9386x )

Rok 2010 s sebou přináší i úsporná opatření schválená letos na podzim v rámci tzv. "Janotova balíčku". Některá z nich se nás dotknou jako pacientů, zejména snížení dávek nemocenského pojištění jako je nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství a ošetřovné. Přinášíme nejen stručný přehled změn platných od 1. ledna pro pacienty, ale pro zájemce i možnost podrobného prostudování jednotlivých úprav v letáku vydaném Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
•    Nemocenská se bude jednotně vypočítávat jako 60 % z vyměřovacího základu. (Dnes se procentní výměra s délkou nemoci postupně zvyšuje.)
•    Peněžitá pomoc v mateřství, tzv. mateřská (NE rodičovský příspěvek – ten se nakonec nemění), se sníží o cca 23 %.
•    Sníží se dávky ošetřovného (např. pro rodiče ošetřující nemocné dítě). První tři kalendářní dny nebudou propláceny vůbec. Celkově se tzv. podpůrčí doba zkracuje z devíti na šest dnů (u osamělých rodičů z 16 na 13). Ve výsledku tak budou rodiči proplaceny max. tři dny, resp. samoživiteli deset dnů.
•    Nově bude ze zdravotního pojištění hrazeno například očkování proti pneumokokům.
•    Mělo by dojít ke snížení cen léků a úhrad za ně, včetně generik.
•    Ceny léků může ovšem ovlivnit i zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty z 9 na 10 procent.
•    Maximální vyměřovací základ pro výpočet pojistného na všeobecné zdravotní pojištění se zvýší ze 48 na 72násobek průměrné mzdy.
•    Dále je součástí zákona ustanovení, že žádná zdravotní pojišťovna nesmí při náboru pojištěnců nabízet žádné peněžní ani nepeněžní plnění ani jinou výhodu nad rámec plnění poskytovaného jejím pojištěncům z veřejného zdravotního pojištění.
 
Podrobné informace o tom, jak se změní nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné a pojistné na sociální zabezpečení, najdete v letáku vydaném ministerstvem práce a sociálních věcí „Úsporný balíček – Změny v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR od 1. ledna 2010“ – ke stažení zde:Uspora_new.pdf
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Stránský Ladislav
2x

Páni mocní by si měli vyzkoušet aspoň jeden rok žít s platem 10000 - 13000 kč měsíčně. Je to nehoráznost od vládních činitelů se takhle stavět k těmto občanům pobírajícím tzv. almužnu. A co malé děti, ty aby rodiče radší odložili do dětského domova. Jak si to pan Janota představuje dál? Všechno se zdražuje a platy jdou dolů, tak kde to jsme. Oni se chtějí vším rounat západu ale výplatama ne.

J.H.
1x

Hlavně si nedokážu představit ošetřovné na 6 dní,z toho 3 dny placené,když takto krátkou dobu netrvá ani reakce po očkování,natož zápal plic a bronchitidy.To aby jsme se šli pást

nkrkxw

VoeF7P kapecldkegzm, [url=http://magkzyyfqdmv.com/]magkzyyfqdmv[/url], [link=http://fxgspmazboem.com/]fxgspmazboem[/link], http://zjgzzqawlvmu.com/


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-pro-klouby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vse-pro-klouby

Anketní otázka

Vyskytly se u vás někdy bradavice?

Zatím hlasovalo 938 lidí

Mohlo by vás zajímat

Toxoplazmóza

Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce