Inzerce

Nemocenská i mateřská budou od ledna nižší

( Irena Waldhauserová | přečteno: 9144x )

Rok 2010 s sebou přináší i úsporná opatření schválená letos na podzim v rámci tzv. "Janotova balíčku". Některá z nich se nás dotknou jako pacientů, zejména snížení dávek nemocenského pojištění jako je nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství a ošetřovné. Přinášíme nejen stručný přehled změn platných od 1. ledna pro pacienty, ale pro zájemce i možnost podrobného prostudování jednotlivých úprav v letáku vydaném Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
•    Nemocenská se bude jednotně vypočítávat jako 60 % z vyměřovacího základu. (Dnes se procentní výměra s délkou nemoci postupně zvyšuje.)
•    Peněžitá pomoc v mateřství, tzv. mateřská (NE rodičovský příspěvek – ten se nakonec nemění), se sníží o cca 23 %.
•    Sníží se dávky ošetřovného (např. pro rodiče ošetřující nemocné dítě). První tři kalendářní dny nebudou propláceny vůbec. Celkově se tzv. podpůrčí doba zkracuje z devíti na šest dnů (u osamělých rodičů z 16 na 13). Ve výsledku tak budou rodiči proplaceny max. tři dny, resp. samoživiteli deset dnů.
•    Nově bude ze zdravotního pojištění hrazeno například očkování proti pneumokokům.
•    Mělo by dojít ke snížení cen léků a úhrad za ně, včetně generik.
•    Ceny léků může ovšem ovlivnit i zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty z 9 na 10 procent.
•    Maximální vyměřovací základ pro výpočet pojistného na všeobecné zdravotní pojištění se zvýší ze 48 na 72násobek průměrné mzdy.
•    Dále je součástí zákona ustanovení, že žádná zdravotní pojišťovna nesmí při náboru pojištěnců nabízet žádné peněžní ani nepeněžní plnění ani jinou výhodu nad rámec plnění poskytovaného jejím pojištěncům z veřejného zdravotního pojištění.
 
Podrobné informace o tom, jak se změní nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné a pojistné na sociální zabezpečení, najdete v letáku vydaném ministerstvem práce a sociálních věcí „Úsporný balíček – Změny v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR od 1. ledna 2010“ – ke stažení zde:Uspora_new.pdf
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Stránský Ladislav
2x

Páni mocní by si měli vyzkoušet aspoň jeden rok žít s platem 10000 - 13000 kč měsíčně. Je to nehoráznost od vládních činitelů se takhle stavět k těmto občanům pobírajícím tzv. almužnu. A co malé děti, ty aby rodiče radší odložili do dětského domova. Jak si to pan Janota představuje dál? Všechno se zdražuje a platy jdou dolů, tak kde to jsme. Oni se chtějí vším rounat západu ale výplatama ne.

J.H.
1x

Hlavně si nedokážu představit ošetřovné na 6 dní,z toho 3 dny placené,když takto krátkou dobu netrvá ani reakce po očkování,natož zápal plic a bronchitidy.To aby jsme se šli pást

nkrkxw

VoeF7P kapecldkegzm, [url=http://magkzyyfqdmv.com/]magkzyyfqdmv[/url], [link=http://fxgspmazboem.com/]fxgspmazboem[/link], http://zjgzzqawlvmu.com/


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 147 lidí

Mohlo by vás zajímat

Novinky v povinné výbavě autolékárničky

Ještě teď, těsně před Vánoci, pro Vás máme možná tip na vánoční dárek. Také si nevíte rady s tím, co dát svému manželovi, dospělému synovi nebo tchánovi, když všechno, co potřebují, si radši koupí sami a pyžamo, košili či ponožky z loňska ještě ani nevybalili? A Vám přijde, že dárky by měly být i praktické! Kupte jim autolékárničku s novou povinnou výbavou! Je to sice dárek prostý veškeré romantiky, ale může pomoci zachránit zdraví i život. Podrobnosti, včetně letáku o zvládání dopravní nehody v pdf formátu, najdete v našem příspěvku.

Oslabenou imunitu posílí životní styl víc než preparáty

Poruchy nálady, nekonečně se vlekoucí infekce, oslabená imunita. „Většina lidí si raději vezme dvakrát denně multivitamin či od lékaře žádá předepsat antibiotika, místo aby se pořádně najedla, pravidelně sportovala a pořádně se vyspala,“ nabízí jednoduchou a levnou radu MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR a lékař pro intenzivní péči ve VFN Praha.

Koupelna pro Davida - informace o veřejné sbírce

20. března byla na portálu První internetové lékárny v České republice spuštěna možnost darovat příspěvek, který je určen konkrétnímu člověku, Davidovi z okresu Hradiště. Tento chlapec trpí vzácnou vrozenou vadou kůže - epidermolysis bullosa congenita (EB), známou mezi veřejností jako nemoc "motýlích křídel".

Po návštěvě koupaliště si dopřejte octovou lázeň

Zarudlé a pálící oči, bolest hlavy, ale i střevní potíže a alergická reakce. To jsou nejčastější důsledky pobytu v „kvetoucí“ vodě. Pro děti a těhotné může mít koupel ve vodě se sinicemi vážné následky.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.