Sluneční UV záření může poškodit spojivku a rohovku oka, pokud je neochráníte kvalitními brýlemi. „Většina slunečních brýlí prodávaných v ČR by měla mít UV filtr,“ říká optometrista Mgr. Petr Veselý, DiS., z Refrakčního centra a oddělení ambulantní chirurgie Kliniky nemocí očních a optometrie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. UV filtr si můžete nechat ověřit v každé optice.
UV záření, zejména jeho složky UV-A a UV-B, mají negativní vliv na oko. Mohou poškodit spojivku a rohovku. A jsou chvíle, kdy jsou oči namáhané dvojnásob - například při pobytu u vody se sluneční paprsky odrážejí od vody a energie dopadající na oko se sčítá. Proto je velice důležité chránit oči před jeho účinky.
Část UV záření je pohlcováno rohovkou. Větší část UV-A záření a malá část UV-B záření prochází přes oční čočku a sklivec až na sítnici, do místa nejostřejšího vidění (žluté skvrny). I když vliv UV záření na vznik šedého zákalu dosud nebyl spolehlivě ověřen, u disponovaných osob ve vyšším věku může vzniknout degenerace žluté skvrny, tzv. suchá nebo vlhká forma makulární degenerace. Sluneční brýle by měly tedy především odfiltrovat celou škálu UV záření.
Co je syndrom kancelářského oka zjistíte zde.
V současné době by velká většina slunečních brýlí, které je možné v ČR zakoupit, měla mít v sobě zakomponován absolutní UV filtr. Jistotu ale budete mít pouze tehdy, pokud si brýle necháte odborně překontrolovat. Takovou službu (zdarma) nabízí většina očních optik, kde brýle s UV filtrem můžete bez obav zakoupit.
Jak si uchovat zdravé oči, to se dočtete v tomto článku.