Inzerce

Nová naděje pro prevenci přenosu nemoci AIDS?

13. března 2009,   |   přečteno: 10176x

Vypadá to, že přenosu HIV by mohl zabránit speciální vaginální gel.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Vědci, zabývající se studiem opic, objevili nový druh vaginálního gelu, který by mohl zamezit přenášení viru AIDS. Glycerol monolaurate (GML), obsažený ve vaginálním gelu, chrání před přenosem HIV. Složka GML byla již schválena americkou vládní agenturou pro správu léků a potravin FDA („Food and Drug Administration“). GML se využívá již delší dobu v kosmetice i medicíně. Výzkumní pracovníci zjistili,že GML může blokovat vir HIV. Antimikrobiální činitel, který je v tomto gelu obsažen, působí na imunitní odpovědi organismu a porušuje řetězec událostí, které způsobují roznášení viru HIV uvnitř lidského těla.

Na vině je šimpanz z Kamerunu

Existují dva typy virů lidského immunodeficitu – HIV1 a HIV2. Ten první se pravděpodobně mezi lidi dostal ze šimpanze. Stalo se tak v Kamerunu v důsledku konzumace šimpanzího masa. Ten druhý se obtížněji přenáší a trvá déle než se projeví nemoc AIDS (syndrom získaného selhání imunity). Patně se přenesl na člověka z opice a na přelomu 19. a 20. století virus HIV překročil v Africe mezidruhovou bariéru.

Zpátky „ke zdroji“

Vědci z předních amerických univerzit se shodují na tom, že v případě GML se jedná o velice povzbuzující výsledky. Poukazují na nové možnosti prevence sexuálně přenosných chorob, zejména nemoci AIDS. Základní myšlenkou je zablokovat přístup, systematické rozšiřování a expanzi HIV v těle. Je prokázáno, že složka GML popsané vlastnosti vykazuje. Experiment probíhal pod vedením profesora mikrobiologie Schlieverta a jeho kolegy Haase z Minesotské univerzity následujícím způsobem: vědci měli k dispozici 9 opic makaků. Pěti makakům byl podáván gel obsahující GML, poté jim bylo vaginálně aplikováno 200 nakažlivých dávek smrtelného viru SIV (jedná se o opičí verzi viru HIV). Ostaní zvířata dostávala gel bez GML a poté jim byl též vaginálně aplikován vir SIV. Čtyři opice, kterým nebyl podáván GML, byly okamžitě infikovány virem a dostaly AIDS. Opice, kterým byl podáván GML, neprokazovaly v krátkodobém horizontu žádné známky nákazy. Jedna z těchto pěti opic ovšem jevila známky nákazy o několik měsíců později. Vědci tvrdí, že účinnost léku by se zvýšila tím, že by GML byl zkombinován s více druhy anti-HIV činitelů. Příkladem může být například kombinace GML s dalším vaginálním mikrobicidem, jako je PRO 2000.

Kde se GML nachází?
GML je možné nalézt v mateřském mléce, je používán ve značném množství kosmetických výrobků a je též obsažen v rozličných lécích, které jsou podávány orálně nebo v podobě krému. Nedávné studie provedené profesorem Schlievertem prokázaly, že GML usmrcuje mnoho různých druhů baktérií včetně kvasinkové infekce a další sexuálně přenosné nemoci. Díky své schopnosti potlačení množení bakterií, včetně baktérie vyvolávající TSS (syndrom toxického šoku), se v poslední době zvažuje využití GML jako aditiva hygienických tampónů.

S přihlédnutím k budoucímu využití gelu i pro lidskou populaci byla složka GML smíchána s tzv. zahřívací tekutinou KY, která je volně dostupná v lékárnách jako lubrikační gel. Smícháním těchto dvou složek vznikl nový léčivý prostředek, který ovšem ještě nebyl otestován pro dlouhodobé využívání člověkem. Je třeba provést ještě spoustu testů na opicích než bude možné GML otestovat i na člověku. V každém případě se jedná o otevření zajímavé cesty k potlačení tak závažného onemocnění, které má tisíce bezejmenných obětí. Mezi ty význačné, o které se zajímají média, patřil například Freddy Mercury, zpěvák skupiny Queen.

Haase, Schlievert a tým sdělili výsledky jejich testů 4. března v on-line edici časopisu Nature.
Zdroj:http://www.webmd.com/hiv-aids/news/20090304/new-vaginal-gel-stops-aids-virus

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 45 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Martina (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 20. listopadu 2019, 10:51:33

    Dlouho mne tento problém trápil, pak mi kamarádka doporučila inkontinenční pomůcku, která… Diskutovat

  • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

    Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi… Diskutovat

  • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

    Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.