Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Nový seriál: Jak správně užívat léky? (díl 3.)

( Renata Vyšínová | přečteno: 12374x )

Proč není vhodné dávat na mokvající ránu zásyp, z jaké vzdálenosti používat spreje a proč se hodí na pupínky tekuté chladivé zásypy - to se dozvíte v dalším díle našeho seriálu.

shutterstock.com

Na ošetření a léčbu problémů s kůží můžete vybírat mezi mnoha lékovými formami: mastmi, pastami, gely, zásypy, roztoky, emulzemi či suspenzemi, spreji. Zcela speciální kapitolou jsou náplasti, které sice aplikujeme na kůži, ale většinou přes ni jen působí celkově na organismus. Zvolit si mezi nimi ten nejvhodnější záleží nejen na účinné látce, kterou obsahují, ale i na stavu kůže.

 • Velmi záleží na tom, zda se tvoří puchýře, kůže mokvá či zda je pouze zarudlá. Rovněž záleží na tom, zda je zánět v akutním nebo chronickém stadiu. Špatně zvolená forma může stav choroby zhoršit, například zásypy nejsou vhodné na mokvající rány, neboť dochází k tvorbě krust. U takových projevů je spíše vhodné oplachování.
 • Na svědivou, zarudlou kůži s pupínky jsou zase vhodné chladivé tekuté zásypy.
 • Obecně platí zjednodušené pravidlo: "Mokré se léčí mokrým, suché suchým."

Než nanesete mastičku, umyjte se

 • Než načnete kůži čímkoli natírat, měla by být čistá.
 • V příbalovém letáku zjistěte, zda se má přípravek vetřít do kůže nebo lehce potřít v tenké vrstvě či naopak v silné vrstvě, zda se má přiložit okluzívní obvaz (způsobující zapaření kůže) nebo ponechat kůži volně dýchat.
 • Dávejte pozor, protože některé přípravky mohou obarvit nejen kůži, ale i vlasy nebo oděv.
 • Zjistěte také, zda daný lék nezvyšuje citlivost kůže na podrážděním slunečním zářením – pak se mu vyhněte, nebo kůži chraňte.
 • Po použití je jakéhokoli léčiva je třeba omýt si ruce.
 • Emulze a suspenze před každým použitím důkladně protřepejte, aby došlo k rovnoměrnému rozptýlení drobných částic resp. kapiček v kapalině.
 • Roztoky nanášejte na postižené místo vatovým tampónem. Dávejte přitom pozor, abyste přípravek dali jen na místo určení – ne na zdravou kůži.
 • Jestliže vám lékař či lékárník doporučí dělat teplé zábaly, pak lék zahřejte na požadovanou teplotu, namočte do něj kus vhodné látky a položte ji na postižené místo – pak přes ni dejte ještě jednu izolační vrstvu látky. Chladivé zábaly Pokud se mají dělat teplé obklady, lék se zahřeje na požadovanou teplotu, namočí se do něj látka, která se přiloží na postižená místa a přes ni se překryje ještě další izolační vrstva látky. Chladivé zábaly se naopak nemají vzduchotěsně zakrývat, protože by se místo ochlazování ohřívalo.
Desatero správného užívání léků najdete zde.

Sprej chraňte před nárazem a teplem

 • Před prvním použitím odvzdušněte ventil spreje nejméně dvojitým stisknutím.
 • Většina sprejů musíte při aplikaci držet svisle, s ventilem nahoře, ale jsou i výjimky, které se drží obráceně – to zjistíte z příbalového letáku.
 • Léčivou látku aplikujte krouživými pohyby ze vzdálenosti asi dvaceti centimetrů – jen tak vytvoříte souvislý film.
 • Pěnové a práškové spreje před použitím důkladně protřepejte.
 • Nádobku spreje je nutné chránit před nárazem, přímým sluncem a teplotou vyšší než 50 stupňů Celsia.

I když tekutý zásyp zhoustne, můžete ho použít

 • Zásyp rozprašte na pokožku jemně pomocí vaty. Jestliže ho máte vpravit foukáním do tělních dutin, použijte balónek.
 • Tekutý pudr musíte před použitím důkladně protřepat nebo promíchat. Na pokožku je nanášejte vatovým tampónkem nebo štětečkem. Na noc překryjte natřené místo ochranným obvazem, abyste si tekutý pudr nesetřeli. Jestliže tekutý pudr zhoustne, můžete ho zředit převařenou vodou.

Před náplastí ostříhejte chloupky

Nemluvíme o náplastech, které mají krýt rány, ale o těch, které dodávají do těla léčivé či jiné látky. Nejznámější jsou náplasti s např. s nikotinem pro pomoc při odvykání kouření, s ženskými hormony při menopauze, s opiáty proti silným bolestem a jiné. Výhodou oproti vnitřně užívaným lékovým formám je rovnoměrné působení a méně časté dávkování.

 • Náplast nalepte na čistou, neporušenou a neochlupenou kůži. Pokud je třeba odstranit drobné chloupky, ostříhejte je nůžkami. Holení totiž může způsobit drobná poranění a podráždění kůže.
 • Pokud chcete před nalepením náplasti kůži omýt, nepoužijete mýdlo, ji ničím nenatírejte – mohla by se odlepit.
 • Náplasti se nesmějí stříhat ani jinak porušit.
 • Po přilepení byste měli náplast na několik sekund silně přitlačit na kůži.
 • Po uplynutí předepsané doby náplast sejměte a vyměňte za jinou, kterou ale nelepte na stejné místo
 • Speciální náplasti nikdy nelepte na prsa a do jejich blízkosti.
 • Obvykle se s náplastí můžete sprchovat či koupat, ale pokud pod náplast vnikne voda, tedy i při silném zapocení, měli byste ji vyměnit za jinou.

Díl čtvrtý: Proč si nesmíte v rodině půjčovat oční kapky.

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Michal
2x

Na mokvající rany je nejlepší jitrocel. Ja osobně dělám jitrocelový extrakt, který vyléčí každou ranu i mokvající, bercové vředy a proleženiny i ekzemy V ostravské ZOO tímto přípravkem vyléčili mokvající ranu slonu s kterou si nevěděli rady i rany jiných zviřat. To, že jitrocel je účinný lék na rany můžete vyskoušet tak, nasbírate větší množstvi jitrocelu, který pomelete mlynkem na maso a tuto kaši přiložíte na postížené místo


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 51 lidí

Mohlo by vás zajímat

Toxoplazmóza

Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce