Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Při hojení bércových vředů na tvaroh ani prasečí kůži nespoléhejte

( Renata Vyšínová | přečteno: 18303x )

Bércový vřed je jedno z nejbolestivějších onemocnění. Bohužel věří někteří pacienti stále více babským radám než moderní medicíně a přicházejí k lékaři zabaleni do bylinek, vepřového sádla, nebo s ranou zalitou dezinfekcí na podlahu.

shutterstock.com

Moderní medicína nabídne při léčení bércových vředů speciální obvazový materiál se stříbrem, jódem či mořskými řasami.  Bohužel na ně dojde mnohdy až poté, kdy pacient vyzkoušel nějakou „klasiku“ z oboru lidové léčby.  „Neprofesionální samoléčba, která je pouze oddálením správného postupu, zvláště u bércových vředů, nakonec nemocného stejně dovede ve zhoršeném stavu na specializované pracoviště,“ upozorňuje Mgr. Markéta Koutná, specialistka Poradny pro léčbu ran na Klinice Anesteziologie, Resuscitace a Intenzivní Medicíny, 1. LF UK a VFN Praha.

Na trhu je velké množství materiálů, díky kterým se bércové vředy mohou léčit. „Dá se počítat na stovky názvů a desítky druhů. To je také důvod, proč by si laik neměl vybírat specifický materiál sám a bércový vřed léčit. Typ obvazu určuje specialista podle stádia, v kterém se rána nachází. Podle změny se postupně mění i typ materiálu. Obvazy obsahují přírodní látky, jakými jsou například stříbro, jód, mořské řasy, pektin, želatina, kolagen a mnohé další. Nosičem těchto látek bývají síťky, gely, speciální vlákna nebo polymery,“ vysvětluje Markéta Koutná.

Velmi důležité je také správně určit interval převazů. „Při zahájení léčby volíme termín převazu po jednom až třech dnech, v závěru hojení dosahuje interval až sedmi dnů. Důvodem je snaha o udržení ideálního prostředí pro hojení, jako je teplota a vlhkost. Časté převazy naopak tento proces zpomalují. Výzkumy prokázaly, že po každém převazu, kdy dojde k narušení prostředí, je potřeba nejméně šesti hodin k vytvoření podmínek k optimálnímu růstu tkáně,“ upřesňuje specialistka z Poradny pro léčbu ran.

Součástí léčby bércových vředů na nohách by mělo rozhodně být i cévní vyšetření. Právě podle něj uvažuje lékař o dalším postupu léčby – podpoře léky, kompresivními bandážemi a podobně. Pokud se prokáže žilní nedostatečnost, může právě zmíněná komprese vyřešit příčiny, které bércové vředy vyvolaly. „ Nemocní se často brání používání kompresivních obinadel. Jako důvod udávají diskomfort, bolest, uvolnění bandáže nebo problém s obutím. Podle zkušeností však může velmi příznivě ovlivnit hojení. Samozřejmě, že při silných bolestech je možné pacientovi kompresi uvolnit v určitých intervalech nebo snímat na noc,“ upozorňuje Markéta Koutná.

Bércový vřed je velmi bolestivý

I zdravotníci potvrzují, že je bércový vřed nejbolestivější druh rány. Pacienta bolest vysiluje, omezuje, neumožní mu kvalitní spánek. Mnohdy je tedy důležitější odstranit právě bolest, než zahojit samotnou ránu.

Právě bolest je v případě bércového vředu prvním varováním. Většinou má souvislost s cévním onemocněním. Odeznívání bolesti je pak známkou toho, že postupuje hojivý proces.

Při hojení je důležitý jídelníček i odpočinek

„Pokud se tělo musí vyrovnat s dlouhodobým hojením rány, ubývá mu hodně bílkovin – ty jsou totiž důležitou stavební jednotkou pro růst tkáně. V takových případech nestačí standardní strava ani v nadměrném množství. Jedním z řešení - jako doplněk stravy, jsou speciální koktejly obsahující kromě bílkovin i další látky. Na hojení ran mají příznivý vliv i minerály jako je vápník, hořčík, zinek nebo selen. Protože je bércový vřed často součástí výskytu dalších onemocnění, je nutné se o systému výživy a přísunu tekutin vždy poradit s ošetřujícím lékařem,“ radí Mgr. Koutná, která upozorňuje i na nutnost podpořit hojení správným životním stylem: „Dodržení doporučené životosprávy, absence kouření, regulace nadváhy, pravidelný odpočinek, zvýšená poloha nohou při odpočinku, vyvazování končetin včetně dodržení pravidel správného ošetření rány jsou nezbytné zásady pomáhající k dobrému hojení bércového vředu.“

Léčba bércových vředů vyžaduje i trpělivost. „Čím déle má pacient bércový vřed, tím déle trvá jeho zhojení. Proto je také důležité přicházet na ošetření a léčbu při náznacích prvních potíží. Bércový vřed má tendenci k opakování. Komplexní léčba dokáže i při pomalém hojení ránu vyčistit, odstranit bolest a poskytuje pacientovi lepší kvalitu denního života. Snažíme se, aby se naši nemocní mohli v létě koupat, jezdit na dovolenou, společensky žít a v noci si dostatečně odpočinuli. To vše jim umožňuje léčba moderními materiály,“ uzavírá Markéta Koutná.

Inzerce
2012_05_23_ScarHeal_546x160px_bez_ceny.png
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Hojení ran a jizev
Partner rubriky Hojení ran a jizev

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 527 lidí

Mohlo by vás zajímat

Péče o jizvy

Tomu, že se porušení integrity kůže hojí jizvou nelze zabránit, ale když už se jizva vytvoří, lze ji pomocí různých opatření zhojit tak, aby byla co nejméně patrná.

Hojení chronických ran pomocí moderních obvazů

Obvazové materiály jsou nedílnou součástí léčby,významnou roli ale hraje i životní styl.

Jak urychlit hojení ran po operaci

Rychlé hojení operačních ran znamená menší pooperační komplikace a časnější návrat do normálního života. Rychlost, s jakou se rána zahojí, lze ovlivnit mnoha faktory: od správného provedení chirurgického zákroku po péči o ránu, dostatečnou výživu a přísun vitamínů a minerálů.

Jizvu po císařském řezu poctivě masírujte

Stále větší počet těhotenství končí císařským řezem, po kterém zůstane doživotní památka v podobě jizvy. Aby to byla památka co nejméně výrazná, potřebují prvních pár měsíců patřičnou péči – například masáž nebo ochranu silikonovými pásky. Nic ale není ztraceno ani v případě, že je jizva velká nebo nevzhledná, to se ke slovu dostává plastická chirurgie, o jejíchž možnostech mluví primář Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice na Bulovce MUDr. Karel Urban.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce