Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

O zub lze přijít z mnoha důvodů - řešením může být implantát

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1625x )

Když se u nás po roce 1989 otevřely hranice, bylo jasné, že lidé ze Západu mají nejen hezčí šaty, boty nebo auta, ale většinou také mnohem hezčí zuby. Bylo to i díky zubním implantátům neboli umělým zubům, které začali postupně objevovat i naši stomatologové. Revoluce proběhla i v našich ústech. Před 30 lety začal boom zubních implantátů.

shutterstock.com

Také česká stomatochirurgie zaznamenala svůj „revoluční vývoj“.
„Učili jsme se lidem implantáty zavádět, doplňovat kost, první čepelkové implantáty jsme postupně vyměnili za sofistikovanější nitrokostní. Byl to obrovský skok a velmi rychlý vývoj, který nám umožnil mnohem lépe ošetřit i řadu komplikovaných případů,“ vzpomíná MUDr. Radim Horák z Kliniky GHC Praha.

O zub lze přijít z mnoha důvodů: nejčastějšími příčinami bývá úraz, onemocnění dásní, zubní kaz nebo jiné zánětlivé onemocnění zubu.

Každý ztracený zub je lepší nahradit

Implantát neboli umělý zub je dobrým řešením i z hlediska estetiky, která je pro řadu lidí stejně důležitá jako funkce nového zubu: od pravého zubu je implantát nerozeznatelný barvou i tvarem.
„Správně vybraný a zavedený implantát s kostí perfektně sroste a zcela nahradí i poškozený kořen. A na rozdíl od pevných můstků není nutné obrousit okolní zdravé zuby, které se tak nenávratně poškodí,“ vysvětluje lékař. Výhodou nové zubní náhrady je i její životnost: kvalitní implantát vydrží už na celý život. „Umělý kořen zároveň vyplňuje mezeru po chybějícím zubu, která by v budoucnu mohla kvůli stažení kosti vyústit až v úbytek kostní hmoty,“ upozorňuje doktor Horák na fakt, proč je lepší každý ztracený zub znovu nahradit.

Pokud vám lékař nabízí implantát, mělo by vás zajímat několik věcí:


„Podstatná je nejen cena, ale také záruka a kvalita implantátu – já například doporučuji systém švýcarské značky, která je i díky ověřeným klinickým výsledkům momentálně neprodávanější jak v Evropě, tak ve světě,“ říká MUDr. Radim Horák z Kliniky GHC Praha.
„Zeptat se můžete na dobu hojení po implantaci i jaké je zajištění provizoriem – do čelisti se totiž nejprve zavede titanový šroub a na něj se na určitý čas nasadí zub provizorní. Pacient se také může informovat, jaký typ operace chce lékař zvolit i zdali má právě on pro tento typ výkonu dostatek kosti,“ vypočítává MUDr. Radim Horák. Implantáty totiž nejsou vhodné pro každého. 
„Například u diabetiků, silných kuřáků nebo lidí se sníženou imunitou, třeba po transplantacích nebo ozařování, se tento typ zubní náhrady nedoporučuje. Je to proto, že kost nemusí implantát přijmout. Lepší variantou je pak můstek,“ je přesvědčen specialista.

Ani bolest, ani strach

„Pokud dnes někdo přijde o zub, zavedení implantátů se dnes opravdu nemusí bát,“ říká MUDr. Radim Horák z Kliniky GHC Praha. Chirurgický zákrok, při kterém operatér vkládá zubní implantát do pacientovy čelisti, je totiž téměř bezbolestný. A může být i pohodlný. To v případě, že se zákrok neprovádí v klasické ambulanci, kde se pacient po výkonu musí zvednout a sám odejít, ale na sále v analgosedaci. Mírné utlumení totiž potlačuje nejen bolest, ale také strach. „Správná kombinace léků na uklidnění spolu s léky proti bolesti způsobí, že pacient zůstává při vědomí a spolupracuje, samotný výkon si pak už ale většinou nepamatuje,“ vysvětluje doktor Horák, který po zákroku doporučuje využít ještě lůžkové péče.
„Už samotné vědomí, že se o mě můj lékař dál postará, dělá pro psychiku pacientů velmi mnoho a zvyšuje tak celkovou pohodu operace. Následný odpočinek na lůžku pod lékařským dohledem si proto pacienti obvykle rádi dopřejí,“ je přesvědčen MUDr. Horák.

Ošetření na jednom místě

Úspěch zákroku spočívá v co nejpřesnějším umístění implantátu. K tomu dnes slouží aktivní navigovaná chirurgie. I proto má smysl hledat zdravotnické zařízení s co možná nejlepším vybavením – multifunkčním operačním sálem a zázemím v podobě lůžek. 

Mnohdy řeší lékaři opravdu vážné stavy.
„Polovina úrazů hokejistů se týká právě obličejového skeletu. Jsou to zlomeniny, vyražené zuby či tržné rány na obličeji. Na klinice tak nejen sportovcům, ale i dalším pacientům, poskytujeme stomatologické služby v celé šíři, včetně například ortodoncie, stomatochirurgie nebo dentální hygieny,“ říká lékař, který ošetřuje lidi od 15ti let do pozdního věku.
Nedávno jsem například zaváděl implantáty 94 letému pacientovi,“ uzavírá specialista, který ročně „dodá“ lidem do úst okolo 250 nových zubů.

Trochu historie

Historie zubních implantátů sahá až do starověku. Archeologové objevili dolní čelist ženy pocházející pravděpodobně z civilizace Mayů. V ní byly nasázeny části mušlí, které zřejmě měly plnit funkci ztracených zubů.  A kolem roku 700 před naším letopočtem vznikly v etruské civilizaci náhrady zubů v podobě zlatých tyčinek. Do nich se vkládal umělý zub – zejména zvířecí.

V 18. století se začínaly vyrábět první protézy, které již přece jenom něco vydržely. Byly většinou ze slonovinové kosti nebo ze zlata, stříbra a kaučuku. Takovou protézu si tak ale mohla dovolit pouze majetnější část populace.

Jednou z prvních zubních klinik v Evropě specializovaných na ústní a čelistní chirurgii se v roce 1920 stalo původně zubní ambulatorium v pražské Vodičkově ulici.

Zdroj: www.ghc.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Problémy s ošetřením chrupu nespolupracujícího dítěte

Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce