POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE? Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat.
Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.
Pacienti s cukrovkou (diabetes mellitus) vyžadují nejen zvýšenou péči o hygienu nohou, ale zvláštní pozornost by měli věnovat také výběru vhodného typu obuvi a dokonalému padnutí obuvi na nohu.
Při výběru obuvi pro ně v podstatě platí všechny zásady zdravotně nezávadného obouvání, navíc však mají jistá omezení a specifika, která musí velmi striktně dodržovat. Těchto omezení je hned několik, jako např. že obuv musí mít usňový svršek, podšívka by měla mít vyšší kapacitu pro sorpci vlhkosti a protiplísňovou úpravu, svršek obuvi nesmí mít žádné pruženky, na nártu nesmí být funkční švy, obuv musí mít max. výšku podpatku 20 mm pro muže a 25 mm pro ženy, tužinka svršku musí být měkká, podešev nesmí být příliš tenká a musí mít protiskluzné vlastnosti, obuv musí být vybavena vyměnitelnými stélkami, které musí být schopny rozkládat vzniklé vysoké lokální tlaky apod. Dále pro ně platí pravidlo, že nesmí nosit obuv naboso a mají zákaz nošení otevřených střihů obuvi po venku a také nesmí používat vkládací stélky s masážními (reflexními) výstupky. Před každým obutím musí diabetik důkladně prohlédnout vnitřek obuvi, zda v ní není nějaký cizí předmět (kamínek, písek, větvička apod.), nebo poškození vnitřního vybavení obuvi (shrnutá podšívka, vyčnívající skobička či hřebíček, apod.), které by mohly zranit kůži jeho nohou.
Každý pacient s cukrovkou by měl být v ordinaci svého ošetřujícího lékaře podrobně seznámen se zdravotním stavem svých nohou a měl by být poučen, jak pečovat o své nohy a jak vybírat správnou obuv.
Podle zdravotního stavu nohou diabetika se nabízí obuv tří kategorií:
Obuv profylaktická – je určena pro pacienty postižené diabetem zpravidla v počátečním stadiu. Je běžně dostupná v prodejnách obuvi a lékárnách a může být částečně hrazena zdravotními pojiš?ovnami. Dá se koupit buď volně v prodejnách – bez úhrady pojiš?ovnou, nebo na lékařský předpis od ošetřujícího lékaře (diabetologa) – s úhradou pojiš?ovny.
Obuv terapeutická (obvazová) – je určená pro dlouhodobé odlehčení při různém onemocnění nohou, popř. po chirurgickém zákroku na noze diabetiků.
Obuv ortopedická – je zpravidla vyráběna individuálně pro operovanou nohu nebo nohu s těžšími deformitami.
Víc než polovina lidí po amputaci končetiny aspoň dočasně pociťuje bolest či vnímá dotek, horko, chlad apod. v končetině, která jim byla odstraněna. Tyto fantomové pocity a bolesti se mohou vyskytnout i u daleko méně razantních zákroků, například po vytržení zubu.
Češi staví dobré jídlo a pohodlí nad strach ze závažných zdravotních komplikací. Právě to ukázal nejnovější průzkum Ordinace.cz s tématem cukrovka. Ukázalo se, že Češi jsou, co se diabetu týče, znalci. Vysypou z rukávu jeho příznaky, druhy, léčbu, ale i možné komplikace. Ovšem že by právě s těmi příznaky šli k lékaři a nechali se léčit, to ne. Nechtějí totiž slyšet, že by měli držet dietu.
Pohyb by měl být základním prvkem léčby diabetiků. Čím víc tuku se totiž v těle usadí, tím horší je hospodaření organismu s inzulínem – a to rozhodně diabetici nemohou potřebovat. „Diabetikům radím, aby každý den vyšli rychle schody, udělali si svižnou procházku. Srdce musí rozpohybovat, zadýchat se, rozproudit krev – to stačí pět minut. Dalších třicet minut pak už stačí klidný a pozvolný pohybu,“ říká Naďa Slavíková, edukační sestra diabetické ordinace při Nemocnici Kadaň.
Bolesti, neustálé brnění, studené nohy, křeče. To jsou průvodní znaky diabetické neuropatie, čili diebetické nohy, na které léky moc nezabírají. Klinické studie ale dokázaly, že úlevu může přinést metoda MDM, tedy stimulace centrální nervové soustavy elektrickými podněty.