Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Očkování proti klíšťové encefalitidě by zabránilo zbytečné smrti

( Výstup z tiskové konference | přečteno: 21552x )

V současné době je již prakticky na území České republiky není oblast bez rizika výskytu klíšťové encefalitidy. Klíšťata se už posunula i do vyšších nadmořských výšek. Paradoxem zůstává, že zájem o očkování, které je jedinou účinnou ochranou proti tomuto onemocnění, stagnuje.

shutterstock.com

Úmrtí na klíšťovou encefalitidu jsou podle odborníků zbytečná. Podle statistik onemocnělo po přisátí klíštěte vloni 589 obyvatel České republiky a tři z toho zemřeli. Nejvíce nakažených bylo již tradičně v Jihočeském kraji, v kraji Vysočina, Středočeském kraji a v hlavním městě Praha. A to šlo o rok poměrně netypický co do aktivity klíšťat, jarní vlna výskytu přišla opožděně kvůli dlouhotrvající sněhové pokrývce. "V porovnání s předchozími lety je počet nakažených mírně podprůměrné číslo. Neznamená to, že by z dlouhodobého hlediska byla klíšťová encefalitida na ústupu. „Za oblast výskytu klíšťové encefalitidy se dá považovat už celé území republiky, protože se klíšťata posunula i do o vyšších nadmořských výšek. Bohužel zájem o očkování, které je jedinou účinnou ochranou, neroste,"komentuje statistiky doc. MUDr. Bohumír Kříž, CSc., ze Státního zdravotního ústavu.

Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit při rekreačních aktivitách v přírodě, na procházkách, při sportování (cyklistika, běhání, in-line brusle a další), při venčení psa, sběru hub a lesních plodů, zahradničení atp. Nejvíce nakažených osob v roce 2010 bylo v Jihočeském kraji (103), v kraji Vysočina (75), ve Středočeském kraji (68) a v hlavním městě Praha (64). "Všechna tato onemocnění byla zbytečná, protože se jim dalo předejít očkováním," říká MUDr. Václav Chmelík, primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice, kde mají s klíšťovou encefalitidou bohaté zkušenosti. "Právě nyní, v chladných měsících roku, je ideální čas nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat," upozorňuje MUDr. Václav Chmelík.

V ČR je proočkováno 16 % lidí. Přitom informací o tom, že existuje účinná vakcína, těch mají obyvatelé dost. Pokud se obyvatel ČR zeptáte, jakou vakcínu znají, zmíní vakcínu proti klíšťové encefalitidě hned na druhém místě po tetanu.  Navíc máme hned za hranicemi výborný příklad, jak dostatečnou proočkovaností populace minimalizovat riziko nákazy − v sousedním Rakousku v posledních letech počet obyvatel infikovaných klíšťovou encefalitidou nepřesáhne sto případů ročně. Rakousko je země srovnatelná s ČR co do počtu obyvatel, teplotního pásma i oblastí s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy. Důvodem pro tak nízký počet nemocných tam je fakt, že tam si pro svou vakcínu chodí kolem 86 % lidí.  Předseda České vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., konstatuje: „Dokud lidé u nás nezačnou být zodpovědní za své zdraví a nenechají se proti klíšťové encefalitidě očkovat, nedojde ke snížení počtu případů. Stále se budeme potýkat s jeho závažnými následky.“

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Očkování a prevence klíšťové encefalitidy

Klíště obecné je parazit z řádu členovců, který po přisátí může na člověka přenést klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou borreliózu. Nebezpečí nákazy lymskou boreliózou je asi desetkrát vyšší než u zánětu mozkových blan...

Klíšťová encefalitida

Člověk parazity nemá rád, ty co sají krev ještě méně a ty co při tom mohou způsobit vážné onemocnění již vůbec ne. Do této skupiny parazitů patří právě klíště.

Lumbální punkce

Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly.

Nepřecházejte nemoci. Klid je víc než léky

Každá choroba je pro člověka zátěží. Organismus s ní musí bojovat a vynakládá na to spoustu energie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce