Inzerce

Očkování proti klíšťové encefalitidě by zabránilo zbytečné smrti

28. března 2011, Výstup z tiskové konference   |   přečteno: 18618x

V současné době je již prakticky na území České republiky není oblast bez rizika výskytu klíšťové encefalitidy. Klíšťata se už posunula i do vyšších nadmořských výšek. Paradoxem zůstává, že zájem o očkování, které je jedinou účinnou ochranou proti tomuto onemocnění, stagnuje.

Úmrtí na klíšťovou encefalitidu jsou podle odborníků zbytečná. Podle statistik onemocnělo po přisátí klíštěte vloni 589 obyvatel České republiky a tři z toho zemřeli. Nejvíce nakažených bylo již tradičně v Jihočeském kraji, v kraji Vysočina, Středočeském kraji a v hlavním městě Praha. A to šlo o rok poměrně netypický co do aktivity klíšťat, jarní vlna výskytu přišla opožděně kvůli dlouhotrvající sněhové pokrývce. "V porovnání s předchozími lety je počet nakažených mírně podprůměrné číslo. Neznamená to, že by z dlouhodobého hlediska byla klíšťová encefalitida na ústupu. „Za oblast výskytu klíšťové encefalitidy se dá považovat už celé území republiky, protože se klíšťata posunula i do o vyšších nadmořských výšek. Bohužel zájem o očkování, které je jedinou účinnou ochranou, neroste,"komentuje statistiky doc. MUDr. Bohumír Kříž, CSc., ze Státního zdravotního ústavu.

Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit při rekreačních aktivitách v přírodě, na procházkách, při sportování (cyklistika, běhání, in-line brusle a další), při venčení psa, sběru hub a lesních plodů, zahradničení atp. Nejvíce nakažených osob v roce 2010 bylo v Jihočeském kraji (103), v kraji Vysočina (75), ve Středočeském kraji (68) a v hlavním městě Praha (64). "Všechna tato onemocnění byla zbytečná, protože se jim dalo předejít očkováním," říká MUDr. Václav Chmelík, primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice, kde mají s klíšťovou encefalitidou bohaté zkušenosti. "Právě nyní, v chladných měsících roku, je ideální čas nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat," upozorňuje MUDr. Václav Chmelík.

V ČR je proočkováno 16 % lidí. Přitom informací o tom, že existuje účinná vakcína, těch mají obyvatelé dost. Pokud se obyvatel ČR zeptáte, jakou vakcínu znají, zmíní vakcínu proti klíšťové encefalitidě hned na druhém místě po tetanu.  Navíc máme hned za hranicemi výborný příklad, jak dostatečnou proočkovaností populace minimalizovat riziko nákazy − v sousedním Rakousku v posledních letech počet obyvatel infikovaných klíšťovou encefalitidou nepřesáhne sto případů ročně. Rakousko je země srovnatelná s ČR co do počtu obyvatel, teplotního pásma i oblastí s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy. Důvodem pro tak nízký počet nemocných tam je fakt, že tam si pro svou vakcínu chodí kolem 86 % lidí.  Předseda České vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., konstatuje: „Dokud lidé u nás nezačnou být zodpovědní za své zdraví a nenechají se proti klíšťové encefalitidě očkovat, nedojde ke snížení počtu případů. Stále se budeme potýkat s jeho závažnými následky.“

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 30 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • pič (vyhřezlá plotýnka) 18. srpna 2019, 18:33:28

    běžte makat a nic vas nebude bolet Diskutovat

  • Martin (Rivotril) 18. srpna 2019, 21:23:15

    skus gerodorm na spanie Diskutovat

  • Petr st. (Rivotril) 18. srpna 2019, 01:01:34

    Ahoj Michale, diky. Dostal jsem anginu, takze atb. byla nutna. Mne nespavost zpusobuji i vitaminy,… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.