Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ



Příznaky a průběh nemoci
Léčba příčin klíšťové encefalitidy v současné době neexistuje. Léčí se pouze příznaky onemocnění. Onemocnění může probíhat jako nehnisavý zánět mozkových blan či zánět mozku. K nákaze obvykle dochází v přírodě po přisátí infikovaného klíštěte, při odstraňování klíštat ze psů a koček nebo pitím nepasterizovaného mléka. Onemocnění klíšťovou encefalitidou mívá dvoufázový průběh.
V první fázi nemoci má pacient teploty s necharakteristickými příznaky (únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností). Počáteční příznaky se podobají chřipkovému onemocnění. Následuje pár dní úleva, kdy se pacient cítí lépe, ale virus se zatím v těle množí. Záleží na tom, jak moc se virus rozšíří do mozku, než nastane druhá fáze, kdy se člověku přitíží. Nastupují bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota. V této fázi musí být pacient hospitalizován.
Při lehčím průběhu nemoci – meningitidě − virus postihuje především mozkové pleny. Dojde k poměrně rychlému ústupu potíží, pacient odchází z nemocnice za 2−3 týdny domů, potom následuje několikaměsíční rekonvalescence.
Těžší forma nemoci, při které virus postihuje mozkovou tkáň, se nazývá encefalitida. Průběh onemocnění je daleko vážnější, zvyšuje se i procento vážných zdravotních následků.
Jste očkováni proti klíšťové encefalitidě? Uvítáme, pokud nám napíšete v diskusi nebo prostřednictvím tohoto mailu.
Klíště může přenášet i boreliózu. Víc se o ní dočtete v tomto článku.
Přidat nový komentář