Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=leaderbord&utm_campaign=cukrovka
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Odborná fakta o kolagenu: pokud hledáte skutečné účinky, ověřte si jeho složení

(21. září 2022, Komerční prezentace | přečteno: 210x )

Kolagen je často vyhledávaným typem výživového doplňku pro vnitřní užívání. Pomáhá eliminovat první příznaky stárnutí spojené s nedostatkem přirozeného kolagenu v těle – zlepšuje pohyblivost kloubů, posiluje pokožku, vlasy i nehty. Avšak takových účinků je schopen pouze kolagen, který projde specifickou procedurou výroby. Má tedy užívání kolagenu smysl a za jakých podmínek? Podívali jsme se na tuto problematiku spolu s předními odborníky z medicíny a dermatologie.

shutterstock.com

Kolagen je často vyhledávaným typem výživového doplňku pro vnitřní užívání. Pomáhá eliminovat první příznaky stárnutí spojené s nedostatkem přirozeného kolagenu v těle – zlepšuje pohyblivost kloubů, posiluje pokožku, vlasy i nehty. Avšak takových účinků je schopen pouze kolagen, který projde specifickou procedurou výroby. Má tedy užívání kolagenu smysl a za jakých podmínek? Podívali jsme se na tuto problematiku spolu s předními odborníky z medicíny a dermatologie.

Účinky kolagenu na klouby, pleť, vlasy a nehty jsou všeobecně známé. Vždyť kolagen tvoří až 70% sušiny kloubní chrupavky a až 80% lidské kůže. Pokud se u žen či mužů objevují první vrásky, bolesti pohybového aparátu či snížená kvalita vlasů a nehtů, může být příčinou právě nedostatek kolagenu. Svůj vlastní kolagen si totiž lidské tělo v dostatečném množství tvoří jen do určitého věku a okolo třicítky už může začít jeho produkce klesat.

Že má jeho užívání ve formě výživového doplňku smysl, potvrdila i jedna nedávná studie publikovaná v odborném časopisu Dermatology Practical & Conceptual, v níž autor shrnul výzkumy z období 2010 až 2020 týkající se kolagenu. V nich se jednoznačně prokázal pozitivní vliv užívání kolagenu na elasticitu a hydrataci pleti, což vedlo ke snížení tvorby vrásek, a to bez jakýchkoli vedlejších účinků. Pokud si totiž vyberete prémiový 100% čistý kolagen, jedná se o přírodní složku. Kolagenové doplňky se získávají z vedlejších produktů dobytka nebo ryb. “Přírodní kolagen se bez úprav velmi špatně vstřebává, proto je potřeba ho pro vnitřní požití speciálně upravovat nebo štěpit, aby se v těle dobře vstřebal,” vysvětluje emeritní primář ortopedie MUDr. Milan Čarvaš.

Je však důležité zkontrolovat si při koupi doplňku i další principy výroby. Například, kolik typů kolagenů obsahuje. Dosud odborníci identifikovali asi 30 typů kolagenů, pro lidské tělo je však nejdůležitějších prvních pět. “Kolagen typu I. je v lidském těle nejrozšířenější. Je hlavní součástí kůže, kostí a šlach. Kolagen typu III. se v kůži nachází v okolí kožních adnex (vlasy, nehty) a cév. Kolagen typu II. se nachází v chrupavce,” hovoří o významu typů kolagenů dermatoložka Jana Molčanová z kliniky Medoderm. Pokud tedy hledáte nejlepší kolagen na pleť, měl by určitě obsahovat kolagen typu I., ale pokud chcete pocítit i účinky na klouby, měl by obsahovat i kolagen typu II. Z tohoto hlediska je dobré volit si vícesložkový kolagen, například česká značka Inca Collagen obsahuje 3 typy kolagenů – I., II. a III. typu. Pokrývá proto nároky pro vnější vzhled i pohyblivost těla.

Důležitým kritériem pro účinný kolagen je také jeho bioaktivita. Jedná se o schopnost účinkovat v lidském těle. Podle odborníků by měl kvalitní kolagen být 100% čistý, hydrolyzovaný za studena a z mořských ryb – právě kvůli tomu, že není nutné je upravovat tepelně. Měl by být v práškové formě, aby byl trvanlivý a zároveň bez konzervantů. “V práškové formě je minimální nebezpečí bakteriálního rozkladu – bez vody je bakterie bezmocná,” potvrzuje biochemička, doktorka Dagmar Petrová.

Česká značka Inca Collagen hledala způsoby, jak zachovat ve svém doplňku co nejvyšší bioaktivitu. Zvolila štěpení kolagenu pomocí enzymů, kdy bez tepelných úprav dochází ke štěpení na totožné bioaktivní fragmenty se zachováním citlivé struktury. Navíc se Inca Collagen vyrábí z mořských ryb, je 100% čistý bez aroma a příchutí, což zaručuje maximální účinnost produktu.

Chcete-li se přidat ke spokojeným zákazníkům čistého přírodního kolagenu Inca Collagen, na webové stránce prodejce nyní naleznete promokód, díky kterému je pro vás připravena na kolagen sleva!


Zdroje: Hend Al-Atif: Collagen Supplements for Aging and Wrinkles: A Paradigm Shift in the Fields of Dermatology and Cosmetics.
Publikováno v Dermatology Practical & Conceptual, 2022.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

62%
38%
Zatím hlasovalo 219 lidí
Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=adbox&utm_campaign=cukrovka
reklama https://www.lekarna.cz/pro-deti-13778/?utm_source=ordinace&utm_medium=intext_scyscraper&utm_campaign=Vanoce_deti

Mohlo by vás zajímat

Syndrom karpálního tunelu ohrožuje většinu pracovníků na počítači

Syndrom karpálního tunelu patří k nejčastějším nemocem z povolání. Postihuje dělníky se sbíječkami, hudebníky i zubaře. Nejvíc rizikovou skupinou jsou ale lidé sedící u počítačů. Nepříjemné pocity a občasné brnění v zápěstí zná téměř každý z nich.

Parkinsonovu chorobu je možné odhalit z mimiky obličeje

Ztráta spontánních pohybů obličeje a ztížená artikulace patří k běžným projevům Parkinsonovy choroby. Odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT ve spolupráci s neurology z 1. lékařské fakulty UK vyvinuli metody automatické videoanalýzy pohybů obličeje a akustické analýzy řeči, podle nichž dokáží odhalit Parkinsonovu chorobu v počátečních fázích onemocnění.

Kašel není nemoc, ale pouze její projev. Kdy jít s kašlem k lékaři?

Kašel je náš základní obranný reflex, který pomáhá udržet průchozí dýchací cesty. A samozřejmě může být i příznakem mnoha více či méně závažných onemocnění.

Jak ulevit očím? Pomohou brýlová skla s filtrem modrého světla

Mít unavené oči nebo bolesti hlavy z častého koukání na televizi, do počítače nebo telefonu není vůbec nutné. Tyto nepříjemnosti způsobuje tzv. modré světlo vyzařující z displejů, které ovšem dokážou blokovat speciální brýle. Můžete si je pořídit v dioptrické i nedioptrické variantě a ocení je také děti.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce