Inzerce

Odchlípení, čili amoce sítnice

(MUDr. Pavel Jurák | přečteno: 35307x )

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

shutterstock.com

Jak se projevuje?

Mezi typické počáteční příznaky patří náhlé objevení se zákalků plovoucích v zorném poli a světelné záblesky vnímané před postiženým okem. Zákalky pacienti popisují velmi různě, nejčastěji jako "saze, pavouky, mušky, tečky apod.", které když se snaží "chytit", tak jim uplavou stranou. Charakteristický je náhlý vznik a nápadnost těchto zákalků a častý doprovod záblesky. (Tyto nebezpečné je třeba odlišit od těch nevinných, které zná velká část, zvláště krátkozrakých lidí, vnímaných dlouhodobě zhruba stejně intenzivně, zvláště při pohledu na světlý podklad nebo proti světlu. Tento typ opacit není nebezpečný a není se jich třeba obávat, pokud nedojde k náhlé nápadné změně v jejich kvantitě a kvalitě). S určitým časovým odstupem, který může být dosti variabilní, začíná pacient vnímat výpad zorného pole. Někteří jej přirovnávají k zácloně nebo závěsu částečně spuštěné před okem, jiní udávají pocit, jako by jim před okem clonil spadlý pramen vlasů, a to nejčastěji z vnější strany. Tento stín se postupně šíří a většinou následuje i zhoršení zrakové ostrosti, pacient vidí celkově špatně. Přitom není pociťována bolest ani dráždění oka.

Z hlediska průběhu a prognózy onemocnění je důležité při vzniku iniciálních příznaků co nejdříve vyhledat očního lékaře. Samotné zákalky a záblesky nejsou totiž většinou ještě příznaky odchlípení sítnice, ale signalizují pouze odtržení zadní sklivcové membrány, tah sklivce za sítnici, případně vznik trhliny. V této fázi, pokud je diagnostikována trhlina, často (ne vždy) stačí ošetření sítnice laserem a nebezpečí amoce bývá zažehnáno. Většinou není nutná léčba žádná, neboť oftalmolog nalezne pouze akutní odchlípení sklivce bez dalších rizikových faktorů. Tento závěr však může učinit pouze lékař po důkladném vyšetření, pacient sám nemá možnost na základě uvedených subjektivních obtíží závažnost stavu posoudit. Jakmile začne vnímat clonu před okem, je už vznik odchlípení velmi pravděpodobný a urgentní vyšetření již opravdu nelze odkládat, neboť časnost zákroku většinou rozhoduje o zrakové prognóze. Tímto se dostáváme k léčbě amocí.

banner_ks_poradna.jpg
kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Víte, jak se zachovat při hypoglykémii?

Zatím hlasovalo 129 lidí

Mohlo by vás zajímat

Všímejte si možné zrakové vady i u svých dětí!

Včasné rozpoznání oční vady je pro úspěšnou léčbu klíčové. Neléčené vady v dětském věku totiž mohou vyústit v trvalé poškození nebo dokonce ztrátu zraku. Proto se pravidelné vyšetření očí u dětí nesmí zanedbávat.

Zraková aura

Obcas trpim migrenami, ktere predchazi tzv. zrakova aura. Kamaradka mi poradila, ze jiz pri techto zrakovych projevech mam vzit 2 tablety Paralenu nebo Ibuprofenu, abych zmirnila nastupujici bolest hlavy a nevolnost. Existuji nejake lepsi medikamenty a jsou volne prodejne nebo na predpis?

Hnědá skvrna na bělmu

Dobrý den, můžete mi říct co znamená hnědá skvrna na bělmu? Děkuji

Oči sice nikdy nespí, odpočinek ale potřebují

Lidské oko se nepřestává pohybovat ani při spánku. Kvalitní spánek je přesto pro zdraví oka velmi důležitý. Ložnice by měla být dobře zatemněná, televizi a počítač je lepší vypnout alespoň 90 minut před usnutím. Modré světlo, které elektronické přístroje vyzařují, totiž potlačuje tvorbu hormonu melatoninu. Před spaním je lepší odložit i mobilní telefon, na večerní svícení jsou vhodnější obyčejné žárovky než oblíbené LED osvětlení.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.