Inzerce

Odchlípení, čili amoce sítnice

(MUDr. Pavel Jurák | přečteno: 35311x )

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

shutterstock.com

Jak se odchlípení sítnice léčí?

O ošetření trhlin laserovou fotokoagulací již bylo pojednáno výše. Pro pacienta je tento zákrok velmi výhodný vzhledem k minimální zátěži. Pokud není takový zásah dostatečný, nebo již došlo ke vzniku vlastního odchlípení, je nevyhnutelná operace. Většinou se provádí v celkovém znecitlivění, i když v některých případech ji lze provést i v pouhém místním umrtvení. Cílem je uzavření, zajizvení a přihojení trhliny nebo trhlin a znovupřiložení sítnice ke stěně oka. Používá se různých operačních postupů, mnohdy velmi náročných na erudici operatéra i materiální vybavení. Výsledek, co se kvality vidění týče, závisí na mnoha faktorech, a případ od případu bývá různý, významné procento má však prognózu relativně příznivou.

Prevence:

Názory na prevenci amocí, hlavně ve vztahu ke krátkozrakosti, prošly v minulých letech určitým vývojem. Je faktem, že krátkozrakost, zvláště vyšší, zvyšuje riziko vzniku odchlípení sítnice (40% pacientů s amocí je krátkozrakých, zatímco v populaci je krátkozrakých pouze zhruba 10%). Tato skutečnost vedla dříve často k omezování krátkozrakých pacientů v některých činnostech, při kterých se předpokládalo zvýšené riziko přímého nebo nepřímého traumatu oka, tedy zvláště při sportu. V posledních letech došlo k výraznému přehodnocení těchto názorů a krátkozrakcí /děti i dospělí / mohou provozovat většinu sportů bez omezení. I přitom je velmi vhodné zabránit přímému úrazu oka, takže například kontaktní úpolové sporty jako třeba box nejsou z tohoto hlediska tím nejlepším sportovním vyžitím pro silně krátkozrakého člověka. Dříve bylo také z obavy před poškozením sítnice doporučováno ženám nerodit bežným porodem, ale císařským řezem. Tento názor je dnes již zcela jednoznačně překonán a krátkozrakost žádného stupně nebrání vedení porodu přirozenou cestou.

Čtěte také: Závažná onemocnění zraku a jak jim předcházet

U pacientů, kde lékař konstatoval existenci rizikových faktorů amoce, jako například některé degenerace sítnice, prodělané odchlípení sítnice na jednom oku, zvýšený výskyt tohoto onemocnění v nejbližším příbuzenstvu atd., jsou nejlepší prevencí pravidelné kontroly a respektování konkrétních doporučení oftalmologa. A konečně pří objevení příznaků budících podezření na možnost trhliny nebo amoce sítnice, tak jak byly uvedeny výše, je v zájmu pacienta nutná bezodkladná návštěva očního lékaře.

banner_ks_poradna.jpg
kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 20 lidí

Mohlo by vás zajímat

Všímejte si možné zrakové vady i u svých dětí!

Včasné rozpoznání oční vady je pro úspěšnou léčbu klíčové. Neléčené vady v dětském věku totiž mohou vyústit v trvalé poškození nebo dokonce ztrátu zraku. Proto se pravidelné vyšetření očí u dětí nesmí zanedbávat.

Děti a kontaktní čočky: Rozhodující není věk, ale schopnost o ně pečovat

Brýle, nebo čočky? Dát dětem na výběr stojí za to hned z několika důvodů. Nejvýraznějším bývá naléhání samotných dětí, které brýle nosit nechtějí ať už kvůli sportu, fyzickému vzhledu nebo posmívání spolužáků. V jakých případech se čočky pro děti hodí, od jakého věku je mohou nosit a na co dát pozor, radí Daniel Szarvas, kontaktolog e-shopu VašeČočky.cz.

Zraková aura

Obcas trpim migrenami, ktere predchazi tzv. zrakova aura. Kamaradka mi poradila, ze jiz pri techto zrakovych projevech mam vzit 2 tablety Paralenu nebo Ibuprofenu, abych zmirnila nastupujici bolest hlavy a nevolnost. Existuji nejake lepsi medikamenty a jsou volne prodejne nebo na predpis?

Oči sice nikdy nespí, odpočinek ale potřebují

Lidské oko se nepřestává pohybovat ani při spánku. Kvalitní spánek je přesto pro zdraví oka velmi důležitý. Ložnice by měla být dobře zatemněná, televizi a počítač je lepší vypnout alespoň 90 minut před usnutím. Modré světlo, které elektronické přístroje vyzařují, totiž potlačuje tvorbu hormonu melatoninu. Před spaním je lepší odložit i mobilní telefon, na večerní svícení jsou vhodnější obyčejné žárovky než oblíbené LED osvětlení.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.