Inzerce

Odstranění drobných kožních útvarů

aktualizováno 4. prosince 2005, MUDr. Aleš Fibír   |   přečteno: 28734x

Od dětství a s přibývajícím věkem se na kůži každého člověka objevují různé drobné skvrny, pihy, bradavice, keratozy, hemangiomy, pigmentové nevy a jiné kožní útvary. Případnou nutnost jejich odstranění může posoudit lékař dermatolog ...

Od dětství a s přibývajícím věkem se na kůži každého člověka objevují různé drobné skvrny, pihy, bradavice, keratozy, hemangiomy, pigmentové nevy a jiné kožní útvary. Případnou nutnost jejich odstranění může posoudit lékař dermatolog (případně chirurg či plastický chirurg) . Možností a způsobů jejich odstranění je několik. Platí, že některé metody jsou vhodné jen pro určití druhy kožních lézí a tak je u každého způsobu také popsána vhodnost pro tu kterou lézi.

Vyříznutí (excize)

Lze použít téměř vždy, ale její nevýhodou je vznik jizvy, která na určitých exponovaných místech může být hodně nápadná. Musíme ji však použít všude tam, kde potřebujeme odeslat odebranou tkáň na histologické vyšetření k vyloučení nádorového onemocnění. Provádí se v místním umrtvení, stehy se odstraňují 4.-14. den po výkonu v závislosti na lokalizaci na těle. Nejčastěji se používá pro pigmentové névy a zhoubné kožní nádory.

Seškrábnutí (excochleace)

Jedná se o odstranění kožních lézí ostrou lžičkou. Vhodné například pro seborhoické keratozy, moluska nebo virové bradavice. Provádí se v místním umrtvení. Po výkonu se defekt kryje obvazem, rána se nešije, defekt se zhojí spontánně během několika dnů až týdnů.

Elektrokoagulace

Princip tohoto zákroku spočívá v aplikaci elektrického proudu pomocí tenkého drátku nebo tenké kličky, většinou v lokální anestezii. Kličkou lze odstranit drobné, spíše stopkované kožní útvary, u pigmentových a vůbec u plošných skvrn se nedoporučuje. Drátkem se dají odstranit drobné vaskulární malformace jejichž vzhled se nejčastěji přirovnává k tzv.metličkám. Elektrickým proudem dojde ke zničení přívodné cévky a následnému uzavření průtoku skrze malformaci, která se pak ztratí. Úspěšnost však z různých důvodů není v žádném případě stoprocentní. Výkon je někdy nutno opakovat a ani poté nemusí být úspěšný.

Odstranění laserem

Operačních laserů máme více druhů, liší se podle média ve kterém koherentní záření vzniká. Pro ošetření kožních lézí se používají dvě skupiny laserů.

V první skupině jsou tzv. vaporizační lasery (např. zřejmě nejpoužívanější CO2 laser) které se používají k přímému odstraňování kožních lézí. Dopadem paprsku na tkáň dochází k jejímu odpařování. Lze jej použít k odstranění jakýchkoliv kožních lézí, ale nedoporučuje se odstraňovat tímto způsobem pigmentové útvary.

V druhé skupině jsou takzvané selektivní barvivové lasery, které jsou při dopadu na kůži schopny ji nepoškodit a účinkují až s příslušným barvivem pod povrchem kůže (melanin, hemoglobin, tetovací barviva). Používají se na odstranění drobných cévních malformací (hemangiomy, naevus flammeus – oheň, pavoučkovité nevy, apod.) ale i jiných pigmentů (například tetovací barvivo)

Kryodestrukce

Jinak také nazývaná „vypalování“ znamená zničení tkáně nízkou teplotou (pomocí tekutého dusíku). Takto zničená tkáň se po výkonu během několika dnů odhojí. Nevýhodou je horší odhad hloubky působení při aplikaci a z toho vyplývající větší či menší procento recidiv. Je možno tuto metodu použít na nepigmentované kožní léze. Aplikaci provádí spíše dermatologové.

autor: MUDr. Aleš Fibír

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
kluk

byl jsem na zmíněné excizi. Vyřezávali mi pihy. Hodně lidí se v ordinaci třese strachy...ale příjemnější zákrok jsem nezažil...povídali jsme při tom s doktorem a během 3 minutek byla 1 piha pryč...takže, co trochu píchne je jen injekce při umrtvení. Kdo na to jde...tak se nemusí ničeho bát.

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. května 2008, 22:58:41


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 200 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Daniel (antikoncepce Vreya) 15. února 2019, 12:24:06

    Kde se dá koupit takový kondom? také s tím mám docela problémy.... Diskutovat

  • Klaudie (neurol) 15. února 2019, 08:53:11

    Myslím, že klid a kvalitní spánek je více než tyhle léky. Bylinky a kvalitní bylinné… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. února 2019, 12:38:23

    Eli si dobrá že jsi to zvládla kolik bereš citalexu. Já taky skoro nespím pořád se mě… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.