Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1738x )

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

shutterstock.com

Mnoho nastávajících maminek slýchává, že by měly operaci očí rozhodně plánovat až dlouho po porodu. Je sice možné, že těhotenství i samotný porod mohou zapříčinit, že ostrost zraku kolísá, nicméně tento stav je velmi individuální.

Poraďte se s lékařem

Za zhoršeným stavem vašeho vidění nemusíte na prvním místě hledat právě těhotenství. Důležité je především navštívit očního lékaře, který bude váš zdravotní stav sledovat před početím i po něm a který jako jediný může určit, kdy vaše obtíže vznikly.

V průběhu těhotenství se oční vada může zhoršit 

V souvislosti s očima bývá občas problémový samotný porod a je přitom úplně jedno, jakou cestou rodíte, tedy zda přirozeně, anebo císařský řezem. Oči se totiž v těhotenství mírně zvětší, stejně jako všechny ostatní orgány. V důsledku toho se může dočasně zhoršit vidění do dálky.

„Krátkozrakost vlivem rozbouřených hormonů kolísá v průměru až o ¾ dioptrie,“ uvádí MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. z Oční kliniky DuoVize Praha, a dodává, že ve většině případů se po porodu vada vrací do původních mezí, proto nemusíte podléhat panice. Pokud potíže se zrakem přetrvávají déle, vyčkejte až do konce šestinedělí. Vaše hormony se nejprve musí uklidnit, proto jim dejte čas. Pokud absolvujete před těhotenstvím laserovou korekci oční vady, po které se vám vidění trvale zhorší, využijte možnost reoperace.

Čtěte také: Preeklampsie ohrožuje matku i plod

Operace jako prevence?

Pokud trpíte krátkozrakostí, je možné, že pro vás bude operace oka v průběhu těhotenství dokonce nutností. Kromě potřeby korekce zraku mívají totiž středně a silně krátkozrací lidé také méně kvalitní sítnici. V těhotenství je sítnice ještě více zatížená, proto je zapotřebí zjistit, zda v ní nejsou trhlinky, které by při porodu mohly eventuálně vést k odchlípnutí sítnice a následně vážnému poškození zraku.

Trhlinky v sítnici je možné během těhotenství ošetřit laserem, aby k odchlípení nemohlo dojít. Tento zákrok je maximálně šetrný a těhotenství nijak nezatěžuje. Pak je zrak maminky v bezpečí a my jí můžeme dát potvrzení pro gynekologa, že z očního hlediska jí v přirozeném porodu nic nebrání,“ dodává MUDr. Jerhotová.

Čtěte také: Spontánní porod po císařském řezu

V těhotenství si dejte pauzu od čoček

Pokud se přeci jen kvůli zákroku cítíte nejistá a máte možnost operaci odložit, učiňte tak především pro vlastní klid. V období kojení už by vám žádné riziko hrozit nemělo. V těhotenství ale na chvíli zapomeňte na kontaktní čočky a noste spíše brýle. Právě kvůli tělesným změnám by vám totiž čočky nemusely sedět a mohly by způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Pár týdnů po porodu si zajděte na vyšetření a pokud se potvrdí, že máte oči v pořádku, už vám nic nebrání objednat se na operaci. Ostré vidění za to přeci stojí.

Čtěte také: Jak si v těhotenství ulevit a připravit tělo na nadcházející porod?

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce