Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Preeklampsie ohrožuje matku i plod

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3000x )

V těhotenství může ženu potkat hned několik nepříjemných nemocí. Tou nejzávažnější z nich je preeklampsie, neboli těhotenská gestóza. Jedná se o stav změněného průtoku krve v cévách placenty, což může mimo jiné způsobit, že plod v děloze přestane růst a vyvíjet se. Tato nemoc se projevuje otoky či zvýšeným krevním tlakem, a ve své nejsložitější formě může ohrozit na životě matku i plod.

shutterstock.com

Preeklampsie je vážná těhotenská komplikace, která může vážně ohrozit vývoj plodu i ženu samotnou. Objevuje se především ve třetím trimestru (po šestém měsíci) těhotenství a může se rozvinout i u jinak zcela zdravé ženy. O něco vyšší riziko mají mladé prvorodičky, ženy s vícečetným těhotenstvím, s onemocněním cév nebo dcery matek, které preeklampsií trpěly.Doprovází ji vysoký krevní tlak a zvýšené množství bílkovin v moči ženy.

Co přesně tyto komplikace způsobuje, není zatím zcela jasné. Předpokládá se, že příčinou preekplampsie je porucha placentace, tj. uchycení placenty na stěnu děložní na samém začátku těhotenství, tedy ještě před 16. týdnem těhotenství. Preeklampsie může přejít v eklampsii, která se projevuje křečemi a hlubokou ztrátou vědomí, při kterém jsou žena i plod přímo ohroženi na životě.

Čtěte také: Spontánní porod po císařském řezu

Za jakých okolností je třeba myslet na riziko rozvoje preeklampsie

 • Pokud se u těhotné ženy vyskytla preeklampsie v předchozím těhotenství,
 • u vícečetného těhotenství,
 • pokud se někdy vyskytla v rodině,
 • při vysokém krevním tlaku (mimo probíhající těhotenství)
 • u chronického onemocnění ledvin,
 • u těhotné ženy ve vyšším věku (nad 40 let),
 • při nedostatku minerálů, zejména železa a vápníku ve stravě.

Preeklampsie se vyskytuje u dvou až osmi procent těhotných žen, které očekávají svého prvního potomka. Její výskyt je u žen s probíhajícím několikátým těhotenstvím, či u těhotných žen ve vyšším věku, nad 40 let, častější než u mladých prvorodiček.  

Pokud tento stav není včas podchycen a žena nemá odpovídající péči, může preeklampsie vážně ohrozit vývoj plodu i ženu samotnou. Důležité je vědět, že příznaky preeklapsie se nesmějí podcenit.

Čtěte také: Mlezivo – základ pro imunitu dítěte

Příznaky preeklampsie

 • Otoky
 • Vysoký krevní tlak (hypertenze opakovaně měřeno nad 140/90)
 • Změny laboratorních výsledků ve vzorku moči - zvýšené množství bílkovin

Pokud se preeklampsie neodhalí včas, mohou se začít objevovat i další příznaky, které už je nutno nepřehlížet a okamžitě těhotnou ženu hospitalizovat.

 • Velké neustupující bolesti hlavy
 • Poruchy vidění
 • Bolest v nadbřišku
 • Nevolnost a zvracení
 • Spavost, mdloby
 • Neklid
 • Otoky sliznic, pocit plného nosu
 • Dušnost
 • Opravdu velké otoky, někdy dojde i k prosáknutí podkoží
 • Předčasná děložní činnost
 • Známky předčasného odlučování placenty

Čtěte také: Těhotenství a nemoci ledvin

Možnosti včasné diagnostiky

Preeklampsie je vážný stav, jehož rozvoji současná medicína neumí zabránit, ale nabízí řadu možností, jak včas odhalit riziko jejího vzniku.

 • Těhotným doporučujeme stanovení rizika preeklampsie na konci prvého trimestru  jako součást screeningového vyšetření plodu
 • Ženám, se zvýšeným rizikem preeklampsie může lékař doporučit, aby začaly užívat 100 mg kyseliny acetylosalicylové.
 • V polovině těhotenství lze vedle krevního tlaku vyšetřit také cévy zásobující dělohu.
 • U těhotných ve II a III trimestru, které mají opakovaně zvýšený krevní tlak (140/90) a orientačně bílkovinu v moči, lze vyšetřením z krve  s vysokou spolehlivostí krátkodobě vyloučit či potvrdit riziko rozvoje preeklampsie. Toto vyšetření je hrazeno pojišťovnou.

Při skutečném průkazu rozvoje preeklampsie je třeba ženu okamžitě hospitalizovat. Během hospitalizace lékaři průběžně vyhodnocují riziko ohrožení života ženy či plodu,  případně těhotenství předčasně ukončí a provedou porod císařským řezem.

Čtěte také: Neodsouvejte plány na dítě! Věk rodičů se může negativně odrazit na jejich zdraví

Můžete se preeklampsii vyhnout?

Preeklampsie může postihnout kteroukoli těhotnou ženu. Přesto je větší pravděpodobnost, že vypukne u prvorodiček, u žen starších 33 let, v případě, že žena kouří, nebo když má nadváhu. Riziko vzniku preeklampsie je také vyšší, pokud trpíte zvýšeným krevním tlakem.

Ve skutečnosti neexistuje žádná prevence, jak této nemoci předejít. Jediné, co žena může udělat předem, je přestat kouřit, mít dítě dříve než ve zmíněném rizikovém věku, a v případě vyšší váhy zhubnout. Ovšem pozor. Velký úbytek váhy před otěhotněním může způsobit problémy s početím.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 51 lidí

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce